Przekierowanie 301 – co to jest?

0
181
Przekierowanie 301 - co to jest?

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, wiesz pewnie jak istotne jest, aby witryna funkcjonowała szybko, poprawnie i bezpiecznie. Warto więc poznać pewne działania, dzięki którym unikniesz potencjalnych błędów w obrębie strony. Jak wykonać przekierowanie 301? Jak sprawdzić przekierowanie? Czym jest łańcuch przekierowań? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania!

Czym jest przekierowanie 301?

Przekierowanie strony 301 to sposób na przekierowanie użytkownika z jednego adresu URL na drugi. To kluczowy element optymalizacji strony internetowej, który ma ogromne znaczenie z punktu widzenia SEO i User Experience, czyli doświadczeń użytkowników. Aby ustawić przekierowanie 301, możesz skorzystać z pliku .htaccess lub panelu administracyjnego, w sytuacji, gdy korzystasz z WordPress lub innego systemu zarządzania treścią. Przekierowanie 301 może okazać się pomocne w sytuacji, gdy zmieniasz adres URL strony, migrujesz całą witrynę lub przenosisz konkretne podstrony. Przekierowanie 301 wskazuje, że strona została przeniesiona trwale na nowy adres, co pomaga uniknąć błędu 404 i utrzymać ciągłość adresów URL.

Przekierowanie strony 301 to działanie o ogromnym znaczeniu z punktu widzenia SEO, które może być używane w różnych przypadkach, ale zawsze z myślą o poprawie funkcjonalności strony i ulepszeniu doświadczeń użytkowników.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź

Czym jest łańcuch przekierowań?

Wiesz już czym jest przekierowanie 301. Warto jednak pójść nieco dalej i omówić definicję łańcucha przekierowań. Łańcuch przekierowań to sekwencja różnych przekierowań, w tym także między innymi przekierowań 301, które kierują użytkowników z jednego adresu URL na inny, a robotom wskazuje ścieżkę przekierowań.

Przeczytaj również:  Co tam w SEO na 2016? Uwaga! trochę więcej czytania - cz.2

Należy zrozumieć, że łańcuchy przekierowań mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na witrynę. Pozytywny scenariusz jest wtedy, gdy przekierowania są starannie zaplanowane i mają na celu poprawę struktury witryny oraz zachowanie wartości SEO z pierwotnych adresów URL. W takim przypadku użytkownicy mogą bezproblemowo przechodzić z jednej strony na drugą, a indeksy wyszukiwarek zostaną zaktualizowane zgodnie z planem.

Łańcuchy przekierowań mogą jednak prowadzić do problemów, zwłaszcza gdy nikt nie zarządza nimi w odpowiedni sposób. Przekierowania zwrotne (czyli te, które kierują użytkownika z nowego adresu z powrotem na poprzedni) czy przekierowania wielopoziomowe mogą skomplikować strukturę witryny i wprowadzić zamieszanie w indeksach wyszukiwarek. To z kolei może prowadzić do spadku pozycji witryny w wynikach wyszukiwania oraz obniżenia wartości SEO.

Warto więc regularnie monitorować i analizować łańcuchy przekierowań na swojej witrynie, używając dostępnych narzędzi, między innymi takich jak Screaming Frog, aby upewnić się, że działają one zgodnie z zamierzonym planem i nie są źródłem problemów związanych z indeksacją czy spadkiem jakości doświadczeń użytkowników, czyli User Experience.

Jak zrobić przekierowanie strony 301?

Poprawne stworzenie przekierowania strony 301 może wymagać wiedzy technicznej. Może to być problematyczne dla właścicieli stron internetowych, zwłaszcza podczas przenoszenia witryny lub zmiany struktury adresów URL. Przekierowanie 301 jest kluczowym narzędziem w tych procesach i może być zaimplementowane na kilka sposobów, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy i środowiska, w którym działa.

Pierwszym etapem jest zrozumienie dostępnych form przekierowania 301. Jeśli korzystasz z pliku .htaccess, możesz użyć polecenia “Redirect 301”, które jest stosunkowo proste w obsłudze. W przypadku systemu zarządzania treścią takiego jak WordPress, istnieją specjalne wtyczki, które ułatwiają tworzenie przekierowań 301. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj przekierowania – czy to przekierowanie strony, podstrony, czy może całej witryny.

