Wideo marketing – 5 wskazówek, jak skutecznie działać na YouTube

0
761

Wideo-marketing-jak_skutecznie_dzialac_na_YouTube

YouTube to idealne miejsce do promocji marek czy firm. Serwis ten pozwala znaleźć odpowiednich odbiorców oraz nawiązać z nimi kontakt i długotrwale relacje. Myślisz o prowadzeniu kanału na YouTube, ale zastanawiasz się, czy będzie Ci się to opłacało? Nie wiesz, co i jak publikować? Poznaj 5 sposobów na skuteczny wideo marketing. Dowiedz się, co zrobić, by mieć szansę na zdobycie popularności na YouTube.

Spis treści

1. Dlaczego warto prowadzić kanał marki na YouTube?

2. Do kogo możesz dotrzeć za pośrednictwem YouTube?

3. Jak skutecznie promować się na YouTube? 5 przydatnych tipów.

 

Dlaczego warto prowadzić kanał marki na YouTube?

Coraz więcej marketerów uwzględnia formaty wideo w swojej strategii contentowej. Szczególnie dotyczy to serwisu YouTube. Nic dziwnego, YouTube ma bowiem ponad 2 miliardy użytkowników miesięcznie i jest drugą, po Google, najczęściej odwiedzaną stroną na świecie.

Formaty wideo są niezwykle angażujące dla użytkowników. Ludzie szukają na YouTube już niemal wszystkiego. Przepisy, tutoriale, instrukcje obsługi, recenzje, testy produktów – to tylko niektóre chętnie oglądane przez internautów filmy.

Prowadząc kanał na YouTube i regularnie publikując tam ciekawe i wartościowe treści wideo, jesteś w stanie:

 • zbudować zaangażowaną społeczność,
 • zwiększyć świadomość marki,
 • kreować pozytywny wizerunek,
 • wpłynąć na wzrost sprzedaży produktów lub usług.

Do kogo możesz dotrzeć za pośrednictwem YouTube?

Zastanawiasz się, do jakiej grupy osób możesz dotrzeć dzięki YouTube? Wydawać by się mogło, że widownią są tutaj wyłącznie nastolatkowie, gracze gier wideo czy osoby zafascynowane branżą beauty. Nie jest to jednak prawda. Tak naprawdę, filmy w tym serwisie oglądają osoby ze wszystkich pokoleń – X, Y i Z, ale też boomersi. Okazuje się też, że 50% osób decyzyjnych w branży B2B używa serwisu YouTube do poszukiwania informacji o zakupach[1].

Wiele firm i marek wciąż jednak nie decyduje się na prowadzenie kanału na YouTube. Powodem są różne obawy związane m.in. z brakiem odpowiedniego sprzętu czy umiejętności technicznych. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej popularnymi osobami na YouTube są vlogerzy, którzy często zaczynali swoją przygodę z nagrywaniem jako ,,zwykli ludzie’’ i używali niskobudżetowego sprzętu. Z czasem ich kanały się rozwijały i zdobywały coraz to więcej subskrybentów, aż zgromadziły miliony widzów.

Przeczytaj również:  Słowniczek YouTube – czyli jak zrozumieć virale, commentary i streamingi

Nie chodzi oczywiście o to, by osiągnąć aż tak spektakularny sukces. Warto jednak uczyć się od najlepszych, aby zdobywać popularność i pracować nad rozwojem własnej marki.

Jak skutecznie promować się na YouTube? 5 przydatnych tipów

Chcesz zacząć publikować filmy na YouTube? Zależy Ci, by Twoje działania przynosiły zadowalające efekty? Poniżej znajdziesz pięć sposobów na skuteczny wideo marketing.

1. Jasno określ swoje cele

Każdy film, który tworzysz, powinien mieć jasno określony cel. Może być to np. budowanie świadomości marki, przyciągnięcie nowych klientów czy konwersja. Znając swój cel, stworzysz odpowiedni rodzaj materiału wideo, który będzie skuteczny. Wybierzesz zarówno trafiony temat filmu, jak i jego format.

Oto najczęstsze formaty, które wykorzystują marki:

 • Filmy edukacyjne – filmy te pozwalają odbiorcom lepiej poznać i zrozumieć produkt, usługę czy branżę. Często pokazują, jak rozwiązać konkretny problem, używając danego produktu. Najczęściej celem jest tutaj dokonanie konwersji.
 • Wywiady z cenionymi osobami z branży – filmy, w których występują liderzy z branży, pomagają markom kreować swój wizerunek eksperta i zwiększają ich świadomość i wiarygodność.
 • Filmy przedstawiające produkt – są one zazwyczaj krótkie, często prezentują produkt w zabawny sposób. Można je udostępnić w wielu kanałach – Instagram, Facebook, LinkedIn itd.
 • Testimoniale, czyli opinie klientów – filmy te przedstawiają wypowiedzi zadowolonych klientów. Mogą one pomóc niezdecydowanym osobom w wyborze i skłonić je do podjęcia decyzji o zakupie.
 • Recenzje produktów – filmy te publikowane są nie na kanale marki czy firmy, ale na innych zewnętrznych kanałach. Mogą być nagrywane np. przez znanego influencera z danej branży, który opisuje dany produkt ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Takie recenzje produktów zwiększają świadomość marki i generują nowe leady.

Pamiętaj, że bez względu na to, jaki format wybierzesz dla swoich filmów, powinny one również dać coś Twoim odbiorcom. Postaraj się więc, by wnosiły pewną wartość, najlepiej poprzez edukację lub rozrywkę, albo jedno i drugie. Twórz treści, które będą mieć tyle samo wartości dla widzów, jak i dla Twojej firmy.

