Jak stworzyć lejek e-mail marketingowy w 6 krokach

0
841

Lejek_marketingowy

E-mail marketing to jeden ze sposobów pozyskiwania nowych klientów i zwiększania sprzedaży. Nie zawsze jednak okazuje się skuteczny. Zastanawiasz się, jak możesz go usprawnić? Masz długą listę subskrybentów, jednak wciąż nie udało Ci się przekonać tych osób do dokonania zakupu? Być może skupiasz się wyłącznie na budowaniu listy odbiorców, zamiast stworzyć skuteczny lejek e-mail marketingowy. Sprawdź, jak krok po kroku przyciągnąć, zachęcić do konwersji, zdobyć i zatrzymać przy sobie lojalnych klientów.

Czym jest lejek e-mail marketingowy?

Lejek e-mail marketingowy pozwoli Ci pozyskać i podzielić na grupy Twoich potencjalnych klientów oraz zaplanować ich całą podróż zakupową od chwili, gdy odkryją Twój produkt czy usługę, aż do momentu, gdy dokonają zakupu i staną się Twoimi lojalnymi klientami.

Aby to zrobić, trzeba opracować strategię, która będzie opierać się na odpowiednim sposobie komunikacji z odbiorcami. Treści wysyłanych maili należy dostosować do etapu, na jakim znajduje się dana osoba, tak, aby odpowiedzieć na jej konkretne potrzeby oraz zachęcać ją do przejścia w dół lejka sprzedażowego.

Skuteczny lejek e-mail marketingowy pomoże Ci:

 • zbudować świadomość marki,
 • wzmocnić Twój autorytet,
 • przekształcić potencjalnych klientów w rzeczywistych,
 • oferować wartość Twoim odbiorcom,
 • zwiększyć sprzedaż.

Lejek e-mail marketingowy w 6 krokach

Stworzenie skutecznego lejka e-mail marketingowego może wydawać się trudnym zadaniem, jednak tak naprawdę wystarczy zastanowić się nad potrzebami swoich odbiorców, postarać się je zaspokoić i poprowadzić klientów przez ich podróż zakupową za przysłowiową rękę.

Oto sześciostopniowa strategia, która pomoże Ci zbudować skuteczny lejek e-mail marketingowy, zwiększyć konwersję i zamienić potencjalnych klientów w lojalnych.

1. Wybierz platformę do e-mail marketingu

Pierwszym krokiem w budowaniu lejka e-mail marketingowego jest wybór platformy do e-mail marketingu. Na rynku jest ich wiele i różnią się one między sobą m.in. ceną, dostępnymi funkcjami, wyglądem szablonów, rodzajem formularzy, z których można korzystać czy aplikacjami i dodatkami, które można zintegrować.

Jak wybrać odpowiednią platformę, odpowiadającą Twoim potrzebom biznesowym? Oto kilka kryteriów i cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

 • funkcja automatyzacji maili – maile, które wysyłasz, mają budować silne relacje z Twoją grupą docelową. Platforma powinna więc usprawnić Twoje kampanie e-mail marketingowe i umożliwiać np. wysyłanie serii e-maili onboardingowych, zachęcanie osób, które powracają do zrobienia kolejnych zakupów, ponowne angażowanie klientów czy wysyłanie zautomatyzowanych serii wiadomości, które będą zależeć od informacji zwrotnych od klientów,
 • łatwy w obsłudze interfejs – platforma powinna być intuicyjna w działaniu i umożliwiać Ci łatwą obsługę, nawet jeśli nie masz wiedzy technicznej. Dzięki temu szybciej wykonasz swoją pracę i nie stracisz czasu na naukę,
 • darmowe szablony – im więcej szablonów oferuje platforma, tym lepiej. Pamiętaj, że powinny one mieć profesjonalny wygląd, ale też być dostosowane do urządzeń mobilnych. Ważny jest również intuicyjny edytor, który pozwoli na łatwą modyfikację i tworzenie swoich szablonów,
 • przyjazna cena – platforma powinna być w rozsądnej dla Ciebie cenie, wspierać Twój rozwój i przyczyniać się do zwiększania zysków,
 • możliwość segmentacji klientów – warto, by platforma umożliwiała Ci podział Twoich potencjalnych klientów pod względem różnych czynników, takich jak płeć, lokalizacja, etap lejka sprzedażowego itd. W ten sposób możesz przygotować do poszczególnych grup bardziej dopasowany przekaz.
Przeczytaj również:  Real Time Marketing – jakich błędów nie popełnić?

