Na czym polega migracja strony internetowej?

5
4579
przenoszenie strony

Sprawdź, czym jest migracja serwisu oraz na jakie elementy zwrócić uwagę, by nie stracić ruchu z wyszukiwarki Google. Prawidłowo wykonany redesign, czy zmiana silnika strony bez wątpienia przynosi wiele korzyści, zarówno od strony UX (doświadczeń użytkownika) jak i SEO. Jednak taka operacja niesie również wiele zagrożeń. Szczególnie z punktu widzenia pozycji poszczególnych fraz w wyszukiwarce.

Na czym polega migracja strony?

Migracja strony internetowej to jak przeprowadzka Twojej strony z jednego miejsca w internecie do innego. Wyobraź sobie to jak przenoszenie sklepu do nowego budynku. Podczas migracji zmieniasz np. wygląd strony, przenosisz ją na szybszy hosting (coś jak lepsze miejsce dla sklepu), albo zmieniasz adres, czyli domenę (jakby zmieniał się adres Twojego sklepu).

Ważne jest, aby wszystko zrobić starannie, tak aby klienci mogli dalej łatwo znaleźć i korzystać ze strony, a także żeby strona dobrze działała w swoim nowym miejscu.

W trakcie migracji specjalista powinien sprawdzić wiele czynników – od kwestii technicznych po treści na nowej stronie internetowej.

Dlaczego strony www są migrowane?

 1. Rebranding – potrzeba odświeżenia wizerunku firmy, zmiany strategii marketingowej, dostosowania się do zmian rynkowych lub reakcja na zmianę odbiorców.
 2. Zmiana domeny – chęć lepszego dopasowania nazwy domeny do marki, zmiana strategii SEO, reakcja na zmianę nazwy firmy lub zwiększenie rozpoznawalności marki.
 3. Zmiana CMS – poszukiwanie lepszej funkcjonalności, łatwości obsługi, bezpieczeństwa, czy wsparcia dla SEO; dostosowanie do rosnących potrzeb serwisu.
 4. Zmiana hostingu – potrzeba lepszej wydajności, stabilności, obsługi klienta, dostępności funkcji, czy zmniejszenia kosztów operacyjnych.
 5. Fuzja stron – strategie konsolidacji zasobów, rozszerzenie oferty, wzmocnienie pozycji SEO przez połączenie treści i autorytetu dwóch stron.
 6. Wyodrębnienie części serwisu – ułatwienie zarządzania określonymi sekcjami serwisu, np. blogiem, sklepem, czy specjalistycznym działem; dostosowanie do różnych grup odbiorców.
 7. Redesign – wprowadzenie nowocześniejszego wyglądu, poprawa użyteczności, dostosowanie do nowych trendów w projektowaniu, reakcja na wymagania urządzeń mobilnych.
Przeczytaj również:  Jak dane o lokalizacji pozwalają ulepszać wyszukiwanie Google?

Każdy przypadek jest inny, często nie unikniemy spadków w początkowym okresie. Wykonanie kilku podstawowych czynności zminimalizuje jednak negatywny efekt, a umiejętna optymalizacja pozwoli na stabilny wzrost w przyszłości.

Adresy URL i przekierowania

Jest to jeden z najważniejszych elementów podczas migracji serwisu. Jeśli jest to możliwe należy zachować dotychczasowe adresy oraz ich strukturę. Niestety bardzo często ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Nie warto też trzymać się tej zasady, jeśli na starej stronie występowały URLe nieprzyjazne wyszukiwarce.

Przyjmijmy, że adresy muszą być zmienione, jakie będą konsekwencje? Bardzo poważne, ponieważ próba wejścia na zakładkę ze starej strony zwróci nam błąd 404, stracimy więc znaczną część ruchu z wyszukiwarki. Jeszcze gorzej sprawa wygląda pod kątem SEO. Przepadnie nam moc linków przychodzących kierujących na nieistniejące już podstrony.

Żeby obronić się przed negatywnymi skutkami powinniśmy:

 • Zachować stare adresy URL tam, gdzie jest to możliwe (szczególnie poważnie potraktujmy zakładki generujące największy ruch na stronie i gwarantujące najwyższe pozycje dla istotnych fraz kluczowych).
 • Zastosować przekierowania 301 wszędzie tam gdzie adres się zmienia (ważne, żeby stary adres został przekierowany na swój odpowiednik w nowej wersji serwisu).
 • Jeśli na nowej stronie nie ma odpowiednika dla dotychczasowej zakładki powinniśmy ją przekierować na podstronę zbliżoną tematycznie. Na przykład: /produkt-x, którego już nie chcemy na naszej stronie, możemy przekierować na główną stronę danej kategorii.
zmiana strony internetowej

Znacznik TITLE

Powinniśmy przenieść zawartość tego znacznika dla każdej podstrony serwisu. Może się zdarzyć, że na starej stronie większość tytułów była identyczna – wtedy warto zmienić je na unikatowe. W takim przypadku niczym nie ryzykujemy, a możemy sporo zyskać.

