Jak tworzyć skuteczne tytuły filmów na YouTubie? Poradnik

0
658
Blog_WeNet_tytul_na YouTube

Prowadzisz swój firmowy kanał na YouTubie? Świetnie! To sprawdzony sposób na promocję biznesu i dotarcie z ofertą do nowych odbiorców. Co jednak zrobić, aby zwiększyć liczbę wyświetleń filmów? Jednym z najważniejszych elementów są tutaj tytuły publikowanych materiałów. Dobry nagłówek to taki, który jest atrakcyjny zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów. Jak tworzyć klikalne tytuły? Garść porad znajdziesz w artykule. 

Dlaczego tytuł filmu na YouTubie jest tak ważny?

YouTube to druga po Facebooku najczęściej używana platforma społecznościowa na świecie oraz druga zaraz po Google największa wyszukiwarka. Ludzie szukają tutaj nie tylko rozrywki, ale też odpowiedzi na nurtujące ich pytania i treści edukacyjnych. Video to dziś jeden z najbardziej angażujących i łatwych w odbiorze formatów. Warto więc prowadzić firmowy kanał na YouTubie. Tylko jak wyróżnić się tutaj na tle konkurencji? Co możesz zrobić, aby Twoje filmy pojawiały się wysoko w wynikach i zdobywały popularność? 

Czynników, które wpływają na pozycję materiału w rankingu YouTube, jest kilka. Jednym z nich jest tytuł filmu. Jak się okazuje, ma on ogromny wpływ na współczynnik klikalności (CTR – Click Through Rate) i liczbę odtworzeń. W dużym stopniu decyduje o tym, jak wysoko materiał video znajdzie się na liście wyników wyszukiwania.

Tytuł filmu to pierwsza rzecz, którą widzi użytkownik Internetu, gdy korzysta z YouTube’a. Powinien więc zachęcać do kliknięcia i obejrzenia materiału. Tytuł to też ważny element brany pod uwagę przez algorytmy, które dobierają wyniki do danego zapytania internauty. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz wypozycjonować swój firmowy kanał i filmy na YouTubie. 

Przeczytaj również:  Jak założyć kanał na YouTube i opublikować pierwszy film?

Przykład filmu z chwytliwym tytułem na kanale WeNet Group S.A.

Jak tworzyć klikalne tytuły materiałów video?

Tytuły filmów na YouTubie powinny być ciekawe, unikalne, angażujące, chwytliwe i przyciągać uwagę widzów. Nie należy jednak tworzyć clickbaitowych nagłówków. Jak więc znaleźć złoty środek? Co powinny zawierać dobre tytuły? Co warto mieć na uwadze?

Pamiętaj o YouTube SEO 

Przede wszystkim nie można zapomnieć o odpowiednich słowach kluczowych. To one pozwolą internautom znaleźć Twój film. Sprawdzaj więc i analizuj, które frazy warto użyć. Aby je odnaleźć, można skorzystać np. z Senuto, Keyword Tool czy Google Keywords Planner. Narzędzia te pomogą Ci też w szukaniu tematów na kolejne filmy. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, czym interesuje się Twoja grupa docelowa i jakich informacji szukają Twoi odbiorcy.

marketing_lokalny_v1

Innym, łatwym sposobem na znalezienie trafnych słów kluczowych i tematów filmów jest po prostu skorzystanie z sugestii w polu wyszukiwania. Frazy, które się tam pojawiają, użytkownicy faktycznie wpisują w wyszukiwarkę YouTube. 

przyklad_wyszukiwania_na_YouTube

Słowa kluczowe są ważne z punktu widzenia SEO na YouTubie – dzięki nim dany film ma szansę wyświetlać się wysoko w wynikach wyszukiwania. Trzeba też jednak pamiętać, aby fraz kluczowych używać naturalnie i nie przesadzić z ich liczbą. Tytuł filmu powinien być atrakcyjny zarówno dla algorytmów, jak i internautów. 

YouTube_tytuly_filmow

Myśl o swoich odbiorcach

Co jeszcze jest ważne oprócz słów kluczowych? Otóż trzeba zadbać, aby tytuł filmu precyzyjnie odzwierciedlał jego tematykę. Powinien więc dokładnie informować, o czym jest dany materiał i jasno określać, czego można się spodziewać po filmie. Jeśli Twój tytuł będzie sprzeczny z tematyką lub okaże się clickbaitem, internauci poczują się zniechęceni i przestaną oglądać film, co negatywnie wpłynie na jego widoczność. Poza tym nie będą już chcieli więcej oglądać Twoich materiałów video. 

