Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

microphone

Jak oznaczać reklamy w Social Mediach? Wskazówki UOKiK

Jak oznaczać reklamy w Social Mediach? Wskazówki UOKiK
podcasts logo

Jak oznaczać reklamy w mediach społecznościowych? Jakie są rekomendacje UOKiK i jakie są ich wskazówki względem współprac komercyjnych oraz promowania własnych produktów? Dowiedz się już dziś!

listen on apple podcastslisten on spotify podcastslisten on google podcasts

  • 01:12Czego dotyczą i do kogo są kierowane wytyczne UOKiK?
  • 02:23Rekomendacje UOKiK, a współpraca komercyjna
  • 03:38W jaki sposób oznaczać reklamy?
  • 04:53Czy muszę oznaczać treść reklamową, promując własne produkty?

Jak oznaczać reklamy w Social Mediach? Wskazówki UOKiK

Influencer marketing jest stosunkowo nowym trendem w świecie reklamy, dlatego też przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu rekomendacjami, zaczęły pojawiać się jednak nieprawidłowo oznakowane treści na portalach społecznościowych. UOKiK, próbując zapobiec tego rodzaju praktykom, wydał wytyczne dotyczące oznaczania reklam przez twórców w Social Mediach. Czego dotyczą? Jak UOKiK odnośni się do współprac komercyjnych? Na te i inne pytania odpowiemy w tym podcaście, więc zapraszam do słuchania!

[Tekst, który czytasz, jest transkrypcją podcastu]

Cześć, ja mam na imię Oskar, a to jest podcast e-fektywna firma – cykl firmy WeNet, dzięki któremu pomagamy przedsiębiorcom rozwijać swój biznes w sieci. Zapraszam Cię na odcinek trzydziesty ósmy, w którym porozmawiamy między innymi o tym, czym są i czego dotyczą wytyczne UOKiK, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dowiesz się także, w jaki sposób oznaczać reklamy i jakie są rekomendacje, jeśli chodzi o współprace komercyjne. Nie przedłużam więc i od razu przechodzę do rzeczy! Zapraszam!

Czego dotyczą i do kogo są kierowane wytyczne UOKiK?

W ostatnich latach, twórcy internetowi albo nie informowali odbiorców o tym, że konkretne treści są sponsorowane, albo w dyskretny sposób dodawali do postów takie dopiski jak na przykład „współpraca”. Jak pewnie się domyślasz, aby się takiego dopisku doszukać, trzeba było naprawdę skrupulatnie przeanalizować cały wpis.

Czy Twoim zdaniem powinno się tutaj winić samych twórców? Musisz wiedzieć, że takie zabiegi wynikały z faktu, że nie istniały wcześniej żadne przepisy dotyczące zasad współpracy marek z twórcami online. W porę jednak sprawą zajął się UOKiK.

Aby zapobiec takim zjawiskom jak na przykład kryptoreklama czy też wprowadzanie kupujących w błąd, Urząd Ochrony Konsumenta przygotował zestaw zaleceń określających sposób oznaczania treści reklamowych w Social Mediach. Jak pewnie się domyślasz, są one kierowane do influencerów i reklamodawców, ale także do agencji PR i przedsiębiorców planujących tego typu promocję.

Co znajdziemy w rekomendacjach wydanych przez Prezesa UOKiK? Są tam definicje i regulacje prawne, a także instrukcje prawidłowego oznaczania reklam. Warto dodać, że zalecenia dotyczą również autopromocji i paczek PR-owych.

Promuj swoją firmę

Rekomendacje UOKiK, a współpraca komercyjna

No dobrze, ale co tak naprawdę kryje się pod szeroko pojętym terminem ‘’reklama’’?  W skrócie są to wszystkie materiały mające na celu promocję produktu, za które twórca otrzymał korzyść materialną lub finansową.

