Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

microphone

Jak prowadzić Social Media?

Jak prowadzić Social Media?
podcasts logo

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć skuteczne treści na firmowe Social Media, czy jak budować społeczność, przesłuchaj naszego podcastu! Stworzyliśmy sześcioetapowy plan dla przedsiębiorców.

listen on apple podcastslisten on spotify podcastslisten on google podcasts

  • 00:52Strategia
  • 03:07Treści
  • 04:04Dystrybucja
  • 05:15Społeczność
  • 05:57Analityka
  • 06:30Dodatkowe wsparcie

Jak prowadzić Social Media?

Jak dobrze wiesz, popularność Social Mediów rośnie z roku na rok. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem mediów społecznościowych, czy też nie, to warto pogodzić się z faktem, że są one bardzo ważnym medium w świecie biznesu. To, w jaki sposób prowadzić firmowe social media, aby zwiększyć sprzedaż, omówię w dzisiejszym podcaście.

[Tekst, który czytasz, jest transkrypcją podcastu]

Etap 1: strategia

Chciałbym zacząć od pytania – jak uważasz, co jest pierwszym krokiem do zbudowania zaufanej społeczności wokół swojej marki? Oczywiście to nic innego jak opracowanie strategii. A w jaki sposób ją przygotować? Przede wszystkim musisz ustalić, jak chcesz mierzyć efekty swoich działań. Przydadzą Ci się konkretne wskaźniki, które możesz wybrać według własnych preferencji.

Takim wskaźnikiem skuteczności w Social Mediach jest na przykład ekspozycja, która pokazuje, ile osób widziało daną treść. Innym z kolei jest zaangażowanie, który mierzy aktywność użytkowników. Jak pewnie się już domyślasz, chodzi tutaj o liczbę komentarzy, reakcji i udostępnień. Działanie to z kolei trzeci wskaźnik, który informuje o podjętych działaniach, czyli chociażby o zakupie produktu.

Swoją strategię możesz także oprzeć o wskaźnik określany jako wpływm czyli statystykę zmian postaw. Może to brzmieć dosyć skomplikowanie, ale określa on po prostu to, ile osób poznało Twoją firmę w ciągu ostatniego miesiąca. Jeśli chcesz poznać tego rodzaju dane, możesz je zmierzyć przy pomocy badań sondażowych.

I to już praktycznie wszystkie wskaźniki, które przychodzą mi do głowy. Pozostaje jeszcze rekomendacja, czyli liczba i treść opinii o firmie, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

No ale co dalej? Przecież sama znajomość wskaźników nic nie da. Jeśli prowadzisz firmę i opracowujesz strategię działania w Social Mediach, to musisz także mieć… No musisz mieć po prostu jakiś realny cel. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co konkretnie chcesz osiągnąć.

Sprawdzaj więc na bieżąco, kto interesuje się Twoją ofertą i dobieraj serwisy, z których najczęściej korzystają Twoi odbiorcy. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że według Datareportal, w 2022 roku z Facebooka korzystało ponad 17 milionów Polaków, a z Instagrama 10 milionów. Co ciekawsze, na czele tabeli jest YouTube, z którego aktywnie korzystało aż 22 milionów Polaków. Przyznasz, że te liczby robią wrażenie. Warto więc je wykorzystać!

No dobrze, ale co dalej? Mając już ogólny zarys tego, do kogo chcesz docierać i przez jakie medium, ustal, w jakim stylu będziesz komunikować się z odbiorcami – pamiętaj tutaj o spójności stylu i o tym, co często zostaje pomijane, czyli podobnej estetyce grafik.

Promuj swoją firmę

Etap 2: treści

I w ten sposób zamykamy pierwszy etap. Ale co dalej? Warto teraz zająć się treściami na swoim profilu. Uzupełnij go i wpisz między innymi informacje o branży, ofercie, czy chociażby dane kontaktowe firmy. Dodaj również link do strony WWW i innych Social Mediów.

Nie zapominaj jednak o przygotowaniu kalendarza publikacji oraz stworzeniu listy hasztagów, które pomogą Twoim potencjalnym klientom odnaleźć Twoje wpisy.

A jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób utrzymać uwagę odbiorców, spróbuj eksperymentować z treściami. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to dam Ci wskazówkę – sprawdzaj, na jakie materiały najlepiej oni reagują. Nie będzie to nic odkrywczego, jeśli powiem, że obecnie media społecznościowe umożliwiają publikację wpisów tekstowych, zdjęć, filmów video, czy chociażby reelsów, czyli krótkich filmów, nazywanych inaczej rolkami. Mówię o tym dlatego, aby podkreślić jedną istotną rzecz – najważniejsze jest to, aby unikać rutyny!

