recruitment guide background

7 wskazówek jak napisać dobre CV

7 wskazówek jak napisać dobre CV

Wysyłasz kolejne CV i wciąż nie dostajesz odpowiedzi na swoje aplikacje? Możliwe, że popełniasz podstawowe błędy, które zniechęcają rekruterów. Poznaj 7 wskazówek ułatwiających napisanie skutecznego CV i zdobądź wymarzoną pracę.

Co to jest CV?

Na początek wypada wyjaśnić, co kryje się za tym skrótem. CV to łacińskie Curriculum Vitae, czyli „przebieg życia”.

W dobrze przygotowanym CV powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • Twoje dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, miejsce urodzenia),

  • dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail),

  • doświadczenie zawodowe (gdzie do tej pory pracowałeś/aś),

  • krótki opis Twojej edukacji,

  • umiejętności, który posiadasz (np. obsługa pakietu Office),

  • najważniejsze zainteresowania (np. muzyka jazzowa, sporty zimowe),

  • ukończone kursy i szkolenia (np. zdane prawo jazdy),

  • klauzula (zazwyczaj dostępna w ogłoszeniu pracodawcy).

To podstawowe elementy, których na pewno nie możesz pominąć. Teraz czas na wskazówki, które pomogą Ci napisać skuteczne CV.

  1. Dopasuj CV do oferty pracy

    Jednym z najczęstszych błędów kandydatów jest wysyłanie tego samego CV do różnych firm. Zmniejsza to szanse na powodzenie. Za każdym razem warto lekko zmodyfikować plik, tak aby podkreślić kompetencje i umiejętności przydatne na wybranym stanowisku.

    Najwięcej informacji na temat tego, jaki powinien być idealny kandydat, znajdziesz w treści ogłoszenia. Staraj się tak przygotować CV, aby pasowało do wymagań pracodawcy, jednocześnie trzymając się faktów.

  2. Sprawdź czytelność i poprawność

    Przed wysłaniem CV koniecznie sprawdź, czy wszystkie jego elementy są dobrze widoczne i zrozumiałe. Dobrym sposobem jest pokazanie dokumentu innej osobie, która oceni CV „świeżym okiem”.

    Zwróć uwagę również na błędy ortograficzne, literówki i błędy stylistyczne. Nie świadczą one dobrze o kandydacie i mimo kompetencji i przedstawionych umiejętności, mogą stać się przeszkodą w zdobyciu wymarzonego stanowiska.

  3. Dodaj zdjęcie

    Dobre CV powinno zawierać zdjęcie kandydata. Nie zawsze jest ono wymagane, jednak pozwala lepiej zapamiętać aplikującą osobę. Zdjęcie zamieść na górze dokumentu, w lewym lub prawym rogu.

    Postaraj się, aby fotografia była odpowiedniej rozdzielczości. Zdjęcie w CV powinno mieć charakter formalny, więc mile widziane są kołnierzyki i schludna fryzura oraz neutralne tło. Dobrze jeśli zdjęcie będzie aktualne, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat został rozpoznany.

  4. Zwróć uwagę na „Zainteresowania”

    Wiele osób lekceważy w CV sekcję – „Zainteresowania”. Niesłusznie. Zainteresowania mogą powiedzieć naprawdę dużo o osobie aplikującej. Pod jednym warunkiem – będą odpowiednio przedstawione.

    Można ograniczyć się do standardów: „muzyka, książka, film”, ale to niewiele przekazuje rekruterowi. Warto doprecyzować, np. „muzyka jazzowa”, „książki biograficzne” czy „filmy japońskie” – rzuca to lepsze światło na kandydata.

  5. Zwróć uwagę na format pliku i nazwę

    Poza samą zawartością CV zwróć uwagę na format pliku i nazwę. Jeśli nie ma wytycznych w ogłoszeniu, najlepiej postaw na rozszerzenie PDF. Pliki tego typu otwierają się bez większych zmian na wszystkich komputerach.

    Nazwa pliku powinna zawierać Twoje imię i nazwisko. Niekiedy dodaje się również nazwę stanowiska, choć najczęściej jest ona wpisywana w tytule wiadomości e-mail. Jeśli wymagane są jakieś szczególne nazwy, pracodawca zamieści wytyczne w ogłoszeniu.

  6. Nie przekraczaj strony A4

    Wiadomo, że chcesz podać rekruterowi jak najwięcej informacji o sobie. Jednak najlepiej się skupić na najważniejszych umiejętnościach, stanowiskach pracy i osiągnięcia. Chodzi o to, żeby CV zmieściło się na jednej stronie A4.

    Na przykład nie musisz podawać informacji o ukończeniu szkoły podstawowej, skoro w CV widnieje informacja o ukończonym liceum lub ukończonych studiach. Skup się na najważniejszych informacjach pasujących do treści ogłoszenia. Wówczas jedna strona w zupełności wystarczy.

  7. Zastosuj odwróconą chronologię

    Na czym polega odwrócona chronologia? To podawanie informacji w kolejności od najnowszych do najstarszych. Czyli na górze dokumentu powinny znaleźć się: ostatnie stanowisko pracy, a w sekcji edukacja, ukończone studia.

    Pozwala to rekruterowi szybko zorientować się, z kim ma do czynienia i czy kandydat będzie odpowiedni na dane stanowisko. Poza tym strategia odwróconej chronologii wiąże się z zasadą uwypuklania najważniejszych informacji na temat swojego doświadczenia i edukacji.