Trendy obowiązujące w video marketingu na 2022 rok. Przyglądamy się platformie YouTube

0
742

Jeśli jeszcze nie promujesz swojej marki na YouTube albo jeśli nadal nie korzystasz z formatu video w swoich mediach społecznościowych, czas to zmienić! Przedstawiamy aktualne trendy obowiązujące w video marketingu, które najprawdopodobniej zostaną z nami także w 2022 roku. W szczególności przyglądamy się platformie YouTube. Sprawdź, czego nie możesz przegapić.

Przykuwaj uwagę w kilka sekund, czyli postaw na krótkie filmy

Już od dłuższego czasu obraz wyprzedza słowo, a YouTube zdobywa coraz większą popularność – ostatnio odnotował wzrost liczby wyświetleń o 20-30%[1]. Nic w tym dziwnego, w końcu serwis na bieżąco śledzi nawyki użytkowników i nie pozostaje w tyle za gigantami takimi jak TikTok, bacznie obserwując jego poczynania.

Zarówno w 2020, jak i 2021 roku TikTok był najpopularniejszą aplikacją na świecie[2]. Jego głównym założeniem było (i jest) generowanie zabawnych i wciągających treści, które błyskawicznie zdobywają uwagę milionów użytkowników. YouTube przyglądał się trendom i na fali popularności tiktokowych filmików oraz relacji na Instagramie stworzył w zeszłym roku swój odpowiednik – YouTube Shorts.

Platforma zadbała o wygodę użytkowników i umieściła shortsy na swoim mobilnym pulpicie zastępując przycisk „Odkrywaj”. YouTube Shorts pozwala tworzyć filmy o długości do 15 sekund. Zastanawiasz się, jak używać krótkich filmów YouTube w swojej strategii na 2022 rok i co nagrywać? Pomyśl, czym podzielisz się w 15 sekund, aby przykuć uwagę.

Może zabierz swoich widzów za kulisy Twojej firmy? Pokaż, jak powstają Twoje produkty i jak rozwiązują problemy Twoich widzów. A może przygotuj krótkie tutoriale lub podziel się cennymi i szybkimi poradami? Użytkownicy uwielbiają oglądać krótkie filmy. Gdy ich zainteresujesz, z pewnością zachęceni sprawdzą Twoją stronę internetową.

Przy okazji trendu na krótką formę warto wspomnieć także o innej ciekawej tendencji. Wielu użytkowników ogląda filmy w tak zwanym międzyczasie, np. w tramwaju czy kolejce do lekarza. Skupia się przede wszystkim na obrazie, a nie dźwięku. Według badań filmy oglądane bez dźwięku stanowią prawie 90% wszystkich wyświetleń. Specjaliści wskazują, że nieme wideo jest swego rodzaju trendem na 2022 rok[3]. Dlatego skup się przede wszystkim na tym, co chcesz pokazać i przekazać, oddziałując na zmysł wzroku Twoich odbiorców.

Przeczytaj również:  Słowniczek YouTube – czyli jak zrozumieć virale, commentary i streamingi

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Bądź bliżej i wykorzystaj moc transmisji na żywo

Czy wiesz, że YouTube jest drugą najbardziej angażującą witryną na świecie, ze średnim czasem spędzonym w witrynie wynoszącym ponad 19 minut dziennie[4]? Serwis daje możliwość połączenia klientów z ulubioną marką na poziomie niespotykanym w prawie żadnej innej sieci społecznościowej. Nie możesz więc pominąć potencjału, jaki drzemie na YouTubie. Jak go wykorzystać? Nie tylko dodawaj filmy, ale także prowadź transmisje na żywo.

Użytkownicy uwielbiają oglądać transmisje live z koncertów czy wydarzeń sportowych. Jak odnieść to do Twojej firmy? Organizujesz szkolenia lub po prostu chcesz podzielić się swoją wiedzą jako specjalista? Daj możliwość obejrzenia na żywo wydarzeń z życia Twojej firmy klientom w ich własnym domu. Nie tylko ze względu na ograniczenia w organizacji. Taka forma kontaktu jest po prostu wygodna, przekonują specjaliści z agencji marketingowej WeNet.

Jak wykorzystać streaming, czyli transmisje na żywo? Możesz:

  • prowadzić szkolenia, konferencje,
  • robić wywiady z ekspertami branżowymi,
  • prowadzić sesje pytań i odpowiedzi,
  • przedstawić historię marki,
  • prezentować osoby stojące za Twoją marką,
  • prezentować produkty,
  • organizować zakupy na żywo (to jeden z gorących trendów e-commerce, który prawdopodobnie zyska na sile w 2022 roku).

Transmisje live to świetny sposób na nawiązanie więzi z Twoimi klientami. Ludzie szukają dziś autentyczności, chcą być z daną marką jak najbliżej. Pokaż więc, że za Twoją firmą stoi człowiek.

Podczas transmisji odbiorcy mają do dyspozycji czat, na którym mogą zadawać pytania. Staraj się odpowiadać na nie na bieżąco i nawiązywać kontakt. Po zakończeniu widzowie będą mogli zapoznać się z zapisem czatu i znaleźć odpowiedzi.

