Reklamy na messengerze – co to jest?

0
2521
reklama messenger

Wojna o klienta pomiędzy gigantami cały czas trwa. Co chwilę słyszymy z mediów o nowościach w sieciach reklamowych Google’a i Facebooka. Nowe narzędzia wspomagające tworzenie reklam, coraz bardziej rozbudowane formaty reklamowe oraz poszerzanie zasięgu odbiorców to naturalne działania mające na celu utrzymać tempo wzrostu przychodów z reklam po obu stronach. Ale jak to się ma do rodzimego rynku biznesu w którym udział sektora MŚP wynosi aż 72% PKB?[1]

Co to jest Messenger na Facebooku?

Chcąc dać użytkownikom możliwość pozostania w ciągłym kontakcie ze znajomymi, Facebook stworzył aplikację, która pozwala na tworzenie konwersacji. Jest to szybki i wygodny sposób porozumiewania się,  stopniowo spychający e-maile, a nawet SMS-y do grupy komunikacji formalnej. Z Messengera na Facebooku korzysta obecnie 79% Polaków! [2] Nie dziwi więc fakt, że podstawową formą komunikacji młodego pokolenia stała się właśnie ta aplikacja. Messenger pozwala bowiem na łatwe komunikowanie się za darmo.

Początki i rozwój Messengera

Pierwotnie, komunikacja na Facebooku odbywała się poprzez wbudowany w serwis chat, który po raz pierwszy został udostępniony użytkownikom w 2008 roku. Był to prosty sposób na wymianę wiadomości tekstowych między znajomymi w serwisie społecznościowym. W miarę upływu czasu i wzrostu liczby aktywnych użytkowników Facebooka, firma zdecydowała się na rozwinięcie tej funkcji i stworzenie osobnej aplikacji dedykowanej do komunikacji – Messengera. Dzięki niej dostępna jest możliwość wysyłania wiadomości bez limitu.

Kluczowy moment dla rozwoju Messengera nastąpił w 2014 roku, kiedy to Facebook zdecydował się wyodrębnić komunikator jako osobną aplikację mobilną dla systemów iOS i Android. Choć początkowo decyzja ta spotkała się z negatywnym odbiorem ze strony użytkowników, którzy musieli pobrać dodatkową aplikację, z czasem Messenger zyskał swoją popularność i zaczął być postrzegany jako niezależne narzędzie komunikacji społecznościowej pozwalające na nieograniczone rozmowy.

Przeczytaj również:  Aktualna lista zakazanych treści. Nowy Regulamin korzystania z Facebooka

W ciągu ostatnich lat Messenger wprowadził wiele przełomowych funkcji, które przyczyniły się do jego dynamicznego rozwoju. Należy do nich między innymi możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideorozmów (czat wideo), co uczyniło aplikację konkurencyjną dla innych popularnych komunikatorów, takich jak Skype (wysokiej jakości rozmowy wideo) czy WhatsApp. Kolejnym istotnym elementem było wprowadzenie obsługi GIFów oraz naklejek, umożliwiających bardziej ekspresyjną i zabawną formę wymiany wiadomości między użytkownikami. W ten sposób grupowe rozmowy są jeszcze łatwiejsze.

Promuj swoją firmę

Rodzaje reklam na Messengerze

Pierwszym krokiem w odkrywaniu tajników marketingu na Messengerze jest zrozumienie różnych rodzajów reklam dostępnych dla użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, reklamy na Messengerze możemy podzielić na trzy główne kategorie, które obejmują wiadomości sponsorowane, reklamy wyświetlane w zakładce “Odkrywaj” oraz reklamy w formie odpowiedzi automatycznych podczas interakcji z użytkownikami, to formy wysyłania wiadomości. Każdy z tych sposobów ma swoje unikalne cechy i może przynieść oczekiwane rezultaty, jeśli zostanie dobrze wykorzystany.

Jak działa Messenger? Nowy format reklamowy

Do tej pory w sieci reklamowej Facebooka istniało kilka miejsc wyświetlania się reklam, m.in. główny newsfeed portalu, prawa kolumna, gry i aplikacje należące do sieci reklamowej, a nawet Instagram. Do grona tych miejsc dołączyła aplikacja Messenger!

Korzystasz z Messengera? Odkryj nowe możliwości.

Do funkcji Messengera należy przede wszystkim pozyskiwanie ruchu na stronę WWW – aspekt reklam najbardziej doceniany przez małych przedsiębiorców. Proces pozyskiwania ruchu odbywać się będzie podobnie, jak w przypadku reklam na Facebooku. Dodatkową (znaną już z Facebooka) możliwością będzie integracja reklamy z katalogiem produktów oraz mierzenie jej efektywności za pomocą Facebook Analytics. 