Przeczytaj również:  Zmiany w Mobile-First Index, czyli nowe witryny indeksowane w pierwszej kolejności w wersji mobilnej!

Kiedy już wybierzesz odpowiednią metodę i rodzaj przekierowania, konieczne jest określenie celu przekierowania. To może być nowy adres URL, wymuszenie protokołu HTTPS lub WWW, usuwanie końcowego ukośnika w adresie URL, czy też chociażby przekierowanie na inny adres strony internetowej.

Należy pamiętać, że przekierowanie 301 informuje zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek, że strona została przeniesiona trwale na nowy adres. Jest to kluczowe dla utrzymania wyników SEO i zapewnienia, że użytkownicy nie napotkają błędu 404.

Zamów budowę strony!

Zastosowanie przekierowania 301 – 5 przykładów

Aby lepiej zrozumieć, czym są i jak działają przekierowania 301, omówmy kilka przykładów jego zastosowania.

Przekierowanie strony w WordPress

Jeśli prowadzisz stronę internetową opartą na platformie WordPress i chcesz zmienić adres URL danej strony lub podstrony, możesz to zrobić poprzez ustawienie przekierowania 301. W panelu administracyjnym WordPress wybierasz odpowiednią opcję, wpisujesz stary adres oraz nowy adres, a użytkownik zostanie przekierowany automatycznie. Jest to przydatne, gdy zmieniasz strukturę swojej witryny lub chcesz poprawić wyniki SEO.

Przekierowanie domeny na HTTPS

Dla bezpieczeństwa i poprawy wyników SEO wiele witryn wymusza adresy HTTPS. Można to osiągnąć za pomocą przekierowania 301, które automatycznie kieruje użytkowników z niezabezpieczonych adresów HTTP na zabezpieczone HTTPS. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli właściciel witryny jest w posiadaniu certyfikatu SSL.

Usuwanie końcowego ukośnika z adresu URL

Niektóre witryny mogą mieć adresy URL z dodatkowym ukośnikiem na końcu (np. strona.pl/podstrona/). Przekierowanie 301 pozwala usunąć ten ukośnik i ujednolicić adresy URL, co jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i samych wyników SEO.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Przeniesienie całej witryny lub migracja

Jeśli dokonujesz migracji całej witryny na nowy serwer lub zmieniasz jej adres, przekierowanie 301 może okazać się być niezbędne. Dzięki temu użytkownicy, którzy wcześniej odwiedzali starą witrynę, zostaną automatycznie przekierowani na nową, zapobiegając utracie ruchu i zachowując ten sam odnośnik dla wyszukiwarek.

Rozwiązanie błędu 404

Przekierowanie 301 może być również używane do rozwiązywania błędów 404, czyli sytuacji, w których dana strona nie istnieje lub jest po prostu niedostępna. Możesz skonfigurować przekierowanie z błędnej strony na odpowiednią stronę, co z pewnością wpłynie pozytywnie na doświadczenia użytkowników i zapobiegnie potencjalnej stracie w ruchu na stronie internetowej.

Przekierowanie 301 – podsumowanie

Zrozumienie wszystkich dostępnych rodzajów przekierowań oraz ich zastosowań jest niezbędne do skutecznego zarządzania ruchem na stronie i zapewnienia jej sukcesu w sieci. Takie działanie jest jednym z kluczowych elementów strategii SEO i wpływa na to, jak dana witryna jest postrzegana zarówno przez użytkowników oraz wyszukiwarki internetowe. Aby osiągnąć pełny potencjał swojej strony internetowej, warto więc nauczyć się tworzyć przekierowania 301 lub zatrudnić kogoś, kto w razie potrzeby będzie w stanie je dla Ciebie wykonać.

Przekierowanie 301 to dosyć skomplikowane narzędzie, które ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji witryny internetowej, doskonalenia wyników SEO oraz zapewnienia użytkownikom dobrych doświadczeń podczas przeglądania strony. Przekierowanie to może być wykorzystywane w różnych kontekstach i pełnić różne funkcje, co czyni je niezastąpionym elementem strategii zarządzania treścią online.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here