Jakie są wymiary grafik dla Facebooka?

0
4588
wymiary zdjęć fb

Kolejny raz zastanawiasz się, jakie są aktualne wymiary grafik na Facebooku? Jaki przykładowo rozmiar powinno mieć zdjęcie w tle, grafika do Facebook Stories albo w jakich proporcjach wstawić zdjęcie pionowe w poście? Wymiary grafik zmieniają się co jakiś czas, dlatego warto być na bieżąco z wytycznymi platformy. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po rozmiarach grafik na Facebooku. Publikuj treści wizualne, które są atrakcyjne, wysokiej jakości i zgodne z wymaganiami.

Dlaczego rozmiary grafik na Facebooku mają takie znaczenie?

W mediach społecznościowych bardzo ważny jest wizualny content. Na firmowych profilach to obrazy i grafiki znacznie bardziej przyciągają uwagę internautów niż tekst. Trzeba więc zadbać o ich atrakcyjny wygląd i przejrzystość. To jednak nie wszystko. Grafiki powinny być wysokiej jakości i mieć odpowiednie wymiary. Dlaczego to takie istotne? Otóż pamiętaj, że poprzez publikację obrazów o prawidłowych wymiarach:

 • unikniesz tzw. pikselozy i rozciągania obrazu,
 • zdjęcia będą wyglądać profesjonalnie,
 • odbiorcy zobaczą całe zdjęcie/grafikę – zły rozmiar może sprawić, że zostanie ucięta ważna jego część, jak na przykład firmowe logo,
 • zdjęcia będą miały dobrą jakość – skróci to też czas wczytywania się materiału,
 • będą dostosowane do każdego urządzenia – prawidłowe wyświetlanie zarówno na desktopie, jak i na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych to dziś podstawa. Zawsze przed publikacją obrazu na Facebooku warto upewnić się, czy dobrze on wygląda na różnych urządzeniach.
Przeczytaj również:  Social Media na celowniku, czyli uważaj na phishing i oszukańcze strony!

Podsumowując, jeżeli chcesz profesjonalnie prowadzić swoje firmowe konto na Facebooku, pamiętaj o odpowiednich rozmiarach grafik. Aby budować wizerunek eksperta i osiągać jak najlepsze efekty, weź pod uwagę zalecane wymiary.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Aktualne wymiary grafik na Facebooku

Facebook co jakiś czas wprowadza zmiany w kwestii dopuszczalnych wymiarów grafik na FB. Poza tym platforma ma różne wymagania w zależności od poszczególnych rodzajów zdjęć i postów. Przykładowo, zdjęcie w tle ma inny rozmiar niż materiał do Facebook Stories, czyli relacji. Poniżej prezentujemy podstawowe wymiary grafik.

Zdjęcie profilowe FB – wymiary optymalne

Zdjęcie profilowe ma na Facebooku kluczowe znaczenie. Umożliwia identyfikację z daną firmą/marką. W przypadku kont firmowych takim zdjęciem jest zazwyczaj logo. Zalecane wymiary grafiki profilowej to 400 × 400 pikseli. Pamiętaj też, że jest ona przycinana do kształtu koła.

Zdjęcie profilowe na komputerach wyświetlane jest w rozmiarze 170 × 170 pikseli, a na smartfonach czy tabletach – 128 × 128 pikseli.

Najlepszy rozmiar dla cover photo (zdjęcia w tle)

Zdjęcie w tle na Facebooku (cover photo) pozwala zawrzeć dużo więcej niż zdjęcie profilowe. Można tutaj umieścić motto firmy, najważniejsze dane, pochwalić się wygraną w konkursie itd. Grafika powinna być atrakcyjna i czytelna.

Zalecane przez Facebooka wymiary cover photo to 851 × 315 pikseli. Niektórzy jednak rekomendują wymiary 1200 × 628 pikseli. Warto to wypróbować i sprawdzić, co zapewni lepszy końcowy efekt.

Wymiary dla postów pionowych

Czas przejść do wymiarów grafik w postach. Na Facebooku można publikować różne posty – pionowy, poziomy, kwadratowy czy post z linkiem. Każdy z nich ma inne wymiary. Sprawdź je poniżej.

