Reklamy na messengerze

0
2283

Reklamy na messengerze

 

Jaki efekt przyniosą reklamy na Messengerze? Nowość reklamowa od Facebooka z perspektywy MŚP.

Wojna o klienta pomiędzy gigantami cały czas trwa. Co chwilę słyszymy z mediów o nowościach w sieciach reklamowych Google’a i Facebooka. Nowe narzędzia wspomagające tworzenie reklam, coraz bardziej rozbudowane formaty reklamowe oraz poszerzanie zasięgu odbiorców to naturalne działania mające na celu utrzymać tempo wzrostu przychodów z reklam po obu stronach. Ale jak to się ma  do rodzimego rynku biznesu w którym udział sektora MŚP wynosi aż 50% PKB?[1]

Co to jest Messenger?

Chcąc dać użytkownikom możliwość pozostania w ciągłym kontakcie ze znajomymi, Facebook stworzył aplikację, która pozwala na tworzenie konwersacji. Jest to szybki i wygodny sposób porozumiewania się,  stopniowo spychający e-maile, a nawet SMSy do grupy komunikacji formalnej. Z Messengera korzysta obecnie miesięcznie ponad 10 milionów Polaków! Nie dziwi więc fakt, że podstawową formą komunikacji młodego pokolenia stała się właśnie ta aplikacja.

Nowy format reklamowy…

Do tej pory w sieci reklamowej Facebooka istniało kilka miejsc wyświetlania się reklam, min. główny newsfeed portalu, prawa kolumna, gry i aplikacje należące do sieci reklamowej, a nawet Instagram. Do grona tych miejsc już niebawem ma dołączyć aplikacja Messenger! Sześciomiesięczne testy przeprowadzone na użytkownikach z Australii i Tajlandii zadowoliły właścicieli aplikacji i do końca roku reklamy mają trafić na pozostałe rynki, w tym do Polski.

… nowe możliwości.

 

 

Reklamy na messengerze

Żródło: https://venturebeat.com/2017/07/11/facebook-to-expand-messenger-home-screen-ads-beta-worldwide/

 

Zaprezentowany przykład reklamy na Messengerze ujawnia możliwości jakie daje nam nowy format reklamowy, przede wszystkim, pozyskiwanie ruchu na stronę WWW – aspekt reklam najbardziej doceniany przez małych przedsiębiorców. Proces pozyskiwania ruchu odbywać się będzie podobnie, jak w przypadku reklam na Facebooku. Dodatkową (znaną już z Facebooka) możliwością będzie integracja reklamy z katalogiem produktów oraz mierzenie jej efektywności za pomocą Facebook Analytics. Prawdopodobnym jest, że w przyszłości zwiększą się możliwości targetowania reklam rozbudowane o sterowanie za pomocą  kontekstu wypowiedzi w konwersacjach.

Millenialsi – pokolenie wymagających klientów.

Młode pokolenie wchodzące obecnie w etap produkcyjny znacząco różni się pod względem ścieżek zakupowych od swoich poprzedników. Szybkość komunikacji otworzyła nowe drogi pozyskiwania informacji o produktach czy usługach, a nadmiar komunikatów reklamowych przysparza o zawrót głowy. Dlatego trudnym zadaniem małych i średnich przedsiębiorstw jest znalezienie sposobu, który pozwoli im wyróżnić się na tle konkurencji. Wykorzystując nowy format reklamowy z jednej strony dokładamy swoją cegiełkę do tego reklamowego chaosu, z drugiej zaś – „kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije” i dużym prawdopodobieństwem jest, że pierwsze naprawdę przemyślane kampanie zostaną dostrzeżone przez użytkowników aplikacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy użytkownicy ochoczo przyjmą nasze treści reklamowe. Za przykład może posłużyć tutaj wprowadzenie reklam w aplikacji Instagram, gdzie do testów wybrano markę McDonald’s, która z tego powodu przeszła niemały kryzys wizerunkowy.

 

Reklamy na messengerze

Źródło: http://www.fpiec.pl/post/2015/09/21/trendynainstagramieinstagramsiesprzedal

Nie ilość, ale jakość!

Inwestując w reklamę na Messengerze należy nastawić się na przygotowanie nowej linii kreacji, a nawet całej strategii komunikacji. „Uniwersalne” reklamy  pojawiające się pomiędzy konwersacjami nie przyniosą zamierzonego efektu –a nawet mogą wywołać irytację wśród użytkowników. Tylko kreacje w naturalny sposób wykorzystujące specyfikę aplikacji odniosą zamierzony efekt. Należy pamiętać, że Messenger służy do rozmów, dlatego kreacje firm powinny do tego właśnie nawiązywać w swojej treści i grafice. Tym samym – nie warto inwestować w nowy format reklamowy bez wcześniejszego przygotowania się.

„Porozmawiajmy o Twojej firmie!” zamiast „Sprawdź ofertę biura rachunkowego XYZ!”

Rozmawiaj ze swoimi fanami!

Najcięższym grzechem na Facebooku  firm z sektora MŚP jest brak komunikacji z klientami. Traktując fanpage jako słup ogłoszeniowy, odcinając się od wiadomości prywatnych i komentarzy, wyrabiamy sobie opinię marki zamkniętej na dyskusję. Stąd niech nie zdziwi fakt, że kampania przeprowadzona na Messengerze nie zostanie przyjęta przez użytkowników optymistycznie.

Podsumowując

Chcąc wykorzystać potencjał reklamowy Messengera i stworzyć naprawdę skuteczną kampanię należy odpowiednio się do niej przygotować:

– stworzyć nowe kreacje i strategię komunikacji wpisującą się w środowisko aplikacji,

– zadbać o komunikację na fanpage’u – nawiązywać relacje z fanami,

– ustalić cel kampanii oraz cele pośrednie,

– być przygotowanym na falę krytyki ze strony grupy użytkowników negatywnie odbierających reklamy.

Jak widać, mimo dużych możliwości, jakie daje nam Messenger zadanie nie jest łatwe – dlatego wchodząc ze swoją firmą na nową ścieżkę reklamową nie należy eksperymentować, nie mając odpowiedniego doświadczenia. Tylko wyspecjalizowane w marketingu internetowym agencje są w stanie przygotować odpowiednio komunikat reklamowy, obrać odpowiednie cele kampanii oraz zapobiec ewentualnej krytyce ze strony przeciwników reklam.

 

[1] Dane PARP http://www.parp.gov.pl/publikacje/ebook/454

Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here