Przeczytaj również:  Co publikować na TikToku? 9 pomysłów dla biznesu
Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Jak wykorzystać Messengera w marketingu? Millenialsi – pokolenie wymagających klientów

Młode pokolenie wchodzące obecnie w etap produkcyjny znacząco różni się pod względem ścieżek zakupowych od swoich poprzedników. Szybkość komunikacji otworzyła nowe drogi pozyskiwania informacji o produktach czy usługach, a nadmiar komunikatów reklamowych przysparza o zawrót głowy. Dlatego trudnym zadaniem małych i średnich przedsiębiorstw jest znalezienie sposobu, który pozwoli im wyróżnić się na tle konkurencji. Uniwersalny komunikator pozwoli na kontakt z grupą osób.

Wykorzystując nowy format reklamowy, z jednej strony dokładamy swoją cegiełkę do tego reklamowego chaosu, z drugiej zaś – „kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije” i dużym prawdopodobieństwem jest, że pierwsze naprawdę przemyślane kampanie zostaną dostrzeżone przez użytkowników aplikacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy użytkownicy ochoczo przyjmą nasze treści reklamowe na Messengerze na Facebooku. Za przykład może posłużyć tutaj wprowadzenie reklam w aplikacji Instagram, gdzie do testów wybrano znaną markę, która z tego powodu przeszła niemały kryzys wizerunkowy.

Rozmowy tekstowe i wideo: nie ilość, ale jakość!

Inwestując w reklamę na Messengerze, należy nastawić się na przygotowanie nowej linii kreacji, a nawet całej strategii komunikacji. „Uniwersalne” reklamy  pojawiające się pomiędzy konwersacjami nie przyniosą zamierzonego efektu – a nawet mogą wywołać irytację wśród użytkowników. Tylko kreacje w naturalny sposób wykorzystujące specyfikę aplikacji odniosą zamierzony efekt. Należy pamiętać, że Messenger służy do rozmów, dlatego kreacje firm powinny do tego właśnie nawiązywać w swojej treści i grafice. Tym samym – nie warto inwestować w nowy format reklamowy bez wcześniejszego przygotowania się. „Porozmawiajmy o Twojej firmie!” zamiast „Sprawdź ofertę biura rachunkowego XYZ!”

Jak wykorzystać Messengera w marketingu? Rozmawiaj ze swoimi fanami!

Najcięższym grzechem na Facebooku firm z sektora MŚP jest brak komunikacji z klientami. Traktując fanpage jako słup ogłoszeniowy, odcinając się od wiadomości prywatnych i komentarzy, wyrabiamy sobie opinię marki zamkniętej na dyskusję. Stąd niech nie zdziwi fakt, że kampania przeprowadzona na Messengerze nie zostanie przyjęta przez użytkowników optymistycznie.

Przeczytaj również:  Threads jest już w Polsce – jak działa nowa aplikacja od Mety?

Jak wyłączyć reklamy na Messengerze?

Jednym z rozwiązań, aby wyłączyć reklamy na Messengerze, jest wyłączenie personalizacji reklam na swoim koncie Facebook. W ten sposób, choć nie pozbędziemy się reklam całkowicie, będą one mniej dopasowane do naszych preferencji i potencjalnie mniej denerwujące. Aby to zrobić, postępuj według poniższych instrukcji:

  1. zaloguj się do swojego konta na Facebooku,
  2. kliknij w strzałkę w prawym górnym rogu strony i wybierz “Ustawienia i prywatność”, a następnie “Ustawienia”,
  3. w lewym menu wybierz zakładkę “Reklamy”,
  4. w opcji “Twoje preferencje dotyczące reklam” znajdź i kliknij w “Ustawienia i informacje”,
  5. następnie wybierz “Opcje zarządzania danymi”, a potem “Wyłącz”.

 Korzystanie z reklam na Messengerze – podsumowanie

Chcąc wykorzystać potencjał reklamowy Messengera i stworzyć naprawdę skuteczną kampanię oraz mieć kontakt z grupą osób-klientów, należy odpowiednio się do niej przygotować:

– stworzyć nowe kreacje i strategię komunikacji wpisującą się w środowisko aplikacji,

– zadbać o komunikację na fanpage’u – nawiązywać relacje z fanami,

– ustalić cel kampanii oraz cele pośrednie,

– być przygotowanym na falę krytyki ze strony grupy użytkowników negatywnie odbierających reklamy.

Jak widać, mimo dużych możliwości, jakie daje nam Messenger, zadanie nie jest łatwe – dlatego wchodząc ze swoją firmą na nową ścieżkę reklamową nie należy eksperymentować, nie mając odpowiedniego doświadczenia. Tylko wyspecjalizowane w marketingu internetowym agencje są w stanie przygotować odpowiednio komunikat reklamowy, obrać odpowiednie cele kampanii oraz zapobiec ewentualnej krytyce ze strony przeciwników reklam.

Źródła:

[1] Dane PARP https://www.parp.gov.pl/component/content/article/82282:jubileuszowy-raport-parp-msp-niezaprzeczalnie-najwazniejszym-ogniwem-polskiej-gospodarki

[2] https://datareportal.com/reports/digital-2023-poland

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here