Jak usunąć stronę internetową z Google?

1
2488
Usuwanie strony z Google

Zmiany są nieodłącznym elementem rozwoju. Chociaż strony internetowe pełnią dziś kluczową funkcję w komunikacji, dzieleniu się aktualnościami i budowaniu marki, to czasem konieczne jest podjęcie decyzji o usunięciu ich z indeksu Google. W tym poradniku dokładnie przyjrzymy się różnym metodom realizacji tego zadania, a także rozwiniemy temat najczęstszych sytuacji, w których taka decyzja może okazać się konieczna. Przedstawiamy również sposoby na pozbycie się innych informacji z wyników wyszukiwania czy treści nieaktualnych.

Najczęstsze powody usuwania witryny

Posiadanie strony internetowej to kluczowy element sukcesu. Jednak czasem, z różnych powodów, webmasterzy i właściciele muszą podjąć trudną decyzję o usunięciu swojej witryny z indeksowania Google. Warto zrozumieć, że proces ten może być zarówno niezbędny, jak i skomplikowany.

Dlaczego można zdecydować się na usuwanie strony? Poniżej kilka najczęstszych powodów.

 • Naruszenie przepisów prawa

Usuwanie witryny może być spowodowane znajdującymi się na stronie treściami niezgodnymi z prawem, np. pirackim oprogramowaniem czy materiałami chronionymi prawami autorskimi.

 • Nieprzestrzeganie wytycznych Google

Narzędzie usuwania może okazać się niezbędne, gdy strona łamie zasady Google dotyczące jakości treści. Nieodpowiednie praktyki to np. stosowanie technik Black Hat SEO czy publikowanie spamu.

 • Zmiana adresu strony

Właściciel może zdecydować się na usunięcie strony po przeniesieniu jej na nowy adres. Może to wynikać np. z rebrandingu i konieczności dostosowania witryny do innej identyfikacji wizualnej.

 • Likwidacja strony

Jeżeli właściciel zastanawia się, jak usunąć stronę, to zamknięcie witryny może być dla niego koniecznością z różnych powodów, np. braku czasu czy zainteresowania wśród klientów.

 • Aktualizacja treści

Dezaktualizacja treści może być jednym z powodów usunięcia strony. Webmasterzy decydują się na taki krok, aby dodać nową zawartość, zdjęcia czy informacje, które wymagają świeżego podejścia.

 • Problemy z prywatnością

Przeczytaj również:  Czynniki rankingowe Google, część 4. Kliknięcia, wynik jakościowy oraz cytaty

Jeśli strona zawierała prywatne informacje, a webmaster zdecyduje się ograniczyć do nich dostęp, to usuwanie danych poprzez likwidację witryny z indeksu może być niezbędne.

Jak usunąć stronę internetową z indeksu Google?

Z pewnością wiesz, jak usunąć historię wyszukiwania. W przypadku strony nie jest to jednak takie proste. Na szczęście istnieje kilka metod, które umożliwiają szybko usunąć witrynę z wyszukiwarki. Poniżej przedstawimy i omówimy najważniejsze z nich.

Usuwanie witryny poprzez plik robots.txt

Jednym ze sposobów na usuwanie całego serwisu z Google, jest użycie pliku robots.txt. Musisz wiedzieć, że ten specjalny plik tekstowy informuje wyszukiwarki o tym, które części witryny mają być indeksowane, a które nie. Wystarczy dodać do niego następujące linie kodu, podając odpowiednią ścieżkę do strony, którą chcemy zlikwidować.

User-agent: Googlebot

Disallow:/ścieżka_do_strony/

Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie gwarantuje natychmiastowego usunięcia strony z Google, a jedynie „prosi” wyszukiwarkę o jej nieindeksowanie. W praktyce może to zająć od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Oficjalne usuwanie strony przez Google Search Console

Kolejnym sposobem na usuwanie trwałe jest skorzystanie z narzędzia Google Search Console. Aby to zrobić, należy posiadać konto w tym serwisie i dodać do niego swoją witrynę. Następnie w menu trzeba wybrać opcję „Usuwanie adresów URL” i wpisać ścieżkę do strony, którą chcemy zlikwidować. Po zatwierdzeniu żądania, serwis powinien zostać usunięty po zaktualizowaniu indeksu w ciągu kilku dni.

Tymczasowe usuwanie strony i blokowanie indeksacji

Jak widzisz, istnieją różne narzędzia do usuwania strony z Google. Proces ten może mieć też charakter tylko tymczasowy – to zagadnienie istotne zwłaszcza w przypadku konieczności przeprowadzenia ważnych zmian, rekonstrukcji czy prac konserwacyjnych. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych kroków, jakie musisz wykonać w tym zakresie.

 • Zawieszenie strony na serwerze

Chcesz dokonać istotnych zmian w witrynie? Zawieś stronę na serwerze. To oznacza, że czasowo zablokujesz dostęp do niej dla użytkowników. Ta praktyka pozwala uniknąć ewentualnych komplikacji i zapewnia bezpieczne środowisko do przeprowadzenia prac.

 • Ustawienia wartości meta tagów

Zadbaj o blokowanie indeksacji podczas okresu zawieszenia witryny poprzez zastosowanie odpowiednich meta tagów. Modyfikacja wartości na „noindex, nofollow” informuje roboty, aby nie indeksowały strony ani nie śledziły linków znajdujących się na niej. To skuteczny sposób na kontrolę widoczności serwisu podczas procesu zmian.

