Indeksowanie strony w Google – na czym polega?

0
171
indeksowanie strony Google co to jest

Wyszukiwarka Googe, to właśnie tam większość osób szuka informacji, produktów czy usług, a im wyższa pozycja witryny, tym większa szansa na zainteresowanie potencjalnych klientów. Indeksowanie strony w Google to jedna z kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, chcąc osiągnąć sukces w sieci. Czym dokładnie jest indeksowanie i jak sprawić, by nasza strona znalazła się na czołowych pozycjach wyszukiwarki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule.

Indeksowanie w Google – co to jest?

Indeksowanie w Google polega na dodaniu strony internetowej do bazy danych wyszukiwarki (indeksu) przez tzw. roboty internetowe (crawlers). Roboty te przeszukują sieć, analizują zawartość stron i na podstawie zgromadzonych informacji decydują, jakie strony mają być wyświetlane w wynikach wyszukiwania oraz na jakiej pozycji.

Jak sprawdzić indeksowanie?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów indeksacji oraz zgłaszania witryny, sprawdź indeksowanie strony w Google.

Nie jest to trudne zadanie – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać w pasek adresu frazę „site:nazwadomeny.pl”. Jeśli witryna jest już indeksowana przez Google, w wynikach wyszukiwania ukaże się lista stron będących częścią danej domeny.

Innym sposobem sprawdzenia indeksowania jest korzystanie z narzędzi dla webmasterów – Google Search Console. To przyjazne w obsłudze narzędzie pozwala na monitorowanie statusu indeksowania strony oraz otrzymywanie informacji o ewentualnych problemach.

Sprawdź skuteczność swojej strony za darmo

Sposoby indeksacji

Warto pamiętać, że różnie indeksują się strony. Wyszukiwarka automatycznie wykrywa nowe witryny, lecz warto wspomóc ten proces, aby przyspieszyć indeksację i uniknąć ewentualnych problemów. Oto najważniejsze sposoby indeksacji strony w Google.

 • Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednią strukturę linków na naszej stronie. Linki, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, powinny być czytelne i odpowiadać tematyce publikowanych treści. Unikajmy stosowania linków z nieczytelnymi ciągami znaków oraz tzw. „martwych” linków prowadzących do nieistniejących stron.
 • Po drugie, warto stworzyć mapę strony XML, którą zgłosimy do Google za pomocą narzędzia Search Console. Mapa XML to plik zawierający informacje o strukturze strony, co pozwala wyszukiwarce lepiej zrozumieć jej zawartość i skuteczniej ją zaindeksować.
Przeczytaj również:  Koniec telefonicznej weryfikacji wizytówek na Google Maps

Zgłoszenie witryny – jak zaindeksować stronę?

Chcąc przyspieszyć proces indeksowania strony w Google, warto zgłosić witrynę do wyszukiwarki. Można to zrobić za pomocą narzędzia Google Search Console, które pozwala na monitorowanie statusu indeksowania oraz zgłaszanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów. Warto pamiętać, że zgłoszenie witryny nie gwarantuje natychmiastowego zaindeksowania, lecz może przyczynić się do przyspieszenia tego procesu.

Błędy w indeksacji

Podczas indeksowania strony przez Google mogą wystąpić różnego rodzaju błędy i problemy, które wpłynąć mogą na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto regularnie korzystać z narzędzia Google Search Console i reagować na ewentualne sygnały o błędach.

Na błędy w indeksacji mogą wpływać różne czynniki, takie jak niedostępność strony, nieczytelność lub brak odpowiednich metatagów czy błędy w plikach robot.txt. Warto dbać o jakość publikowanych treści oraz właściwą konfigurację strony, aby uniknąć problemów z indeksacją.

Wykluczenia z indeksu i błędne tagi noindex – jak uniknąć problemów z indeksacją?

Tagi noindex to znaczniki, które informują roboty wyszukiwarek, że dana strona nie powinna być brana pod uwagę podczas indeksowania. Mogą one okazać się przydatne, gdy chcemy kontrolować zawartość naszej witryny i celowo ograniczyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Niestety, czasami zdarza się, że stosowanie tagów noindex może prowadzić do niechcianych skutków ubocznych – na przykład do błędnego wykluczenia ważnych podstron z indeksu Google.

Przeczytaj również:  Google: "Aktualizacja Mobile Friendly w pełni sił" - to gdzie te zmiany?