Przeczytaj również:  Jak oznaczać reklamy w Social Mediach? Wskazówki UOKiK

Post pionowy to popularny format z racji tego, że dobrze wyświetla się na smartfonach i skupia na dłużej uwagę internauty. Zalecany jego wymiar to 640 x 960 pikseli. W przypadku wyboru większej rozdzielczości trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji 2:3.

Wymiary dla postów poziomych

Rekomendowana rozdzielczość zdjęcia publikowanego w poziomie to 1200 x 900 pikseli. Jeśli natomiast wklejamy do posta link, to Facebook automatycznie zaciąga z niego grafikę, która wyświetla się jako prostokąt o wymiarach 1200 x 630 pikseli.

Post kwadratowy

Na Facebooka można wrzucić też zdjęcie w kwadracie. Tutaj używa się tego samego formatu, co przy postach na Instagramie, czyli 1080 x 1080 pikseli. Kwadratowe grafiki na Facebooku możesz też zastosować, jeżeli tworzysz wpis w formie karuzeli (2–10 obrazów).

Wymiary grafik do Facebook Stories

Relacje to format, który króluje zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Facebook i Instagram Stories wyświetlają się na całym ekranie telefonu, dlatego rekomendowany ich rozmiar to 1080 × 1920 pikseli.

Protip: Jeśli na relacji znajduje się tekst, nie umieszczaj go na samej górze, ani na dole. W przeciwnym razie treść zostanie zasłonięta przez przyciski i znajdujące się tam elementy. Postaraj się zostawić około 250 pikseli miejsca (,,luzu’’).

Wymiary dla tła wydarzenia

Grafika wydarzenia ma zachęcić do wzięcia udziału w evencie. Dobrze, jeśli pokazuje najważniejsze informacje (miejsce, dzień, godzina itd.). Zalecanym rozmiarem obrazu w tle wydarzenia jest 1200 x 628 pikseli. Warto mieć na uwadze, że Facebook nie kompresuje tego obrazu, tylko go przycina. Po kliknięciu pojawia się zdjęcie w pełnym formacie.

Przeczytaj również:  Przejęcie firmowego konta na Instagramie – jak sobie z tym radzić? Poradnik

Zdjęcie w tle grupy

Prowadzenie grupy na Facebooku to świetny sposób na budowanie zaangażowanej społeczności i trwałych relacji z odbiorcami. Rekomendowane wymiary grafiki do zdjęcia w tle grupy to 1640 × 856 pikseli.

Wymiary grafik reklamowych Facebook Ads

Facebook daje duże możliwości promocyjne i tym samym pozwala docierać do grona zainteresowanych odbiorców. Reklamy na Facebooku mogą wyświetlać się w różnych miejscach. Poniżej znajdziesz poszczególne umiejscowienia oraz wymiary grafik reklamowych:

 • reklamy w aktualnościach Facebooka – zalecana rozdzielczość: 1080 x 1080 pikseli, minimalny wymiar grafiki: 600 × 600 pikseli,
 • reklamy w prawej kolumnie Facebooka – minimalna rozdzielczość: 1080 × 1080 pikseli, minimalne wymiary: 254 x 133 pikseli,
 • artykuły ekspresowe – minimalna rozdzielczość: 1080 × 1080 pikseli,
 • reklamy w wynikach wyszukiwania – minimalna rozdzielczość: 1080 × 1080 pikseli, minimalna wielkość: 600 × 600 pikseli,
 • reklamy na marketplace – minimalna rozdzielczość: 1080 × 1080 pikseli, maksymalny rozmiar pliku: 30 MB,
 • reklamy w Facebook Stories – minimalna rozdzielczość: 1080 × 1080 pikseli, minimalna szerokość: 500 pikseli.

Przewodnik po rozmiarach grafik na Facebooku – podsumowanie

Znasz już wytyczne dotyczące wymiarów grafik. Wykorzystaj powyższe wskazówki. Pozwolą Ci one działać na Facebooku bardziej świadomie oraz publikować zdjęcia i grafiki, które będą zgodne z wymaganiami portalu. Prowadź swój profil firmowy z sukcesem.

Promuj swoją firmę

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu skutecznej komunikacji na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych? Nawiąż współpracę z WeNet. Doradcy internetowi pomogą Ci budować pozytywny wizerunek firmy, promować Twój biznes w sieci i docierać do klientów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (3 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here