Dlaczego warto teraz postawić na lokalne SEO?

1
1059

Pozycjonowanie lokalne jest procesem optymalizacji strony WWW lub sklepu internetowego w taki sposób, aby przyciągały one jak najwięcej zainteresowanych użytkowników w danej lokalizacji. Twoja działalność skupia się głównie na rynku lokalnym? Świadczysz usługi z dojazdem do klienta? Koniecznie weź je pod uwagę! Przeczytaj, co zyskasz, inwestując w pozycjonowanie lokalne i od czego zacząć jego wdrażanie.

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to zbiór działań, które mają na celu wypromowanie strony www na jak najwyższe pozycje w organicznych wyszukiwaniach dla zapytań lokalnych. Sprawdza się ono zarówno w przypadku małych firm, jak salony fryzjerskie czy warsztaty, jak również w przypadku większych przedsiębiorstw, których obszar działania obejmuje poszczególne miasta.

Czym są wspomniane zapytania lokalne? Są to takie zapytania, których celem jest znalezienie firmy lub obiektu w okolicy użytkownika, który wpisuje dane zapytanie. Przykładowo, dla pozycjonowania lokalnego w Warszawie takim zapytaniem będzie „warsztat samochodowy Warszawa” – wówczas celem użytkownika jest odnalezienie warsztatów w mieście Warszawa.

Czy każde zapytanie lokalne zawiera w sobie nazwę miasta lub okolicy? Nie. Dla niektórych z nich „lokalność” może być domyślna. Na przykład dla zapytania „restauracja włoska” wpisanego przez użytkownika w Warszawie Google najprawdopodobniej wyświetli wyniki lokalne właśnie w okolicy tego miasta. Dzieje się tak dlatego, bo użytkownicy zazwyczaj poszukują lokali w swojej najbliższej okolicy.

Na zapytania lokalne wyszukiwarka Google najczęściej wyświetla 3 wyniki z map Google oraz listę organicznych wyników, które są związane z daną lokalizacją lub jej okolicą. Poza tym mogą też wyświetlać takie elementy, jak reklamy, zdjęcia itp.

marketing_lokalny_v1

Jakie elementy składają się na pozycjonowanie lokalne?

Profil Firmy w Google (wcześniej Googla Moja Firma) – ta usługa przeznaczona jest do tworzenia wizytówek firm, które działają lokalnie. Dzięki wizytówce powiązanej ze stroną www masz dużo większe szanse, że w wynikach wyszukiwania na lokalne słowa kluczowe pojawi się właśnie twoja strona wraz z adresem i numerem telefonu do firmy, którą prowadzisz. Założenie takiej wizytówki jest proste – wystarczy, że wejdziesz na stronę https://www.https://www.google.com/business/ i klikniesz „Zarządzaj”. Wyszukaj swoją firmę na liście i postępuj według kolejnych kroków. Jeśli nie znajdziesz swojej firmy, musisz ją dodać. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o widoczność swojej strony, dodaj swoją firmę również do Bing Places for Business oraz Apple Maps.

Przeczytaj również:  Koniec telefonicznej weryfikacji wizytówek na Google Maps

Optymalizacja strony internetowej – podobnie jak w przypadku tradycyjnego pozycjonowania, w pozycjonowaniu lokalnym bardzo istotne są kwestie związane z optymalizacją strony www. W tym miejscu warto zadbać między innymi o umieszczenie nazwy miasta w tagach title i nagłówkach H1 oraz w treści strony. Bardzo ważne jest również podanie na stronie pełnego adresu i telefonu do firmy. Takie dane muszą znaleźć się w zakładce „Kontakt”. Możesz je również umieścić na innych podstronach serwisu, chociażby w stopce. Ponadto zadbaj o prawidłowe działanie strony na urządzeniach mobilnych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja witryna jest dostosowana do smartfonów, wejdź na stronę: https://search.google.com/test/mobile-friendly.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Umieszczenie danych teleadresowych firmy na innych stronach – w im większej ilości miejsc znajdą się dane teleadresowe twojej firmy, tym będzie ona bardziej istotna dla wyszukiwarki. Jak o to zadbać? Takie dane możesz umieścić we wszelkiego rodzaju spisach firm lub stronach ze spisami fachowców z danej branży, np. na stronie https://panoramafirm.pl/ czy https://pkt.pl/. Co ważne – dane te powinny być takie same, jak w Profilu Firmy w Google czy stronie www – wówczas algorytm Google uzna twoją firmę za wiarygodną.

