W ramach współpracy Google z konsorcjum branży fotograficznej CEPIC oraz IPTC –globalnym organem ds. standardów technicznych dla mediów informacyjnych, użytkownicy Grafik Google mogą teraz uzyskać prawo dostępu do metadanych obrazów w tej aplikacji. Co to oznacza? Na pewno jest to duży krok naprzód i ułatwienie dla osób szukających informacji m.in. o autorze zdjęcia, jego właścicielu czy prawach autorskich. Są to metadane, które do tej pory bywały trudno dostępne dla statystycznego użytkownika – nie każdy wie, gdzie ich szukać w grafice znalezionej w Internecie. Co więcej, niektóre serwisy usuwają zapis z metadanych przez publikacją zdjęć, przyczyniając się do ignorowania informacji o prawach autorskich czy licencji na publikację zdjęć. Ułatwienie dostępu do danych o autorstwie przyczyni się do większej świadomości użytkowników Internetu.
Creator i Credit metadata
Nie wszystkie dane dostępne są już teraz. Na ten moment użytkownicy mogą zaspokoić swoją ciekawość i znaleźć odpowiedź na pytanie, kto jest autorem wybranego zdjęcia (Creator) w Grafice Google (nazwisko osoby, lub nazwa firmy, czy organizacji) oraz zdobyć informację o tzw. Credit metadata. Credit metadata to wymagany sposób podpisania zdjęcia, w przypadku jego publikacji, a jednocześnie dane o tym, kto ma prawo do zdjęcia – na przykład autor zdjęcia oraz/lub agencja fotograficzna.
Jak wyświetlić dane? Bardzo prosto. Wystarczy kliknąć w link “Kredyty obrazów”, dzięki któremu wyświetlone zostaną pola metadanych. Kolejne informacje, dotyczące m.in. praw autorskich zostaną dodane w nadchodzących tygodniach.
“Wykorzystanie standardów metadanych IPTC w wynikach wyszukiwania w serwisie Grafika Google pomoże zapewnić prawidłowe przypisywanie danych i wspierać prawa autorskie fotografów, zwiększając jednocześnie możliwość wyszukiwania treści oraz twórców. To jest niewątpliwie duża korzyść dla społeczności zajmującej się profesjonalną fotografią.” – mówi Andrew Fingerman, CEO w PhotoShelter.
Kolejne wdrożenia już wkrótce!
Źródło: https://www.blog.google/products/search/image-rights-metadata-google-images/
Artykuł powstał przy współpracy z Katarzyną Bogucką.