2. Stwórz formularz zapisu do newslettera

Stworzenie formularza to pierwszy etap pozyskiwania subskrybentów. Dobrze przygotowany formularz pozwoli Ci zebrać dane kontaktowe od Twoich potencjalnych klientów, które wykorzystasz później do prowadzenia efektywnej komunikacji.

Zastanawiasz się, jak stworzyć formularz zapisu, który zachęci odbiorców do pozostawienia w nim swoich danych?

 • Stwórz prosty formularz, który będzie zawierał tylko kilka niezbędnych kroków.
 • Unikaj długich i skomplikowanych formularzy zapisu.
 • Nie zmuszaj użytkowników do podawania zbyt wielu informacji.
 • Zachęć do zapisu, jasno określ, jaką korzyść osiągną użytkownicy po wypełnieniu formularza.
 • Użyj wyraźnego i jasnego CTA (call to action), czyli wezwania do działania.
 • Pozwól subskrybentom wybrać rodzaj treści, którą chcą otrzymywać.
 • Stwórz formularz, który będzie atrakcyjny wizualnie.

Aby pozyskać jak najwięcej danych kontaktowych, zaproponuj swoim odwiedzającym tzw. lead magnet, a więc bonus w zamian za zapisanie się do bazy. Mogą to być wartościowe treści, np. darmowy e-book do pobrania, tutorial, wideo poradnik czy darmowy dostęp do przydatnego narzędzia. Wcześniej musisz jednak dokładnie określić swoją grupę docelową, wiedzieć kim są Twoi potencjalni klienci i czego potrzebują, znać ich problemy, a następnie zaoferować gotowe rozwiązania.

newsletter-formularz-zapisu

Przykład formularza zapisu do newslettera na biznesfinder.pl

3. Wyślij wiadomość powitalną

Gdy ktoś zapisze się do Twojej listy mailingowej, musisz wysłać do tej osoby pierwszą wiadomość. E-maile powitalne pozwalają Ci przedstawić Twoją markę i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Możesz wykorzystać je do poinformowania potencjalnych klientów o tym, czego mogą się spodziewać w kolejnych wiadomościach.

Jak pisać maile powitalne?

 • Upewnij się, czy Twoja wiadomość zawiera obiecaną wartość w postaci wspomnianego lead magnetu.
 • Powitaj swoich nowych subskrybentów i podziękuj im za zapisanie się.
 • Przedstaw swoją firmę/markę, produkty lub usługi.
 • Poinformuj odbiorcę, jakiego typu treści może się spodziewać oraz jak często będzie je otrzymywać.
 • Zastosuj nagłówki oraz przyciski CTA.
Przeczytaj również:  Jakie są rodzaje marketingu?

Oczywiście nie wszystkie informacje muszą znajdować się w jednym mailu. Możesz np. podzielić je na dwie wiadomości – w jednej przywitać się i dostarczyć obiecaną wartość, a w drugiej przedstawić swoją firmę. Możesz też wysłać serię maili. Wszystko zależy od tego, jaką firmę prowadzisz, kim są Twoi odbiorcy i ile razy chcesz się z nimi kontaktować.

Prowadzisz sklep internetowy z obuwiem, a Twoi klienci są skłonni do zakupu w ciągu 48 godzin? Wyślij szybko maila powitalnego ze wszystkimi szczegółami i kodem rabatowym.

Jeśli jednak sprzedajesz produkty luksusowe, w przypadku których podjęcie decyzji o zakupie zajmuje znacznie więcej czasu, możesz wysłać serię e-maili rozłożoną w czasie, najlepiej dzień po dniu.

Oto co jeszcze możesz zawrzeć w swoim mailu powitalnym:

 • historia Twojej marki,
 • social proof, czyli społeczny dowód słuszności w postaci np. opinii zadowolonych klientów,
 • kod rabatowy lub specjalnie przygotowana oferta,
 • Twoje produkty lub usługi.

Pamiętaj też, że w pierwszym mailu powinieneś umieścić przycisk potwierdzający subskrypcję. Jeśli subskrybent w niego kliknie, potwierdzi, że chce otrzymywać od Ciebie kolejne maile.

 

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>

 

4. Dbaj o swoich klientów, wysyłając im maile edukacyjne

Kolejnym etapem w Twoim lejku e-mail marketingowym jest dbanie o potencjalnych klientów, w celu nawiązania z nimi długotrwałych relacji. Dostarczaj więc im cenne informacje i wskazówki, które pomogą rozwiązać ich problemy i zaspokoją ich potrzeby.

