Już niebawem Święta Bożego Narodzenia, a to oznacza planowanie wydatków na świąteczne zakupy. Kupowanie prezentów, nakrycie świątecznego stołu, przygotowanie tradycyjnych dań polskich, udekorowanie domu, przystrojenie choinki, spotkania ze znajomymi – na to wszystko wydajemy zdecydowanie za dużo. Jak kupować z głową i nie dać się nabrać na wyprzedażach, dowiesz się tutaj.
Według badania „Zakupy świąteczne 2017”, przeprowadzonego już po raz dwudziesty przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku polska rodzina planuje wydać na świąteczne zakupy średnio ok. 882zł. Badanie nastrojów konsumenckich w ramach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pokazuje, że Polacy planują wydać średnio o 2% więcej niż wydali w roku 2016. Z tej kwoty ponad połowę, uśredniając 451zł planują przeznaczyć na prezenty dla najbliższych, 342zł na artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania świątecznego stołu, natomiast na rozrywkę i spotkania towarzyskie około 89 zł – zauważają eksperci.
Jakiego prezentu oczekujemy pod choinką?
Tradycyjnie najbardziej pożądanymi na Święta prezentami wśród Polaków są perfumy i kosmetyki. Na drugim miejscu w tym roku znajdują się książki, wyprzedzając tym samym i spychając na trzecie miejsce na podium ukochane przez nas słodycze. Pieniądze zachowały tym razem swoją pozycję – pozostają na czwartym miejscu rankingu.
Jakie prezenty wybierzemy w tym roku dla bliskich?
W 6 z 10 badanych krajów europejskich na pierwszym miejscu wśród prezentów znajdują się… książki! Tak wyczekiwane przez większość Polaków perfumy oraz kosmetyki znajdują się dopiero na drugim miejscu. Zwiększenie popularności obdarowywania książkami, można obserwować z roku na rok. Jest to związane z tym, że książka to piękny i praktyczny prezent dla bliskich o różnych gustach, a także dla wszystkich grup wiekowych. Dobrze dobranym tytułem możemy pokazać obdarowanemu, że doceniamy jego pasję . Ponadto niektóre księgarnie wydają nowości oraz edycje limitowane, przygotowane specjalnie na Święta. Można też znaleźć szereg propozycji z zakresu literatury dziecięcej, przygotowane i oprawione specjalnie jako prezent pod choinkę. Znaleźć polecaną księgarnię w swojej okolicy można na stronie.
Według danych Raportu „Świąteczne zakupy 2017”, nastolatki w wieku 12-18 lat, znajdują pod choinką najczęściej słodycze. Gry komputerowe w tym roku wyprzedzają nawet książki. Nabiera też popularności dawanie nastolatkom kosmetyków, płyt CD i odzieży sportowej. Natomiast dla dzieci poniżej 12 lat, najchętniej kupowane będą zabawki artystyczne i kreatywne oraz książki. Klocki nieco straciły swoją popularność i mieszczą się na trzecim miejscu w rankingu. Co ciekawe, wraz ze wzrostem trendu kupowania książek na prezent osobom dorosłym, wzrosła również chęć do kupowania zabawek edukacyjnych dla dzieci poniżej 12 lat.
Kiedy najczęściej wybieramy się na zakupy?
Według danych, opublikowanych przez Deloitte, na zakupy decydujemy się przeważnie na początku grudnia. 39% osób badanych planuje świąteczne przygotowania na 1-15 grudnia. Coraz mniej Polaków deklaruje chęć robienia zakupów w ostatniej chwili, natomiast każdego roku coraz wcześniej zaczynamy świąteczne planowanie i wyszukiwanie prezentów. 23% badanych robi to już w listopadzie.
Czy w tym roku będziemy kupować prezenty przez Internet?
W tym roku Polska znalazła się w grupie krajów, w których konsumenci coraz więcej wydatków przeznaczają na zakupy online, tym samym deklarując całkowity wzrost wydatków na prezenty. Względem poprzedniego roku, całkowite wydatki na zakupy online dokonane za pomocą komputera wzrosły o prawie 9% i wynoszą 49%, natomiast zakupy z urządzeń mobilnych zwiększyły się dwukrotnie! W zeszłym roku 10% badanych stwierdziło, że planuje dokonać zakupu w okresie przedświątecznym za pomocą tabletu czy komórki, natomiast w 2017 roku twierdzi tak już 20% respondentów. Gwałtowny wzrost tego wskaźnika musi sygnalizować właścicielom stron WWW o konieczności dostosowania swoich witryn do urządzeń przenośnych. Może to być zarówno wersja responsywna, czyli taka, która dostosowuje treści na stronie do rozdzielczości ekranu jak i aplikacja. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.
Niezmiennym liderem pozostają sklepy offline. Jednak wzrost popularności dokonanych przez Internet zakupów, spowodował spadek wydatków na Święta w sklepach stacjonarnych. Blisko 62% respondentów wyraziło chęć wykonania zakupów offline, podczas gdy zeszłego roku ten wskaźnik oscylował w okolicach 66%.
Podsumowanie
Opublikowane badanie, związane z planowanymi zakupami w okresie przedświątecznym 2017 przez polskich i europejskich konsumentów, zostało przeprowadzone w grupie ponad 7300 respondentów w wieku od 18 do 65 lat. Polska już po raz 20 bierze udział w takim badaniu. W tym roku Polacy pozytywnie oceniają ekonomiczną sytuację kraju. Średnio każde gospodarstwo domowe planuje wydać na świąteczne zakupy w 2017 roku około 882zł, co stanowi o 2% więcej, względem ubiegłego roku.
Nie zapominajmy też o racjonalizacji naszych wydatków. Decydując się na kupno prezentów dla bliskich, starajmy się kupować takie, które będą użyteczne, a obdarowany będzie czerpał z nich radość. Wybierając się przed Świętami do galerii handlowej, dobrze zastanów się, co dokładnie planujesz kupić i stwórz listę potrzebnych produktów. Podczas wizyty w sklepie wystarczy że będziesz się trzymał zapisanych na liście założeń.
Pamiętaj, dobrze zaplanowane wydatki na Święta gwarantują dobry nastrój przez cały rok!
Źródło: Opracowanie powstało na podstawie raportu “Zakupy Świąteczne 2017”, przygotowanego przez Deloitte, dostępnego na stronie: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/raport-zakupy-swiateczne-2017.html