Przeczytaj również:  Posty gościnne – na czym polegają?

Pozytywne opinie o firmie – w usłudze Google Moja Firma użytkownicy mogą nie tylko sprawdzić adres czy godziny otwarcia twojej firmy, ale również oceniać jej usługi. Średnia i liczba tych ocen widoczna jest przy wynikach wyszukiwania na daną frazę. Pozytywne opinie możesz zbierać również pod wizytówkami w katalogach firm. Dlaczego to takie ważne? Zarówno ilość, jak i jakość ocen może decydować o pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Często decydują one również o tym, czy użytkownik zdecyduje się na zakup twoich produktów lub usług – ale o tym chyba nie musimy wspominać?

Co zyskujesz, inwestując w lokalne SEO?

Masz większą szansę na pozyskanie klientów na określonym terenie

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej, czy dużej firmy – strona internetowa z pewnością jest (a jeśli nie – powinna być) integralną częścią twojego biznesu. Obecnie nie możesz liczyć, że klient sam cię odnajdzie. Mając do dyspozycji Internet, nie będzie tracił czasu na samodzielne szukanie restauracji czy fryzjera w miejscu, w którym się akurat znalazł, a zamiast tego odwiedzi strony www firm, które podpowie mu wyszukiwarka. Aby twoja witryna znalazła się w tym zestawieniu, wyszukiwarka musi wiedzieć, że twoja firma działa w danej lokalizacji – a żeby tak się stało – musisz jej to wyraźnie zasugerować za pomocą spójnych danych kontaktowych czy lokalizacji zawartej w tekście strony.

Robisz pierwszy krok w celu zdobycia szerszego rynku

Planujesz w przyszłości poszerzenie swoich usług o rynek ogólnopolski lub międzynarodowy? Aby podjąć taki krok, musisz mieć do tego solidne podstawy. Dobrze wypozycjonowana strona, która jest wysoko w wynikach wyszukiwania dla zapytań lokalnych, będzie świetną bazą, na której będziesz mógł oprzeć swoje dalsze działania. Nie wiesz, które elementy na firmowej witrynie powinieneś poprawić? Skorzystaj z darmowego audytora SEO, który wskaże ci największe błędy i pokaże, w którą stronę dalej iść.

Przeczytaj również:  Czynniki rankingowe Google – jak roboty oceniają Twoją stronę?

Twoja firmowa strona www jest wyżej w wynikach wyszukiwania

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu strona www twojej firmy znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Będzie bardziej widoczna w sieci, a tym samym – częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów. To właśnie witryny znajdujące się na najwyższych pozycjach są klikane najczęściej, ponieważ użytkownicy darzą je większym zaufaniem i uznają za sprawdzone. Budowanie widoczności na konkretne lokalizacje pozwala również na rozbudowanie strony, a witryny z większą liczbą podstron są lepiej oceniane przez algorytmy, co ma istotny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Promuj swoją firmę

Wydajesz mniej, niż w przypadku tradycyjnego SEO i szybko osiągasz zadowalające wyniki

Lokalne SEO jest idealne dla małych i średnich firm. Salon fryzjerski czy mechanik działający wyłącznie stacjonarnie nie musi pozycjonować się na frazy ogólnokrajowe. Takie działania SEO są czasochłonne i wiążą się z dużymi nakładami finansowymi – aby uzyskać pożądane wyniki musisz poświęcić im sporo czasu i zmierzyć się z równie dużą konkurencją. Tymczasem pozycjonowanie lokalne nie wymaga tak dużego budżetu, jak również generuje ruch przynoszący zazwyczaj wysokie współczynniki konwersji. Na frazy lokalne nie ma też tak dużej konkurencji, jak na słowa kluczowe ogólne, dzięki czemu wyniki mogą pojawić się dosyć szybko.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

1 KOMENTARZ

  1. Lokalne bardzo ważne, choć ogólnie sprzedaż mam wrażenie że zaczyna być globalna a już nie na rynku najbliższej okolicy. Dawniej ludzie wybierali na przykład z allegro często swoje województwo lub okolice, od czasu smarta już biorą skądkolwiek. Tak samo chyba w pozostałych sprzedaży internetowej. Chyba że są to usługi to wtedy lokalna promocja jest bardzo ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here