Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny internetowej?

0
207

W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu bez własnej strony WWW staje się coraz trudniejsze. Nic więc dziwnego, że również domeny stanowią nieodzowny element działalności online. Warto przy tym wiedzieć, że użytkownicy chętnie sprawdzają, kto stoi za konkretną witryną. Informacja dotycząca tego, do kogo należy domena, może mieć kluczowe znaczenie, zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, jak i interesów biznesowych. Dlatego już teraz przeczytaj, jak zdobyć dane właściciela adresu WWW, jakie narzędzia i techniki można zastosować, aby uzyskać taką wiedzę oraz dlaczego może okazać się to niezwykle ważne. Zapraszamy do lektury!

Jaka jest najlepsza nazwa domeny internetowej?

Nie da się ukryć, że posiadanie własnej strony internetowej jest nieodzownym elementem prowadzenia skutecznej działalności w sieci. Domena okazuje się zaś swoistym fundamentem witryny i wizytówką firmy, która pozwala na skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów oraz budowanie rozpoznawalności marki. Wybór najlepszej nazwy domeny oraz rozszerzenia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojego przedsiębiorstwa, dlatego warto zadbać o taką inwestycję i pamiętać przy tym, o kilku ważnych aspektach.

Przede wszystkim przy wyborze nazwy domeny internetowej należy stawiać na hasła łatwe do zapamiętania oraz jednoznacznie kojarzące się z prowadzonym biznesem. Warto również postawić na odpowiednie rozszerzenie, które będzie adekwatne do charakteru i zasięgu firmy. Jeśli prowadzisz działalność na terenie Polski, rozszerzenie „.pl” i domeny krajowe będą najbardziej odpowiednie. Natomiast jeśli Twoje usługi kierowane są do międzynarodowej klienteli, warto rozważyć opcje takie jak „.com” czy „.eu”.

Przeczytaj również:  Jak założyć firmową stronę WWW?

Własny adres internetowy jest potrzebny firmom, które chcą skutecznie przekazywać informacje o swojej działalności, zwiększać widoczność oferty i mieć większą kontrolę nad wizerunkiem w sieci.

Zamów budowę strony!

Czy można sprawdzić właściciela domeny?

Jednym z kluczowych działań w ramach prowadzenia i obsługi strony WWW jest wykupienie wybranego adresu u akredytowanego rejestratora. Warto przy tym pamiętać, że proces rejestracji przyjmuje formę dzierżawy, co oznacza, że nie posiadasz formalnie domeny na własność. Dlatego też istotne jest regularne przedłużanie ważności abonamentu.

Temat właściciela domeny odnosi się więc do firmy, osoby prawnej lub fizycznej, która zarejestrowała adres i może z niego korzystać aż do czasu wygaśnięcia abonamentu czy okresu rozliczeniowego (zakup przyjmuje najczęściej formę cyklicznie odnawianych płatności). Całym procesem zajmuje się Krajowy Rejestr Domen NASK. Organizacja prowadzona jest przez państwowy instytut badawczy przy Ministerstwie Cyfryzacji.  

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na rejestrację domen w Polsce, to masz dwie opcje – adres może być całkiem nowy albo używany (jeśli został już zajęty). I to właśnie w tym drugim przypadku przydadzą Ci się informacje o właścicielu domeny.

Do kogo należy ta domena internetowa? Jak sprawdzić, kto jest właścicielem strony?

Każdy, kto działa w Internecie, korzysta z adresów internetowych, bez zastanawiania się nad tym, kto je kontroluje. Jednak w pewnych sytuacjach istnieje pilna potrzeba ustalenia, kto jest właścicielem domeny. Oto kilka narzędzi, które ułatwią Ci uzyskanie informacji.