 • Komunikat dla robotów Google

Przeczytaj również:  15 czynników rankingowych, które wpływają na pozycjonowanie

Dodanie komunikatu „503 Service Unavailable” do nagłówka HTTP to kluczowy element informowania robotów Google o tymczasowej niedostępności strony. Ten status wskazuje, że serwer nie jest w stanie chwilowo obsługiwać żądań, co skutkuje zaprzestaniem indeksowania strony w danym czasie.

Usunięcie nieaktualnych wpisów z indeksu

Masz na swojej stronie treści nieaktualne? W przypadku, gdy chcesz usunąć je z indeksu, możesz skorzystać z narzędzia Google Search Console. Wystarczy dodać do niego swoją witrynę, a następnie w menu wybrać opcję „Usuń adres URL”. Po wpisaniu ścieżki do konkretnego wpisu i zatwierdzeniu żądania, powinien zostać on usunięty z wyników wyszukiwania w ciągu kilku dni.

Jak szybko usunąć informacje z Google?

Wiesz już, jak wygląda usunięcie nieaktualnych treści oraz likwidacja strony z indeksu. Jak się okazuje, możesz też zwrócić się do Google z prośbą usunięcie z wyników wyszukiwania informacji poufnych (np. numeru rachunku bankowego czy obrazu przedstawiającego Twój odręczny podpis).

Warto zapoznać się z zasadami, by dowiedzieć się, jakie informacje mogą zostać usunięte przez wyszukiwarkę. Jeśli chcesz np. ukryć zdjęcie czy link do profilu z wyników wyszukiwania Google, zazwyczaj musisz się skontaktować z właścicielem strony (webmasterem) i poprosić go o usunięcie tych informacji.

Zasady usuwania treści

Usunięcia ze względów prawnych

Z wyników wyszukiwania usuwane są treści, które zawierają np. materiały wizualne związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Można też usuwać je w odpowiedzi na właściwe wnioski prawne takie jak zawiadomienia o naruszeniu praw autorskich.

Dane osobowe

Z wyników wyszukiwania Google można usuwać niektóre rodzaje poufnych danych osobowych. Są to np.:

 • Krajowe numery identyfikacyjne – takie jak amerykański numer ubezpieczenia społecznego, argentyński indywidualny numer identyfikacji podatkowej, brazylijski Cadastro de pessoas Físicas, koreański numer rejestracyjny obywatela, chińska karta identyfikacyjna obywatela itd.

 • Numery kont bankowych

 • Numery kart kredytowych

 • Zdjęcia podpisów

 • Zdjęcia prezentujące nagość lub mające charakter jednoznacznie seksualny, które zostały przesłane lub udostępnione bez zgody przedstawionych osób

Przeczytaj również:  Globalne uruchomienie algorytmu BERT od Google

Informacje, których zazwyczaj Google nie usuwa to natomiast:

 • Data urodzenia

 • Adresy

 • Numery telefonów

W jaki sposób określana jest możliwość usuwania informacji osobistych?

Aby zdecydować, czy w przypadku konkretnych informacji osobistych istnieje dużo ryzyko, że zostaną wykorzystane do kradzieży tożsamości, nadużyć finansowych i innych, Google zadaje pytania:

 • Czy jest to numer identyfikacyjny przyznany przez organ administracji państwowej?

 • Czy dane informacje są poufne, czy dostępne publicznie?

 • Czy konkretne dane można wykorzystać do przeprowadzenia typowych transakcji finansowych?

 • Czy tych danych można użyć do zdobycia dodatkowych informacji o konkretnej osobie, które umożliwiają nadużycia finansowe lub kradzież tożsamości?

 • Czy jest to udostępnione bez zgody zdjęcie albo film, który prezentuje nagość lub ma charakter jednoznacznie seksualny i pozwala zidentyfikować przedstawione osoby?

Każdy przypadek analizowany jest oddzielnie i dopiero wtedy Google decyduje o zastosowaniu tej zasady. Jeśli stwierdzą, że prośba dotyczy usunięcia z wyników wyszukiwania danych innych niż osobowe, zostanie odrzucona.

Uwaga: zazwyczaj nie usuwa się informacji, które można znaleźć na oficjalnych stronach organów państwowych, bo są one publicznie dostępne.

Czy warto skontaktować się z webmasterem? Tak, nawet jeśli Google usunie ze swoich wyników wyszukiwania konkretną stronę lub obraz. Pamiętaj, że witryna, która je zawiera, będzie nadal istnieć i wciąż będzie można ją znaleźć w innych wyszukiwarkach, bezpośrednio wpisując jej URL lub przez udostępnianie w mediach społecznościowych. Dlatego najlepiej skontaktować się z webmasterem, który może całkowicie usunąć określoną podstronę.

Jak widzisz, istnieją różne narzędzia do usuwania strony internetowej, nieaktualnych treści, a nawet niepożądanych informacji z wyników wyszukiwania. Stosuj je z rozwagą, aby nie doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.

e-book SEO lokalne od A do Z
3.7/5 - (3 votes)

1 KOMENTARZ

 1. Brakuje mi bardzo ważnej informacji w tym wpisie (który i tak jest jednym z lepszych na ten temat jaki dzisiaj znalazłem w internecie), ile czasu czeka się na odpowiedź od Google? Bardzo potrzebuję takiej informacji, pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here