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>

Przeczytaj również:  7 zasad viralowego wideo

2. Poznaj swoich odbiorców/widzów

Aby zdobyć lojalną grupę odbiorców, musisz najpierw dokładnie poznać swoją grupę docelową. Zastanów się, czym interesują się Twoi odbiorcy, jakie mają preferencje, upodobania i problemy. Dzięki temu stworzysz lepiej dopasowane treści wideo. Będziesz m.in. wiedzieć, jakie tematy poruszać, na jakie pytania odpowiadać, czy pozwolić sobie na odrobinę humoru, czy raczej tworzyć poważne treści.

Jak możesz zbadać swoją grupę docelową? Oto kilka pomysłów:

 • Zapoznaj się z opiniami klientów i sprawdź, jakie życzenia i skargi najczęściej zgłaszają. Skontaktuj się z działem obsługi klienta i poproś o najczęstsze komentarze.
 • Sprawdź statystyki użytkowników w mediach społecznościowych i monitoruj swoje profile. Znajdziesz tam dane demograficzne, ale też behawioralne.
 • Przeprowadź badanie na grupie fokusowej, aby poznać zainteresowania swoich odbiorców. Zanim opublikujesz swój pierwszy film na YouTube, możesz poprosić o opinie w zamian za darmowe próbki lub zniżki.

3. Korzystaj z zasobów, które posiadasz

Co najbardziej zniechęca do nagrywania filmów na YouTube? Przeświadczenie, że wszystko powinno być idealne. Tak naprawdę nie potrzebujesz jednak najlepszego sprzętu, a więc profesjonalnej kamery, oświetlenia czy statywu ani doświadczonego konferansjera, który będzie występować w Twoich filmach.

Dzisiaj wiele materiałów wideo jest kręconych za pomocą smartfona. Jeśli chodzi o osoby występujące w filmie, to wcale nie muszą być to profesjonalni aktorzy, wręcz przeciwnie. Widzowie wolą oglądać ,,zwykłych’’ ludzi i cenią sobie autentyczność i naturalność.

Nie masz na razie nikogo, kto mógłby występować w Twoich filmach? Na początku twórz wideo, w których słychać tylko głos, albo które zawierają podkład muzyczny.

4. Publikuj filmy regularnie

Bardzo ważne jest, aby na początku ustalić harmonogram publikacji i stale się go trzymać. Dzięki temu Twoi widzowie będą wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się kolejnego materiału wideo i z czasem być może będą czekać na nowy odcinek. Ponadto algorytm YouTube faworyzuje kanały, na których regularnie pojawiają się nowe treści wideo.

Zastanawiasz się, jak często publikować filmy? Wszystko zależy od tego, jakimi zasobami dysponujesz. Na wielu kanałach nowe treści pojawiają się raz w tygodniu. Większe konta publikują nawet częściej. Możesz jednak wrzucać film co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Ważne, aby dbać o systematyczność

Przeczytaj również:  Pomysły na filmy na YouTube – 12 skutecznych propozycji dla firm

5. Pamiętaj o SEO

YouTube jest nie tylko jednym z największych serwisów internetowych, ale także drugą co do wielkości (zaraz po Google) wyszukiwarką. Wszystkie publikowane filmy muszą być więc odpowiednio zoptymalizowane. Będą miały wtedy większą szansę wyświetlać się wyżej i zdobyć popularność. Optymalizacji wymagają wszystkie metadane: tytuł, opis, tagi i kategorie oraz napisy i miniatury.

Oto co powinny zawierać najważniejsze elementy:

 • Tytuł filmu – najlepiej, by miał maksymalnie 60 znaków, gdyż to tyle YouTube wyświetla na stronie z wynikami. W tytule (podobnie jak w tytule artykułu na blogu) powinny znaleźć się odpowiednie słowa kluczowe. Poza tym tytuł powinien być ciekawy, intrygujący i przyciągający uwagę. Powinien zachęcać widza do obejrzenia filmu. W tytule można też zawrzeć nazwę firmy.
 • Miniatura – jest bardzo ważna, gdyż w dużej mierze decyduje o popularności danego filmu. Element ten najbardziej rzuca się w oczy, dlatego powinien być dobrze dopasowany i atrakcyjny dla odbiorcy. Zamiast wybierać jedną z klatek filmu, warto stworzyć grafikę z tekstem. Warto także umieszczać na miniaturach ludzkie twarze, gdyż przyciągają one uwagę.
 • Opis filmu – z punktu widzenia pozycjonowania, to jeden z ważniejszych elementów. Powinien więc podobnie jak tytuł zawierać frazy kluczowe. Ponadto muszą znaleźć się w nim najważniejsze informacje o filmie. Ma być ciekawy i pasować do tytułu i miniatury. Warto umieścić w nim również link do firmowej strony internetowej, linki do najciekawszych momentów w filmie, odnośniki do innych mediów społecznościowych czy linki do dodatkowych materiałów, które uzupełniają wiedzę przedstawioną w wideo, a także CTA, czyli wezwanie do działania.

Do filmu należy też dodać tagi, które będą opisywać, o czym jest dany materiał wideo. Dzięki temu algorytm YouTube zrozumie tematykę filmu i będzie wiedział, którym osobom ma go wyświetlać.

Jeśli planujesz przesłać wiele filmów o tym samym temacie, stwórz listę odtwarzania. Zwiększy to Twoje szanse na znalezienie się w wynikach wyszukiwania i pozytywnie wpłynie na czas oglądania, ponieważ widzowie zostaną dłużej z Twoimi treściami.

Źródło:

[1] https://www.searchenginejournal.com/top-youtube-channels-tips/409657/

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here