Jak wyszukiwarka Google walczy ze spamem na stronach internetowych?

0
718

Jak_Google_walczy_ze_spamem

Spam to utrapienie wielu internautów. Na szczęście z roku na rok sytuacja wygląda lepiej. Sztuczna inteligencja coraz skutecznie radzi sobie ze szkodliwymi treściami i potrafi je sprawnie neutralizować. Głównym żołnierzem na tym froncie jest najpopularniejsza wyszukiwarka. Dowiedz się, jak Google walczy ze spamem.

Spis treści

1. Co to jest spam?

2. Jak Google chroni internautów przed spamem?

3. Jak Google namierza strony ze spamem?

Co to jest spam?

Sama nazwa spam pochodzi od… amerykańskiej mielonki wieprzowej Spiced Ham (SPAM). Można się domyślić, że nie był to najbardziej pożądany posiłek wśród konsumentów. Spam nie jest również pożądany przez internautów.

W Internecie spam przybiera różne formy. Może być rozpowszechniany drogą mailową, w mediach społecznościowych, czy przez strony internetowe.

Do podstawowych cech spamu zalicza się:

  • działanie na masową skalę,
  • brak personalizacji,
  • szkodliwe działanie (np. wyłudzanie danych czy wprowadzanie w błąd),
  • korzystanie z chwytów socjotechnicznych.

Jak Google chroni internautów przed spamem?

Wyszukiwarka Google walczy ze spamem dostępnym na stronach internetowych, które wprowadzają użytkowników w błąd. Przełomowym momentem w czyszczeniu Internetu z niepożądanych treści okazało się skorzystanie z możliwości sztucznej inteligencji (AI).

Przeczytaj również:  Czym jest UX? 7 cech strony przyjaznej dla użytkownika

Dzięki nowym technologicznym rozwiązaniom i wieloletniemu doświadczeniu Google ograniczył liczbę podejrzanych stron o przeszło 80%.

Każda witryna, którą algorytmy uznają za spamerską, zostaje usunięta z wyników wyszukiwania. Jednak wciąż nie jest to wystarczające, żeby w pełni zapobiegać atakom hakerów.

Odpowiedzialność leży również po stronie właścicieli witryn. Stosowanie środków bezpieczeństwa, takich jak np. certyfikat SSL, pozwala skutecznie zapobiegać wyciekowi danych czy przejęciu kontroli nad serwisem przez hakerów. Dlatego, jeśli planujesz założyć własną stronę, koniecznie sprawdź, czy usługodawca stosuje niezbędne środki bezpieczeństwa.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>

Jak Google namierza strony ze spamem?

Każdy adres, który trafia do wyników wyszukiwania, musi zostać wcześniej namierzony, zeskanowany i zaindeksowany przez roboty wyszukiwarki. Każdego dnia Google rejestruje setki miliardów stron. Jak podaje Centrum Wyszukiwarki, wśród nich ok. 40 miliardów to strony zawierające spam.

Google w walce ze spamem stosuje czteropoziomowy schemat działania.

  • Po pierwsze. Jeśli na poziomie indeksowania dany adres zostanie uznany za spam, może nie trafić do wyników wyszukiwania.
  • Po drugie. Sztuczna inteligencja potrafi wykryć spamerów, którzy podszywają się pod właścicieli witryn i proszą o zaindeksowanie nowej strony przy pomocy narzędzia Search Console.
  • Po trzecie. Google analizuje treści, które wcześniej zeskanował i dodał do wyników wyszukiwania.
  • Po czwarte. Pracownicy firmy Google na podstawie uzyskanych informacji manualnie weryfikują podejrzane strony internetowe.
Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – sierpień 2022

Google szacuje, że dzięki powyższym działaniom około 99% adresów, na które wchodzą użytkownicy z poziomu wyników wyszukiwania, jest wolnych od spamu. Nawiązując do pierwotnej nazwy tego zjawiska, można powiedzieć, że na nasze stoły trafia coraz mniej mielonki wieprzowej. I dobrze.

Jednak nie ma co spoczywać na laurach. Spamerzy także wciąż doskonalą swoje techniki. Ta walka nigdy ostatecznie nie jest wygrana i wymaga stałej czujności.

Źródło: Centrum Wyszukiwarki Google

Przeczytaj również, jak Google ostrzega przed niesprawdzonymi publikacjami.

Nowe wezwanie do działania
1/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here