Public relations – kompleksowy poradnik dla początkujących

0
339
Public relations – kompleksowy poradnik dla początkujących
co to jest

W dobie Internetu i mediów społecznościowych odpowiednie zarządzanie wizerunkiem firmy staje się niezwykle istotne dla utrzymania jej pozycji na rynku. Chcesz budować pozytywny wizerunek swojego przedsiębiorstwa i budować trwałe relacje z klientami? Zadbaj o działania z zakresu PR (public relations). Co to jest PR? Czy się opłaca? Jakie działania prowadzić? W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje dotyczące public relations oraz wskazówki dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną.

Co to jest public relations?

Na początku wyjaśnimy pojęcie public relations (przetłumaczone na język polski jako relacje publiczne), inaczej PR. Jest to dziedzina zajmująca się budowaniem i utrzymywaniem pozytywnego wizerunku firmy, organizacji lub osoby w oczach społeczeństwa. 

To strategia komunikacji, która pozwala budować relacje przykładowo między przedsiębiorstwem a jego otoczeniem. W dzisiejszych czasach PR jest nieodzownym elementem funkcjonowania każdej firmy, a jego zadaniem jest kształtowanie opinii publicznej na temat danego podmiotu.

Znasz już definicję public relations. Więcej na temat budowania pozytywnego wizerunku organizacji czy firmy dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dlaczego PR jest ważny dla Twojej firmy? Rola public relations

Jaką funkcję pełni PR? Czy się opłaca? Jak już wspomnieliśmy, skuteczny public relations pozwala przede wszystkim na budowanie i kontrolowanie wizerunku danej firmy w oczach odbiorców.

Jednym z najważniejszych aspektów public relations jest umiejętność komunikacji z klientami. Firma, która potrafi skutecznie przekazywać swoje wartości i cele, przy jednoczesnym nawiązywaniu relacji z klientami, ma większe szanse na ich przyciągnięcie i zyskanie ich zaufania.

Warto podkreślić, że public relations nie polega jedynie na promowaniu wizerunku podmiotu. Często PR wykorzystywane jest również w celach kryzysowych, gdy firma lub organizacja musi zareagować na niekorzystne wydarzenia i przeciwdziałać negatywnym skutkom takich sytuacji. W przypadku np. niepochlebnych komentarzy lub recenzji w Internecie i mediach społecznościowych, dobrze prowadzona kampania PR może pomóc w wyjaśnieniu sytuacji i złagodzeniu negatywnych skutków dla firmy.

PR jest również ważny dla budowania relacji z mediami, co może prowadzić do darmowej promocji firmy. Poprzez przekazywanie wartościowych informacji i uczestniczenie w wydarzeniach branżowych, firma może zwiększyć swoją widoczność i szansę na pojawienie się w artykułach prasowych lub programach telewizyjnych.

Przeczytaj również:  Komunikacja niewerbalna – z jakich elementów się składa?

Public relations pomaga zwiększać świadomość marki i budować wyjątkową tożsamość firmy. Poprzez wykorzystanie różnych form komunikacji, takich jak konferencje prasowe, wywiady lub Social Media, przedsiębiorstwo może wzmocnić swoją obecność na rynku i zwiększyć szanse na sukces.

Jakie są cele public relations? Główne założenia

Cele public relations różnią się w zależności od przyjętej strategii i grupy docelowej. Zawsze jednak odnoszą się do kreowania wizerunku przedsiębiorstwa oraz dbania o relacje z otoczeniem.

Główny cel public relations to nawiązanie trwałych i pozytywnych relacji z różnymi grupami interesariuszy, takimi jak klienci, pracownicy, inwestorzy, media czy społeczeństwo ogółem. Dzięki skutecznym działaniom PR-owym, firma może zyskać większe zaufanie i sympatię u swoich klientów oraz wyróżnić się na tle konkurencji.

Podsumujmy najważniejsze cele PR w punktach:

 • dbanie o dobry wizerunek marki / firmy w oczach klientów, opinii publicznej i mediów,
 • budowanie lojalności i zaufania do organizacji,
 • kształtowanie pozytywnej opinii o przedsiębiorstwie,
 • zarządzanie reputacją firmy,
 • zapobieganie kryzysom wizerunkowym w mediach, ograniczenie konfliktów,
 • budowanie dobrych relacji z interesariuszami,
 • pielęgnowanie stosunków i utrzymywanie relacji.

Są to ogólne cele i założenia public relations. Wyróżnić też można cele bieżące takie jak np.: zwracanie uwagi na fakt istnienia firmy oraz produktu, pokazywanie postawy przedsiębiorstwa wobec istotnych, aktualnych wydarzeń, budowanie relacji z władzami, pozyskiwanie akceptacji ze strony władz lokalnych, budowanie więzi z pracownikami itd.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Na czym polega public relations? Przykłady działań

Działania PR to istotny element strategii każdej organizacji. Skutecznie prowadzone działania public relations przyczyniają się do budowania dobrego wizerunku firmy, zwiększają jej widoczność w mediach oraz umożliwiają skuteczną komunikację z różnymi grupami interesariuszy.

Komunikacja to kluczowy element działań PR. Współczesne organizacje muszą potrafić skutecznie komunikować z mediami, klientami, partnerami biznesowymi oraz innymi grupami interesariuszy, aby budować pozytywny wizerunek firmy i osiągać sukces na rynku.

W skład działań public relations wchodzą między innymi: organizacja eventów, prowadzenie działań reklamowych i realizacja kampanii, przygotowywanie materiałów prasowych czy budowanie obecności w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i przekonać je do pozytywnego spojrzenia na daną firmę lub organizację.

Przeczytaj również:  Segmentacja demograficzna – co to jest?