Wysyłaj materiały o charakterze edukacyjnym, np. artykuły, e-booki, poradniki z branżowymi ciekawostkami, nowościami itd., aby zdobyć zaufanie odbiorców i wykreować swój wizerunek eksperta. Postaraj się też wzbudzić zainteresowanie Twoimi produktami czy usługami i zachęcić do skorzystania z oferty.

Najpierw zrozum, kim są Twoi klienci, dobrze ich poznaj, a następnie dostarczaj im spersonalizowane treści w zależności od etapu lejka e-mail marketingowego, na którym się znajdują. Weź również pod uwagę ich zainteresowania i zachowania podczas przeglądania Twojej strony internetowej. Pomoże Ci to w dostarczeniu im treści edukacyjnych i rozwiązań w odpowiednim czasie. Twoim zadaniem jest sprawić, że zapamiętają Twoją markę i wrócą do Ciebie, kiedy będą już gotowi do zakupu.

Podsumowując, wysyłaj maile, które zawierają np.:

 • treści, które potwierdzają Twój autorytet w branży,
 • tutoriale produktowe,
 • aktualizacje i wskazówki dotyczące produktu czy usługi,
 • informacje o premierach nowych produktów,
 • treści, które są uzależnione od zachowania lub działań użytkownika podczas przeglądania strony,
 • oferty lub inne zachęty, które mogą skłonić potencjalnych klientów do wejścia na Twoją stronę (np. link do wartościowego filmu).

5. Zachęcaj do podjęcia konwersji

Twoi subskrybenci, którzy przeszli przez poprzednie etapy lejka e-mail marketingowego, dobrze reagowali na Twoje poprzednie maile i nadal z Tobą zostali, prawdopodobnie są już zainteresowani Twoją ofertą. Teraz musisz więc zachęcić ich do konwersji, czyli np. do zakupu.

Przeczytaj również:  Persona klienta – co to jest i jak ją określić?

Na tym etapie powinieneś nadal wysyłać maile, które będą pielęgnować Wasze relacje, ale musisz też stosować strategię konwersji. Jak to zrobić?

 • Zaproponuj atrakcyjny rabat, dodatkowy prezent, darmową wysyłkę itd.
 • Wykorzystaj technikę FOMO (fear of missing out), która odwołuje się do strachu przed utratą okazji skorzystania z oferty, limitowanej promocji itd. Wprowadzaj oferty ograniczone czasowo i informuj o tym swoich odbiorców.
 • Wyraźnie podkreśl swoją ofertę oraz używaj jasnych, krótkich i zachęcających wezwań do działania (CTA). Odbiorca powinien od razu wiedzieć, co ma zrobić.
 • Wysyłaj maile z przypomnieniem o porzuconym koszyku. Pamiętaj, że gdy Twój klient nie dokończy zakupu, nie możesz go z tym tak po prostu zostawić. Zaproponuj mu spersonalizowaną ofertę, która zachęci go do sfinalizowania transakcji.

6. Zatrzymaj swoich klientów

Myślisz, że Twój lejek marketingowy kończy się wraz z dokonaniem zakupu produktu czy usługi? Nic bardziej mylnego. Twoim zadaniem jest teraz utrzymanie dobrej relacji ze swoimi klientami. Pamiętaj, że lojalni klienci, którzy będą do Ciebie stale powracać są na wagę złota.

Jak zachęcić klientów do ponownego skorzystania z oferty? Oto kilka wskazówek:

 • Informuj ich na bieżąco o nowych produktach czy usługach.
 • Wykorzystaj ich historię zakupów, aby wysyłać im oferty, którymi mogą być zainteresowani.
 • Stwórz program lojalnościowy i zachęć klientów do zapisania się, wskazując zalety, takie jak możliwość uzyskania zniżek lub zdobycia punktów za polecenie znajomych.
 • Zaproponuj stałym klientom specjalne ekskluzywne rabaty i oferty.
 • Wysyłaj maile do swoich klientów kilka dni po ostatnim zakupie, w których np. poprosisz o opinię.

Wszystkie wyżej przedstawione działania umożliwią Ci stworzenie dobrze działającego lejka e-mail marketingowego i pomogą zwiększyć konwersję. Pamiętaj, że możesz tworzyć różne lejki e-mail marketingowe, aby docierać do różnych grup docelowych.

 

Źródła:

https://www.socialmediatoday.com/news/email-marketing-funnel-how-to-attract-nurture-convert-retain-customers/603873/

https://branticles.com/email-marketing-funnel/

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here