Przeczytaj również:  Rodzaje stron internetowych - 22 pomysły na własną witrynę

Uniwersalne narzędzie do wyszukiwania domen WHOIS

Chcesz sprawdzić domenę? Narzędzie WHOIS to protokół TCP, który pozwala na uzyskanie informacji o dowolnym adresie internetowym. Ta globalna baza danych jest niezwykle popularna i łatwo dostępna dla internautów. Aby z niej skorzystać, wystarczy:

  • otworzyć przeglądarkę i wejść na stronę WHOIS,
  • wprowadzić adres domeny, która nas interesuje,
  • zapoznać się z dostępnymi informacjami o domenie (w tym dane właściciela strony).

Pamiętaj, że w związku z ochroną prywatności, nie wszystkie dane abonenta domeny są dostępne publicznie.

Jak wygląda cały proces? Otóż narzędzie WHOIS działa na zasadzie pytanie/odpowiedź i przesyła zapytania do bazy DNS (Systemu Nazw Domenowych). Warto podkreślić, że obecnie w Internecie można znaleźć liczne portale, które uzyskują informacje dotyczące domeny właśnie z omawianego rejestru i udostępniają je internautom. Dzięki temu możesz szybko odnaleźć dane właściciela strony.

Szukaj w bazie WHOIS informacji, do kogo należy domena globalna lub europejska.

Krajowy Rejestr Domen, czyli jak sprawdzić, do kogo należy domena .pl?

Nie wiesz, jak znaleźć właściciela strony internetowej w Polsce? Otóż jeśli interesuje Cię rozszerzenie „.pl”, to w takim przypadku warto skorzystać z narzędzia udostępnianego przez rejestr domen krajowych NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). To właśnie ta organizacja zajmuje się rejestracją adresów WWW w naszym kraju. Na stronie https://www.dns.pl/whois można znaleźć darmowy protokół WHOIS, który pozwala każdemu użytkownikowi znaleźć dane abonenta domeny narodowej.

Przeczytaj również:  Co to jest WordPress i do czego służy?

Domain Name Registration Data Lookup – do kogo należy domena europejska i globalna?

Jeśli chcesz sprawdzić dostępność danej domeny globalnej (np. „.com”) lub europejskiej (np. „.eu”), to musisz skorzystać z innego narzędzia niż to zapewniane przez NASK. W takim przypadku warto wykorzystać Domain Name Registration Data Lookup, czyli rozwiązanie umożliwiające uzyskanie informacji na temat właściciela domeny z innymi końcówkami niż „.pl”. Jeśli wybierzesz tę opcję, to poznasz również datę rejestracji adresu.

www_korzeniowski

Informacje o właścicielu domeny – czy zawsze można je zdobyć?

Wiesz już, jak można pozyskać dane aktualnego właściciela domeny. Dzięki omówionym wyżej narzędziom zyskasz takie informacje jak abonent, rejestrator, serwery DNS oraz daty rejestracji i wygaśnięcia. Nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z wyszukiwania w bazie WHOIS właśnie w celu sprawdzenia, do kogo należy strona, zwłaszcza gdy interesuje ich zajęty adres.

Jednak, czy wykorzystanie narzędzi takich jak rejestr domen NASK jest zawsze skuteczne? Okazuje się, że nie. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy właściciel zagranicznej domeny lub narodowej zastrzega prawo do publikacji swoich danych osobowych. Wówczas informacje te nie są udostępniane w rejestrze WHOIS. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest obowiązujące rozporządzenie RODO, które chroni prywatność osób fizycznych.

Jeśli dopiero planujesz rejestrację własnej domeny, to skorzystaj z oferty WeNet. Ciesz się profesjonalnym wsparciem oraz atrakcyjną ofertą. Doradcy internetowi zajmą się również budową strony internetowej dla Twojej firmy. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, a konsultant przedstawi ofertę dopasowaną do Twojego biznesu. Sprawdź już dziś!

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak zbudować zaplecze SEO?
Następny artykułJak przygotować stronę internetową na Black Friday? Praktyki, które warto zastosować

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here