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą implementację tagów noindex. Należy pamiętać, że powinny one być umieszczone w sekcji każdej strony, której indeksacji chcemy uniknąć. Dodatkowo istotne jest monitorowanie raportów indeksacji w Google Search Console, dzięki czemu będziemy mogli szybko zareagować na ewentualne problemy.

Nowe wezwanie do działania

Jak działa proces indeksowania?

Proces indeksowania można podzielić na kilka etapów.

 • Pierwszym z nich jest odwiedzenie strony przez robota Googlebot. Crawler przegląda zawartość strony oraz linki prowadzące do innych stron.
 • Kolejnym krokiem jest analiza zawartości strony – robot sprawdzi: słowa kluczowe, meta tagi i inne elementy, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
 • Następnie strona trafia do indeksu Google, gdzie zostaje przypisana do odpowiednich kategorii tematycznych.
 • Wreszcie, na podstawie zgromadzonych informacji, algorytm wyszukiwarki Google określa, jak wysoko strona powinna być wyświetlana w wynikach wyszukiwania dla określonych zapytań.

Czynniki wpływające na indeksowanie

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak szybko i skutecznie strona zostanie zaindeksowana przez Google. Oto niektóre z nich:

 • Jakość treści – wysokiej jakości, unikalne i wartościowe treści są bardziej atrakcyjne dla robotów Google. Staraj się oferować swoim użytkownikom wartościowe informacje oraz dbać o poprawną gramatykę i ortografię.
 • Linki zwrotne – liczba linków prowadzących do Twojej strony z innych witryn również wpływa na proces indeksowania. Im więcej wysokiej jakości stron linkuje do Twojej witryny, tym większe szanse na szybsze zaindeksowanie.
 • Struktura strony – upewnij się, że Twoja strona ma przejrzystą i intuicyjną strukturę. Ułatwi to robotom Google przeszukiwanie i indeksowanie poszczególnych podstron.
 • Szybkość ładowania strony – wolno wczytujące się strony są mniej atrakcyjne dla robotów Google, co może spowolnić proces indeksowania. Optymalizuj wysyłanie plików i obrazów oraz korzystaj z usług hostingowych o dobrej jakości.
 • Współpraca z Google Search Console – narzędzie to oferuje możliwość monitorowania procesu indeksowania, a także informuje o ewentualnych problemach związanych z Twoją stroną.
Przeczytaj również:  Impact Calculator czyli sprawdź ile straciłeś przez wolną stronę WWW!

Ile trwa indeksacja strony w Google?

Czas trwania procesu indeksowania może różnić się w zależności od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że na ogół nie jest to proces natychmiastowy. Może się on wydłużyć nawet do kilku tygodni, jednak zwykle trwa od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. Czas ten może ulec skróceniu, jeśli odpowiednio zoptymalizujemy naszą stronę pod kątem indeksacji i zadbamy o jej regularne aktualizowanie.

Zrób audyt SEO

Indeksowanie a pozycjonowanie – jaka jest różnica?

Czasami osoby prowadzące własną stronę internetową mylą pojęcia “indeksowanie” oraz “pozycjonowanie” (albo „SEO”). Mimo że oba te procesy są ze sobą powiązane, warto zrozumieć ich różnice oraz znaczenie dla sukcesu naszej witryny.

 • Jak już wspomnieliśmy, indeksowanie to dodawanie strony do bazy danych Google, dzięki czemu użytkownicy mogą ją znaleźć podczas przeglądania wyników wyszukiwania.
 • Pozycjonowanie zaś to działania mające na celu uzyskanie jak najwyższej pozycji naszej strony w tych wynikach. Proces pozycjonowania obejmuje optymalizację treści, budowanie wartościowych linków, poprawę technicznego aspektu strony oraz wiele innych działań marketingowych.

Dowiedz się więcej, czym jest pozycjonowanie stron.

Indeksowanie Google – podsumowanie

Indeksowanie strony w Google jest kluczowym etapem w promocji naszej witryny internetowej. Dobrze zrozumieć, na czym polega, jak przebiega i jakie są jego konsekwencje dla biznesu.

Dzięki temu zwiększymy szanse na przyciągnięcie większej liczby użytkowników i osiągnięcie sukcesu w Internecie. Ważne jest również dbanie o jakość naszej strony, optymalizacja jej pod kątem SEO oraz regularne monitorowanie wyników indeksacji, co pozwoli utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania i zyskać zaufanie potencjalnych klientów.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here