6 trendów w projektowaniu stron internetowych na 2024 rok

0
265

Zbliżający się nowy rok skłania do podsumowań, a jednocześnie prowokuje do rozmyślań na temat przyszłości. W ostatnich miesiącach świat web designu technologicznie zwracał się w kierunku rozwiązań AI, ale patrzył także wstecz, inspirując się grafikami z lat 90. ubiegłego wieku. Czego możemy spodziewać się w 2024 roku? Podumajmy, poprzewidujmy.

Trendy w projektowaniu stron 2024

I – User Experience – wciąż na czasie

O User Experience (UX) w kontekście tworzenia stron internetowych pisaliśmy już niejednokrotnie i nie ma wątpliwości, że temat ten będzie powracał także w najbliższej przyszłości.

User Experience, czyli doświadczenie użytkownika, to ogół wrażeń, odczuć i percepcji podczas korzystania z produktu lub usługi, w tym przypadku strony internetowej. UX obejmuje takie aspekty jak: użyteczność, dostępność, wydajność, estetyka czy interakcje między użytkownikiem a systemem. Wszystkie te elementy wciąż mają wpływ na to, czy użytkownik będzie zadowolony z korzystania ze strony WWW i czy będzie chciał odwiedzić ją ponownie.

Przeczytaj również:  Nadchodzi Mobile-First Index Google. Jak przygotować stronę WWW na zmiany?

UX to dążenie do jak największej wydajności, jak również dbałość o wygląd. W 2024 roku w tworzeniu witryn coraz częściej będzie pomagać sztuczna inteligencja (AI), która już dziś podsuwa twórcom stron inspirujące pomysły.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

II – Sztuczna inteligencja – nowe rozwiązania

AI wspiera pracę webmasterów i właścicieli stron na wielu poziomach. Poza pomocą w projektowaniu UX możemy liczyć także na:

  • tworzenie atrakcyjnych treści (np. opisy firm czy artykuły),
  • sprawdzanie poprawność tekstów na stronie,
  • generowanie oryginalnych grafik,
  • ulepszone działanie chatbotów,
  • analizę i wskazówki SEO.

Fakt, te możliwości są znane już od jakiegoś czasu, ale nie ma wątpliwości, że z każdym miesiącem będą przynosić rozwiązania coraz wyższej jakości.

III – Grafiki z lat 90. – moc nostalgii

Neonowe, odważne kolory, litery w stylu Matrix albo design imitujący grę wideo, to tylko niektóre z elementów, które zyskują na popularności. Stylistyka z ostatniej dekady XX wieku może zrobić wrażenie przede wszystkich na tzn. milenialsach, czyli dzisiejszych trzydziestolatkach.

Przeczytaj również:  Paginacja stron – co to jest?

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich firm, ale jeśli ktoś celuje z ofertą do osób urodzonych na przełomie lat 80. i 90. może trafić w dziesiątkę.

IV – Tło wideo – więcej ruchu

Przeglądanie stron internetowych z roku na rok staje się coraz bardziej wciągające i dynamiczne. Webmasterzy chętniej stosują ruchome elementy, takie jak: ruszające się nagłówki, GIF-y czy tła w formie wideo.

Sprawne działanie tak rozbudowanych witryn umożliwiają coraz szybsze łącza internetowe w naszych domach.

Z jednej strony to ciekawe urozmaicenie estetyczne, które robi wrażenie, z drugiej taki film może szybko przedstawić klientowi, czym zajmuje się dana firmy, jak tworzy swoje produkty, albo na czym polega oferowana usługa.

WeNet już wprowadza takie rozwiązania w swoich projektach. Tutaj do sprawdzenia 2 przykłady stron dla firm z wideo: https://fompoland.pl/ oraz https://dron-ems-nagrywaniedronem.pl/.

V – Żywe gradienty – powiew świeżości

Gradient to technika, która tworzy efekt przejścia pomiędzy kolorami, gdzie jeden kolor stopniowo przechodzi w drugi, tworząc płynną, gradientową zmianę intensywności lub odcienia.

Gradient to np. jeden z najbardziej charakterystycznych elementów serwisu Instagram. Graficy obserwowali wpływ i reakcję ludzi na nową ikonę aplikacji i zdali sobie sprawę, że gradienty mogą zwiększyć atrakcyjność stron, zdjęć czy logo firm. Skoro mówimy o trendach w projektowaniu stron internetowych, warto wziąć to pod uwagę także w nadchodzącym roku.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – luty 2022
Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

VI – “Ręcznie robione” grafiki – awangarda

W dobie grafiki komputerowej i AI tworzenie grafik odręcznie to nisza, która może zwracać uwagę użytkowników. “Ręcznie robione” ilustracje nie muszą być wcale bardzo wyszukane, żeby robić wrażenie i przekazywać najważniejsze informacje.

Grafika “handmade” może współpracować z różnymi motywami, układami i elementami, wprowadzając w ten sposób nowe estetyczne rozwiązania w projektowaniu stron. Czy ktoś ma już jakieś pomysły?

Zamów budowę strony!

Kierunki web designu 2024 – podsumowanie

Pisanie o przyszłości zawsze wiąże się z ryzykiem, bo przecież nie wszystkie przewidywania muszą się sprawdzić. Poza tym ktoś inny mógłby wybrać zupełnie inny zestaw trendów.

Jedno jest pewne. W nowym roku nie zmienią się standardy, czyli przystosowanie stron do różnych szerokości ekranów (tzw. responsywność), kwestie bezpieczeństwa (certyfikat SSL), dbanie o widoczność w Google (SEO) oraz skupienie na doświadczeniach użytkowników (UX).

Całej reszty dowiemy się już wkrótce.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here