Przeczytaj również:  Pomysły na filmy na YouTube – 12 skutecznych propozycji dla firm

Ponadto zaleca się przygotowywanie tytułów, które składają się z co najmniej 5 słów, ale przy tym są krótkie – najlepiej, jeśli nie przekraczają 60 znaków. Pisz więc zwięźle. Może być tak, że internauci zobaczą jedynie część Twojego filmu. Najistotniejsze słowa powinny znaleźć się na początku. Numery odcinków oraz nazwę firmy czy inne elementy związane z marką możesz umieszczać na końcu. 

Czego unikać? Na pewno warto ograniczyć PISANIE WIELKIMI LITERAMI. Nie znaczy to, że trzeba całkowicie z nich zrezygnować. Można je stosować, ale z umiarem. Zamiast używać ich w całym tytule, możesz podkreślić jedno czy dwa ważne słowa, aby wzbudzić odpowiednie emocje, np. Moje dziecko stworzyło ROBOTA!. Kolejnym przykuwającym uwagę elementem są emotikony. Je także należy stosować z rozwagą. Jedna ikona emoji w tytule wystarczy. 

Promuj swoją firmę


Jeśli szukasz pomysłów na filmy i tytuły, zajrzyj także do karty Wyszukiwania w Statystykach YouTube’a. Znajdziesz tam informacje, czego najczęściej szukali użytkownicy na Twoim kanale oraz  na YouTubie w ciągu ostatnich 28 dni. Na karcie Odbiorcy możesz zaś sprawdzić, jakie inne filmy oglądali Twoi widzowie. To też może być źródło inspiracji. Warto też mierzyć skuteczność tytułów, korzystając z danych dostępnych w Statystykach kanału. 

Przeczytaj również:  Stwórz sam animację wideo – 6 bezpłatnych i prostych narzędzi, które Cię zaskoczą

Podsumowując, zawsze dobrze zastanów się nad tytułem swojego filmu, ponieważ ma on bardzo duży wpływ na liczbę jego wyświetleń i decyduje o popularności w serwisie.

przyklady_tytulow_filmow_na_YT

Przykłady ciekawych tytułów filmów

Wiesz już, że tytuł, który przyciągnie uwagę widzów, może być kluczem do sukcesu. Aby tworzyć atrakcyjne nagłówki, trzeba znać swoich odbiorców, wiedzieć, czego szukają, co ich interesuje oraz używać odpowiednich słów kluczowych. To jednak nie wszystko. Dobrze jest wykorzystywać pewne triki i schematy. Oto kilka z nich:

  • lista, np. 10 najlepszych prezentów dla niej
  • gotowe przepisy na sukces, np. 5 sposobów na zwiększenie sprzedaży w e-sklepie
  • pytanie, np. Jak zacząć sprzedawać przez Internet?
  • schemat ,,Jak zrobić X’’, np. Jak zrobić choinkę z papieru?

Warto też wspomnieć, że można wyróżnić dwa rodzaje tytułów filmów:

  • tytuł łatwy do wyszukania – nagłówek, który jasno opisuje zawartość filmu. Dzięki niemu można dotrzeć do osób szukających danych treści. Przykład: Jak zwinąć tortillę?
  • tytuł intrygujący – taki, który ciekawi i przyciąga widzów, którzy niekoniecznie szukają treści na konkretny temat, ale trafiają na niego. Przykład: To był mój pierwszy i ostatni raz; To był najpopularniejszy film 2022 roku.

Jak widzisz, tworzenie atrakcyjnych tytułów jest bardzo ważne. Publikuj więc ciekawe materiały, zadbaj o chwytliwe nagłówki i przyciągaj widzów. 

Chcesz zdobyć rozpoznawalność firmy w Internecie? Jeśli tak, to możesz skorzystać z pomocy doradców internetowych WeNet, którzy wspierają małych i średnich przedsiębiorców w rozwoju ich biznesów. Specjaliści znają sposoby na dotarcie do większej liczby osób zainteresowanych Twoją ofertą. Sprawdź, co mogą dla Ciebie zrobić. 

Źródła:

  1. Digital 2022: Global Overview Report 

2. https://support.google.com/youtube/answer/12340300

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here