Transmisję zaplanuj odpowiednio wcześniej i koniecznie promuj tę informację na swoich mediach społecznościowych. Wyślij także wiadomość e-mail do swoich subskrybentów, by zarezerwowali sobie czas.youtube - na żywo

Przeczytaj również:  Video marketing – jak wykorzystać jego możliwości?

Transmisje na żywo w serwisie YouTube

Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwości oznaczania filmów jako Premiery. Premiery pozwalają twórcom na publikowanie nowych, ale nagranych wcześniej filmów. Angażują fanów do komentowania, jednocześnie sprawiają wrażenie transmisji na żywo.

marketing_lokalny_v1

Nawiąż mocną relację i zaangażuj swoich odbiorców

Przez długi czas użytkownicy YouTube’a mogli komunikować się wyłącznie poprzez komentarze pod filmami i polubienia (lub dawanie kciuków w dół). Z czasem platforma wprowadziła zmiany i udostępniła nowe funkcje.

Powstała karta „Społeczność”, która umożliwiła twórcom interakcję za pośrednictwem ankiet, tekstów, obrazów, filmów i GIF-ów. Wcześniej funkcja ta była dostępna jedynie dla kanałów z liczbą ponad 1000 subskrypcji. W zeszłym roku taką możliwość zyskali jednak także mniej popularni twórcy.

Wystarczy, że masz na koncie o połowę mniej subskrybentów (czyli ponad 500) – i już możesz korzystać z karty „Społeczność”, aby nawiązywać relację i informować swoich odbiorców o najnowszych wiadomościach. Zadawaj im ciekawe pytania i angażuj w dyskusję. To świetne źródło inspiracji. Dowiesz się, co użytkownicy chcieliby oglądać na Twoim kanale. W tym celu skorzystaj np. z ankiety.youtube - społeczność

Przykładowa karta „Społeczność”, kanał Ahrefs

To nie jedyna zmiana w temacie angażowania społeczności. YouTube w zeszłym roku ukrył licznik “łapek w dół”. Nie oznacza to jednak, że funkcja zniknęła. Wciąż użytkownicy będą mogli wyrażać swoją dezaprobatę, jednak wynik będzie widoczny jedynie dla twórców.

Zadbaj o wygodę i podkreślaj kluczowe momenty w video

YouTube nieustannie stawia na rozwój. Już jakiś czas temu uruchomił funkcję, która zmienia sposób prezentacji filmów. Jest to możliwość dodawania rozdziałów. Pozwala twórcom podzielić filmy na sekcje, z których każda ma swoją unikalną nazwę. W ten sposób widzowie z łatwością mogą odnaleźć fragment, który ich interesuje. Twórca może oznaczyć rozdziały automatycznie lub ręcznie.youtube - rodziały

Przykład oznaczenia rozdziałów w filmie o YouTube Shorts

Ta funkcja przynosi jeszcze jedną niewątpliwą korzyść. Twój film może zostać umieszczony w Google nad wynikami wyszukiwania. W tym przypadku użytkownik również może odtworzyć tylko znaczące dla niego momenty. Koniecznie zadbaj więc o właściwe opisanie rozdziałów w Twoich filmach najlepiej z wykorzystaniem słów kluczowych.wyniki dla shorts

Przeczytaj również:  YouTube SEO – jak pozycjonować kanał i optymalizować filmy?

Przykład prezentacji filmu nad wynikami wyszukiwania

Wzmocnij SEO za pomocą video

Badania firmy Forrester wskazują, że filmy mają 53 razy większe szanse na zdobycie rankingu na pierwszej stronie niż inne działania SEO[5]. Tak więc tworzenie filmów i umieszczanie ich na swoich stronach jest mądrą taktyką optymalizacji SEO.

Koniecznie zoptymalizuj nagrany materiał pod kątem wyszukiwania. Twórz ciekawe, angażujące tytuły filmów. Koniecznie umieść słowa kluczowe w tytule i opisie, a także używaj ich podczas nagrania. Według Briana Deana z Backlinko wypowiedzenie docelowych słów kluczowych w swoim video może pomóc algorytmom serwisu lepiej zrozumieć, o czym jest Twój film[6].

Przykład filmu z chwytliwym tytułem na kanale WeNet Group S.A.

 

Zadbaj o udostępnienia Twojego filmu. Zachęcaj do pozostawiania komentarzy i polubień, nawiązuj relację. Korzystaj z funkcji, jakie dają platformy video i media społecznościowe. Nie tylko słowa kluczowe, ale także komentarze i reakcje pod filmem są brane pod uwagę przez algorytmy, które określają miejsce filmu w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź koniecznie 12 sprawdzonych porad, jak promować swój kanał na YouTubie.

Źródła:

[1]     The 8 Biggest Statistics On How COVID-19 Is Changing Social Media (mediakix.com)

[2]     Most Popular Apps (2022) – Business of Apps

[3]     Video Marketing Trends for 2022 Approved By Expert Marketers – IdeaRocket (idearocketanimation.com)

[4]     youtube.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic – Alexa

[5]     8 Ways to Optimize Video Content for Search | Inc.com

[6]     Video SEO – Rank Your Videos #1 in YouTube (Fast!) – YouTube

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here