Koniec z rozpoznawaniem twarzy na Facebooku. Oto najnowsze zmiany

0
802

Meta, czyli właściciel Facebooka poinformował niedawno o rezygnacji z systemu rozpoznawania twarzy. Do tej pory technologia służyła m.in. do identyfikacji osób, które znajdują się na publikowanych zdjęciach. Wkrótce opcja ta nie będzie już dostępna, co jest dla wielu osób zaskoczeniem. Skąd taka decyzja ze strony firmy i co dokładnie się zmieni? Czy Facebook po 11 latach działania funkcji rozpoznawania twarzy całkowicie z niej zrezygnuje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Rezygnacja z rozpoznawania twarzy. O co właściwie chodzi?

Funkcja rozpoznawania twarzy do tej pory była najbardziej widoczna podczas dodawania zdjęć. Jak działa? Otóż algorytm podpowiada osoby, które znajdują się na fotografii (po imieniu i nazwisku) i daje możliwość ich oznaczenia. Dotyczy to oczywiście wyłącznie tych użytkowników, którzy mają włączoną tę opcję. Technologia na podstawie skanu twarzy rozpoznaje ich w publikowanych przez innych użytkowników treściach i ich o tym informuje. Wkrótce nie będzie jednak już takiej możliwości. Facebook podkreśla ostatnio troskę o prywatność swoich użytkowników i rezygnuje z tej oto technologii.

Kilka dni temu Meta poinformowała, że po 11 latach postanawia wyłączyć system rozpoznawania twarzy w serwisie Facebook. W ramach tej zmiany osoby, które wyraziły na to zgodę, nie będą już automatycznie rozpoznawane na zdjęciach i filmach, a szablon używany do ich identyfikacji zostanie usunięty.

Przeczytaj również:  Wiele osób na to czekało! Facebook wprowadza możliwość skasowania wysłanej wiadomości na Messengerze

Jest to jedna z największych zmian w wykorzystaniu rozpoznawania twarzy w całej historii działania technologii. Ponad jedna trzecia aktywnych użytkowników Facebooka korzystała z możliwości rozpoznawania twarzy. Rezygnacja z tej funkcji spowoduje usunięcie indywidualnych szablonów twarzy ponad miliarda osób[1].

Jakich zmian należy się spodziewać?

Przez lata Facebook dawał możliwość automatycznego powiadamiania użytkowników, gdy znajdowali się oni na zdjęciach lub filmach zamieszczanych przez innych, a także proponował rekomendacje, kogo oznaczyć na zdjęciach. Funkcje te są możliwe właśnie dzięki systemowi rozpoznawania twarzy, który teraz zostanie wyłączony.

Podsumowując więc po zmianach:

  • Facebook nie będzie już w stanie automatycznie rozpoznawać, czyje twarze pojawiają się we wspomnieniach, zdjęciach lub filmach.
  • Użytkownicy nie będą już mogli włączyć rozpoznawania swojej twarzy w celu sugerowanego oznaczania ani widzieć oznaczenia ze swoim imieniem na zdjęciach i filmach, na których się pojawili.

Rezygnacja z technologii rozpoznawania twarzy wpłynie też na system Automatic Alt Text (AAT), który wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do generowania opisów obrazów i zdjęć dla osób niewidomych i niedowidzących. Po wprowadzeniu zmiany opisy AAT będą informować, ile osób znajduje się na zdjęciu, ale nie będą już zawierać nazwisk osób rozpoznanych na zdjęciach.

Przeczytaj również:  Nowości w mediach społecznościowych. O czym warto wiedzieć?

 

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź >>

 

Czy to naprawdę koniec funkcji rozpoznawania twarzy?

Jak się okazuje, opcja rozpoznawania twarzy jest jednak w pewnych przypadkach przydatna i była ceniona przez niektórych użytkowników portalu. Facebook nie zamierza zatem całkowicie z niej rezygnować. Jak twierdzi Jerome Pesenti, wiceprezes ds. sztucznej inteligencji, technologia ta jest dla niektórych osób ważnym narzędziem. Plany są więc takie, że wciąż będzie wykorzystywana, ale w znacznie ograniczonym zakresie i wyłącznie w konkretnych przypadkach, w celu:

  • potwierdzenia tożsamości do działań finansowych,
  • uniknięcia oszustw lub kradzieży tożsamości,
  • odzyskiwania dostępu do zablokowanego konta,
  • odblokowania urządzenia.

Jak tłumaczy firma, są to sytuacje, w których rozpoznawanie twarzy ma sporą wartość dla ludzi i jest społecznie akceptowalne, oczywiście, jeśli jest stosowane z rozwagą. W planach jest kontynuacja prac nad takimi przypadkami użycia, ale też zapewnienie ludziom przejrzystości i kontroli nad tym, czy i w jaki sposób ich twarze są rozpoznawane.

Rozpoznawanie twarzy może być szczególnie cenne, gdy technologia ta działa prywatnie na urządzeniach należących do danej osoby. Taka metoda, która nie wymaga przesyłania danych twarzy do zewnętrznego serwera, jest obecnie najczęściej stosowana w systemach używanych do odblokowywania smartfonów. Facebook zamierza pójść właśnie tą drogą.

Przeczytaj również:  Optymalizacja reklam i remarketing na Facebooku – część 2

Z czego wynika zmiana i kiedy zacznie obowiązywać?

Ograniczenie działania systemu rozpoznawania twarzy do wąskiego zakresu zastosowań jest w opinii Facebooka trafne i stosowne. Wszystko ze względu na rosnące obawy wśród społeczeństwa i zastrzeżenia dotyczące braku poszanowania prywatności. Zwłaszcza że właściwe organy wciąż są w trakcie opracowywania jasnego zestawu zasad regulujących stosowanie tej technologii.
System rozpoznawania twarzy na Facebooku przestanie działać w ciągu najbliższych tygodni i od tego czasu nie będzie można już z niego korzystać tak jak do tej pory. Jeśli więc dany użytkownik wybrał opcję rozpoznawania twarzy, Facebook usunie ze swojej bazy jego szablon używany do identyfikacji.

 

Źródło:

[1]     https://about.fb.com/news/2021/11/update-on-use-of-face-recognition/

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here