Przeczytaj również:  Co zyskasz dzięki wizytówce w Google Moja Firma?

Treści

To czego przede wszystkim nie powinno się robić to znaczne zmniejszenie ilości treści, oraz wymiana większości tekstów na stronie. Podczas migracji warto w jak największym stopniu odwzorować zawartość i strukturę ( włącznie z nagłówkami Hx), ewentualnie uzupełniając brakujące miejsca o nowy content.

Linkowanie wewnętrzne oraz linki przychodzące.

Podobnie jak w przypadku poprzednich elementów, powinniśmy odwzorować strukturę linków ze starej strony. Należy zwrócić uwagę, żeby linki nie wskazywały starych, przekierowanych przez nas URLi, tylko odpowiednie adresy na nowej stronie.

Dotyczy to również linków przychodzących z innych stron. Tam gdzie jest to możliwe, należy zaktualizować stare odnośniki.

Co należy zrobić po przeniesieniu strony?

Po migracji strony internetowej ważne jest wykonanie kilku kluczowych czynności:

 1. Przeniesienie kodu Google Analytics – jeśli na starej stronie był zaimplementowany kod śledzenia Google Analytics, trzeba go przenieść na nową stronę, aby nadal zbierać dane o zachowaniu użytkowników i ruchu na stronie.
 2. Sprawdzenie dostępności dla robotów Google – po uruchomieniu nowej strony należy upewnić się, że nie jest ona przypadkowo zablokowana dla robotów wyszukiwarki, co mogłoby uniemożliwić jej indeksację i pojawienie się w wynikach wyszukiwania.
 3. Zablokowanie strony testowej przed indeksacją – jeśli istnieje testowa wersja strony (na innej domenie lub subdomenie), ważne jest, aby była ona zablokowana przed indeksowaniem przez wyszukiwarki. Zapobiega to problemom z powielaniem treści, które mogą negatywnie wpłynąć na SEO.
 4. Aktualizacja mapy witryny i zgłoszenie jej w Google Search Console – należy przygotować i przesłać aktualną mapę witryny (sitemap.xml) do Google Search Console. Umożliwia to Google lepsze zrozumienie struktury nowej strony i szybsze zindeksowanie jej treści.
Przeczytaj również:  Jak stworzyć strategię SEO dla biznesu lokalnego BEZ marketingu treści?

Ile trwa migracja serwisu?

Czas trwania migracji strony internetowej może być różny – wszystko zależy od jej skomplikowania i wielkości. Prosta zmiana hostingu może zająć kilka dni, natomiast większe zmiany, jak zmiana domeny czy przeniesienie na nowy CMS, mogą trwać tygodnie lub nawet miesiące. Ważne jest, aby wszystko robić dokładnie i bez pośpiechu, by uniknąć problemów.

W przypadku zmiany domeny, ważne jest ustawienie przekierowań 301 ze starej domeny na nową, aby użytkownicy i wyszukiwarki mogli łatwo znaleźć nową stronę. Trzeba także zaktualizować wszystkie linki wewnętrzne oraz w miarę możliwości przejrzeć listę linków zewnętrznych, które można poprawić na właściwe.

Jeśli zmieniasz hosting, kluczowe jest przeniesienie wszystkich plików strony na nowy serwer oraz upewnienie się, że wszystkie funkcje strony działają poprawnie po migracji. Następnie w ustawieniach DNS domeny internetowej należy podać namiar na nowy serwer.

Zmieniając silnik CMS, ważne jest przeniesienie wszystkich treści, w tym tekstów, grafik i ustawień, na nowy system zarządzania treścią, zachowując przy tym strukturę i funkcjonalność strony. Jeśli adresy URL ulegają zmianie, je również należy przekierować 301 na odpowiedniki.

Najszybszym procesem jest zmiana hostingu. W przypadku domeny, czy systemu zarządzania treścią, konieczne jest wykonanie dodatkowych prac, które wydłużają całą migrację.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (5 votes)

5 KOMENTARZE

 1. Ciekawy temat – jest wiele spraw, które trzeba ogarnąć przy redesignie. Pikanterii dodaje np. konieczność jednoczesnej zmiany hostingu lub domeny. Pozdrawiam.

 2. Prosty i zrozumiały artykuł. Dodam, że pozostaje kwestia zdjęć – te też mają często swoje własne adresy url. Nie wiem jak wypadnie ten aspekt przy aktualizacji gdzie Google już nie odsyła do zdjęcia tylko do strony.

 3. Przydatny artykuł dla osób które przenoszą stronę. Co do treści jeżeli ulegnie ona zmniejszeniu, ale będzie lepszej jakości i bardziej unikalna, wypełniająca dany temat to skutków negatywnych nie odczujemy.

 4. zawsze można jeszcze rozbudować stare artykuły oraz dorzucić więcej treści tam gdzie wychodzi nam thin content ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here