Relacje z mediami (media relations) to kolejny element działań PR. Stosując odpowiednie narzędzia, takie jak redakcyjne materiały prasowe, relacje z dziennikarzami czy organizacja konferencji prasowych, firma może skutecznie dotrzeć do własnej grupy docelowej i zwiększyć swoją widoczność w mediach.

Działania z zakresu PR obejmują także zarządzanie kryzysowe. W przypadku sytuacji kryzysowej, jaką może być np. awaria techniczna czy kontrowersyjne wypowiedzi pracowników, organizacja musi odpowiednio zareagować i podjąć skuteczne kroki mające na celu ochronę i poprawę wizerunku firmy oraz usunięcie/zminimalizowanie skutków kryzysu.

Public relations a marketing – jakie są różnice?

Public relations oraz marketing to dwa kluczowe elementy w dzisiejszej działalności biznesowej. Choć bywają utożsamiane, każde z tych pojęć ma swoje własne znaczenie i zadania.

Jedną z największych różnic między marketingiem a PR-em jest cel ich działań. Marketing skupia się na sprzedaży produktów lub usług, podczas gdy PR koncentruje się na budowaniu wizerunku firmy lub organizacji. W marketingu decyzje podejmowane są na podstawie analizy rynku i potrzeb klientów, a kampanie reklamowe są ukierunkowane na sprzedaż. Natomiast w public relations decyzje podejmuje się na podstawie analizy interesariuszy i ich oczekiwań, a kampanie informacyjne są ukierunkowane na budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

PR jest pojęciem węższym niż marketing. Wspiera strategię marketingową, jest jej istotnym elementem oraz w pośredni sposób wpływa na zwiększenie zainteresowania oferowanymi produktami bądź usługami. Dlatego właśnie PR może być uzupełnieniem dla marketingu i razem z nim realizować cele przedsiębiorstwa.

Nowe wezwanie do działania

Jakie są narzędzia public relations?

Zastanawiasz się, jak robić dobry PR? Wykorzystaj przydatne narzędzia. Są to różne działania, które są podejmowane w celu zrealizowania wcześniej wyznaczonych celów. Wyróżnić można narzędzia PR wewnętrznego i zewnętrznego.

PR wewnętrzny – narzędzia

W skrócie są to działania i komunikaty skierowane do pracowników danego przedsiębiorstwa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to komunikacja wewnątrz organizacji. Procesy te dotyczą wnętrza firmy i są połączone z budowaniem marki pracodawcy, który jest pożądany na rynku pracy.

Przykładowe narzędzia PR-u wewnętrznego to:

 • komunikacja wewnętrzna – mailingi, newslettery skierowane do pracowników, wiadomości w wewnętrznej sieci komunikacyjnej,
 • działania z zakresu employer brandingu – dbanie o dobrą atmosferę w pracy, wdrażanie benefitów pracowniczych, stworzenie możliwości rozwoju itd.,
 • organizacyjne spotkania firmowe,
 • eventy firmowe – spotkania integracyjne organizowane w celu zwiększenia więzi między pracownikami oraz z pracodawcą.
Przeczytaj również:  4 skuteczne narzędzia do SMS marketingu

PR zewnętrzny – narzędzia

Narzędzia PR zewnętrznego mają za zadanie budować wizerunek firmy na zewnątrz i utrzymywać dobre relacje z otoczeniem.

Przykładowe narzędzia PR-u zewnętrznego to:

 • media relations – dbanie o dobre stosunki z mediami, tworzenie informacji prasowych i artykułów eksperckich, organizowanie konferencji prasowych itd.,
 • social media marketing – realizowanie strategii i budowanie wizerunku firmy w mediach społecznościowych,
 • influencer marketing – budowanie wizerunku firmy dzięki współpracy z blogerami,
 • działania CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – podejmowanie inicjatyw na rzecz społeczeństwa, organizowanie akcji charytatywnych, kampanii społecznych itd.,
 • crisis management, czyli zarządzanie kryzysowe,
 • investors relations – budowanie relacji z inwestorami, organizacjami zewnętrznymi, władzami itd.
Promuj swoją firmę

Jak skutecznie prowadzić działania PR w małej firmie?

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest przesycony ofertami różnych firm, ważne jest, aby każda z nich wyróżniała się na tle konkurencji. Właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na działania PR, które pomagają budować pozytywny wizerunek oraz zwiększać rozpoznawalność marki. W przypadku małych firm, prowadzenie efektywnych działań może stanowić spore wyzwanie, ale istnieją metody, które mogą okazać się skuteczne.

Na początku warto zastanowić się nad celami, jakie chce osiągnąć firma poprzez działania PR. Dobrze sformułowane cele pozwolą na skuteczniejsze planowanie działań i ich realizację.

Kluczowe jest też określenie grupy docelowej. Mała firma często skupia się na konkretnych odbiorcach i to właśnie oni powinni być adresatami działań PR. Dzięki temu nie tylko łatwiej dotrzeć do potencjalnych klientów, ale także bardziej trafnie dostosować przekaz do ich potrzeb i oczekiwań.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi PR. W przypadku małych firm, które najczęściej dysponują mniejszym budżetem, warto skupić się na narzędziach tańszych i łatwiejszych do wdrożenia. Mogą to być m.in. działania w social mediach czy organizacja eventów.

Nie bez znaczenia jest również regularność i konsekwencja działań. Ważne, aby nie ograniczać się tylko do sporadycznych akcji, ale systematycznie prowadzić działania PR. To pozwoli na budowanie silniejszej i bardziej stabilnej pozycji firmy na rynku.

Warto też skorzystać z usług specjalistów public relations, którzy znają się na rzeczy i wiedzą, jak robić dobry PR.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here