Etap 3: dystrybucja

I tym akcentem przechodzimy do trzeciego etapu, czyli dystrybucji. Aby zmaksymalizować zasięg, publikuj wtedy, gdy Twoi odbiorcy są aktywni. To oczywiste, prawda? Dla przykładu najlepszą porą na publikację materiałów na Facebooku jest godzina 10 i 12 we wtorki. To jednak tylko wskazówka, bo każda grupa odbiorców jest inna. W takiej sytuacji, jeśli chcesz trafić w odpowiednie okna czasowe, pamiętaj, żeby sprawdzać statystyki na swoich profilach!

I to wciąż nie wszystko! Zastanawiasz się, co publikować w różnych mediach społecznościowych? Pamiętaj o recyklingu treści! Jeśli jakiś post sprawdził się na przykład na Facebooku, dostosuj go i opublikuj na innych portalach, takich jak chociażby Instagram. Możesz do tego użyć Canvy, czyli narzędzia, które może Ci pomóc z dostosowywaniem rozmiarów grafik do poszczególnych serwisów.

 Idźmy dalej. Co wiesz o promocji profilu w Social Mediach? Mogę Ci powiedzieć, że dobre wyniki przynosi zwykle współpraca z ekspertami i influencerami z danej branży, ale także dobrze przygotowana standardowa reklama, którą można stworzyć chociażby za pomocą Facebook Ads.

A co jeśli chcesz zwiększyć zasięg za darmo? Wystarczy jedynie zachęcać swoich pracowników do udostępniania treści, które opublikowałeś na firmowych social mediach!

Nowe wezwanie do działania

Etap 4: społeczność

I teraz właśnie jesteśmy już w połowie drogi. Czwartym etapem jest budowanie społeczności. Musisz wiedzieć, że to niezwykle ważne, aby utrzymywać dobre relacje z odbiorcami, bo to tak naprawdę właśnie oni mogą w przyszłości stać się Twoimi klientami. Prawdopodobnie myślisz teraz sobie – no dobrze, ale jak to robić? Jak budować społeczność?

Przede wszystkim zacznij od monitorowania tego, co obecnie mówi się o Twojej firmie i motywuj innych do dalszego pisania o niej. Nawiązuj do bieżących wydarzeń i nowinek z branży oraz angażuj odbiorców do interakcji.

A jeśli chcesz jeszcze więcej rozmawiać ze swoimi odbiorcami i jeszcze lepiej ich rozumieć, wchodź z nimi w dyskusje i odpowiadaj na ich komentarze!

Etap 5: analityka

Z rozmowy o społeczności, płynnie przejdziemy do rozmowy o analityce, która jest piątym etapem. Zastanawiasz się co kryje się pod tym słowem? W skrócie chodzi o to, aby stale monitorować strategię konkurencji i odkrywać, co sprawdza się na ich social mediach. Co więcej, monitorować należy także swoich odbiorców. Dlaczego? Analizując wyniki poszczególnych postów, możesz lepiej zrozumieć swoich potencjalnych klientów i wyszczególnić to, co się sprawdza oraz to, co nie przypada im do gustu. Zobaczysz, że takie działania z pewnością pozwolą Ci zbudować solidną strategię i plan działania na przyszłość!

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>

Etap 6: dodatkowe wsparcie

I tym akcentem chciałbym podkreślić, że jesteśmy już na ostatnim etapie, który określam jako dodatkowe wsparcie. Co to tak właściwie oznacza?

Jak widzisz, budowanie mediów społecznościowych wymaga sporo pracy. Możliwe więc, że na pewnym etapie przyda Ci się wsparcie, na przykład przy tworzeniu strategii działania, czy też analizowaniu konkurencji. Jeśli tak jest, to nie masz się czym martwić! Dlaczego? W takich sytuacjach, z pomocą przychodzą doradcy internetowi. A jeśli chcesz budować pozytywny wizerunek firmy w sieci, warto skorzystać z ich pomocy.

I to właśnie sześć etapów prowadzenia firmowych Social Mediów. Mam nadzieję, że pomogą Ci one osiągnąć sukces i zbudujesz widoczność swojej marki w sieci! No właśnie! Skoro tak, to Ty możesz zacząć działać już teraz, a z mojej strony to już wszystko na dzisiaj. Dziękuję za wysłuchanie i do usłyszenia niebawem.