Jak pewnie się domyślasz, współprace komercyjne mogą się od siebie różnić. Mogą być jednodniowe, a mogą być długoterminowe, na przykład trwać przez cały rok. W grę wchodzi także sposób zawarcia umowy i forma wynagrodzenia. W przypadku ostatniego punktu poza rozliczeniem pieniężnym będą to również produkty o dużej wartości, zniżki, sponsoring działalności, a także rozliczenie w formie usługi czy chociażby zyski z linków afiliacyjnych.

Jeśli rekomendacje UOKiK są dla Ciebie niejasne, nie przejmuj się! Osobiście uważam, że mogą być one na pierwszy rzut niezrozumiałe, dlatego zalecałbym dokładne przeanalizowanie każdej sytuacji, w której w grę wchodzi influencer marketing. Weźmy bowiem pod uwagę sytuację, gdy influencer przedpremierowo testuje produkt danej firmy. W takiej sytuacji wystarczy, że poinformuje on swoich obserwatorów o tym, że towar został udostępniony bezpłatnie przez konkretną firmę z koniecznością zwrotu.

Nowe wezwanie do działania

W jaki sposób oznaczać reklamy?

Teraz porozmawiamy o tym, co jest w tym wszystkim najważniejsze, czyli o tym, w jaki sposób oznaczać reklamy w Social Mediach. Założenie jest proste – zarówno osoby odwiedzające kanał po raz pierwszy, jak i stali obserwatorzy influencera muszą być w stanie zauważyć oznaczenie reklamy w poście. Istotne jest także oznaczenie danej firmy, która podjęła się danej współpracy.

No dobrze, więc jak to robić? Rekomendowane jest oznaczenie postu lub wpisu np poprzez dodanie dopisu ‘’współpraca reklamowa’’ w nawiasie kwadratowym, lub jako hashtag. Akceptowalne są także dopisy ‘’reklama marki XYZ’’ lub po prostu ‘’post sponsorowany’’.

Czy według Ciebie jest to wystarczająco dobre rozwiązanie? UOKiK wydało także rekomendację dotyczącą oznaczania dwupoziomowego. Co to oznacza? Reklamę możesz bowiem oznaczyć wykorzystując funkcję danej aplikacji, ale dodatkowo możesz to zrobić we własnym zakresie np. w filmach lub na grafikach.

Jeśli zastanawiasz się, czego należy unikać, sprawa jest prosta. Oznaczenie materiału reklamowego nie może mieć koloru zlewającego się z tłem, nie może zostać także umieszczone w niewidocznym miejscu, oraz nie powinno zawierać niejednoznacznych określeń o charakterze treści.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>

Czy muszę oznaczać treść reklamową, promując własne produkty?

Możliwe, że zadajesz sobie pytanie – czy muszę oznaczać treść reklamową, promując własne produkty? Odpowiedź brzmi tak! Wszystkie wpisy w Social Media, których celem jest promocja Twoich produktów, muszą zostać oznaczone jako autopromocja. Brzmi ciekawie? A to wciąż nie wszystko!

Na formę publikacji ma również wpływ częstotliwość otrzymywania paczek PR – regularne przyjmowanie podarków od firmy ma już charakter komercyjny, o czym muszą zostać poinformowani odbiorcy profilu.

Jeśli miałbym podsumować wytyczne UOKiK i dać Ci jedną radę, powiedziałbym, że najważniejsze jest to, aby jednoznacznie wskazać, że opublikowany materiał jest sponsorowany i został przygotowany na zlecenie konkretnej marki. A jeśli nie jesteś pewien, czy opublikowana przez Ciebie treść jest reklamą, to i tak lepiej ją oznacz! Mówię tak, ponieważ tak mówi złota zasada zawarta w rekomendacjach.

Podsumowując, zgodzisz się chyba ze mną, że wytyczne UOKiK były bardzo potrzebne. Jako konsumenci, nie chcemy być wprowadzani w błąd, a jako przedsiębiorcy, chcemy mieć pewność, że robimy wszystko zgodnie z prawem. Co o tym myślisz? Przydadzą Ci się te informacje? Daj znać, a z mojej strony to już wszystko. Dziękuję Ci bardzo za wysłuchanie i do usłyszenia niebawem!