Uwaga! Phishing – czym jest i jak się przed nim chronić?

0
337

Stale słyszymy o niebezpieczeństwa czyhających na nas w sieci. Jednym z zagrożeń, które może dotknąć zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne, jest phishing. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagrożeniu oraz sposobom, w jaki można się przed nim uchronić.

Phishing – co to jest?

Phishing to rodzaj ataku cybernetycznego, którego celem jest wyłudzenie od użytkowników cennych informacji, takich jak dane do logowania, numery kart kredytowych czy informacje o koncie bankowym.

Ataki phishingowe najczęściej mają formę e-maili, wiadomości na portalach społecznościowych lub SMSów, które wyglądają na oficjalne komunikaty od instytucji finansowych, serwisów internetowych czy firm. W rzeczywistości jednak są to fałszywe wiadomości, które mają na celu wprowadzenie ofiar w błąd i nakłonienie ich do podania swoich poufnych danych (np. haseł do aplikacji).

Przykład ataku phishingowego

Klienci firmy otrzymują maile z informacją o wygasaniu haseł do skrzynek pocztowych. Przestępcy wysyłają wiadomości, w których podszywają się pod zaufaną firmę, a następnie próbują przekonać odbiorców do podania swoich danych lub wykonania określonej czynności, która może prowadzić do kradzieży informacji. To klasyczny przykład ataku phishingowego.

Przeczytaj również:  Jak usunąć wizytówkę z Google? Instrukcja

Najczęstsze techniki phishingowe – na co uważać?

Ataki phishingowe przyjmują różne formy i są przeprowadzane za pomocą różnych technik. Oto kilka z nich:

E-mail phishing

To najbardziej znana forma ataku phishingowego. Polega na wysyłaniu fałszywych e-maili, które wyglądają jak autentyczne wiadomości od zaufanych instytucji (np. banków, firm kurierskich czy usługodawców). Wiadomości te często zawierają linki do fałszywych stron logowania, na których ofiara ma podać swoje dane.

Spear phishing

To bardziej zaawansowany rodzaj ataku e-mailowego, który jest skierowany do konkretnych osób lub organizacji. Atakujący zdobywa informacje o ofierze, aby stworzyć wiarygodną wiadomość, która może wydawać się, że pochodzić od znajomej osoby lub instytucji.

SMS phishing (smishing)

Polega na wysyłaniu fałszywych wiadomości tekstowych, które zawierają linki do zainfekowanych stron internetowych lub aplikacji. Atakujący podszywa się pod zaufane źródło, np. bank czy operatora telefonii komórkowej.

Voice phishing (vishing)

To atak, w którym oszust dzwoni do ofiary, podszywając się pod przedstawiciela instytucji finansowej lub innej zaufanej firmy. Celem jest uzyskanie poufnych informacji od ofiary przez telefon.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto pisać blog firmowy? Trzysetny post na blogu WeNet!

Obrona przed atakiem phishingowym

Chociaż cyberprzestępcy są coraz bardziej wyrafinowani w swoich działaniach, istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie może znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci i uchronić nas przed atakami phishingowymi.

  • Po pierwsze, warto zawsze sprawdzać adres e-mail nadawcy. Jeśli wydaje się podejrzany lub nieznany, lepiej nie otwierać wiadomości. Należy też być ostrożnym z linkami zawartymi w e-mailach – warto zweryfikować, czy adres odnośnika na pewno odsyła na oficjalną domenę firmy lub instytucji.
  • Zdarza się, że przestępcy pozycjonują fałszywe adresy WWW tak, aby były wyżej w wynikach wyszukiwania niż strony oryginalne. Dlatego trzeba uważać, wchodząc przez Google, na witryny z formularzami.
  • Kolejnym krokiem jest instalacja oprogramowania antywirusowego oraz zabezpieczającego przed atakami phishingowymi. Takie programy potrafią wykryć i zablokować próby ataku, chroniąc nasze dane osobowe.
  • Warto również korzystać z dwuetapowego uwierzytelniania, które dodatkowo zabezpiecza nasze konta przed nieautoryzowanym dostępem. Polega to na tym, że oprócz hasła do logowania wymagane jest również potwierdzenie tożsamości za pomocą kodu wysłanego na telefon komórkowy lub innego urządzenia.
Przeczytaj również:  Jak zostać Lokalnym Przewodnikiem Google?

Edukacja i świadomość zagrożeń są kluczowe dla ochrony przed atakami phishingowymi. Dlatego warto regularnie czytać na ten temat, uczestniczyć w szkoleniach oraz dzielić się wiedzą z innymi użytkownikami sieci. Im więcej osób będzie świadomych zagrożeń płynących z phishingu, tym trudniej będzie cyberprzestępcom osiągnąć swoje cele.

Zgłoszenie phishingu

Podejrzaną wiadomość e-mail lub stronę internetową, która wydaje się niebezpieczna, warto zgłosić odpowiednim służbom (np. CERT Polska, czyli zespołowi zajmującemu się reagowaniem na tego typu incydenty) albo firmie lub instytucji, pod którą podszywa się przestępca.

To ważne, ponieważ zgłoszenie może pomóc w walce z przestępcami oraz uchronić innych użytkowników przed atakiem.

Wykrywanie phishingu – podsumowanie

Phishing to poważne zagrożenie dla przedsiębiorców i osób prywatnych, które może prowadzić do utraty poufnych informacji oraz strat finansowych. Kluczowe znaczenie ma tu edukacja oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony technicznej. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

e-book Dlaczego Twoja firma powinna być obecna w Internecie
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here