„Ktoś przejął moje konto na Facebooku. Co robić?!”
Podejrzewasz, że ktoś przejął Twojego Facebooka? Nie możesz się zalogować? Albo widzisz treści, których nie publikowałeś? Posłuchaj nowego odcinka i dowiedz się, co robić w takich sytuacjach.
Podejrzewasz, że ktoś przejął Twojego Facebooka? Nie możesz się zalogować? Albo widzisz treści, których nie publikowałeś? Posłuchaj nowego odcinka i dowiedz się, co robić w takich sytuacjach.
„Ktoś przejął moje konto na Facebooku. Co robić?!”
Nie możesz zalogować się na swoje konto facebookowe? Jeśli zapomniałeś hasła, to jeszcze pół biedy, gorzej, jeśli zostało ono zhakowane. Co wtedy robić? Na to pytanie odpowiadam w dzisiejszym odcinku.
[Tekst, który czytasz, jest transkrypcją podcastu]
Domyślasz się, że z Twoim kontem facebookowym jest coś nie tak, gdy nie możesz się do niego zalogować, mimo że wpisujesz poprawne hasło. Może być też tak, że na e-mail otrzymasz informację o tym, że Twoje hasło zostało zmienione. Albo na Twojej tablicy zaczynają pojawiać się posty, których Ty nie udostępniasz.
Wówczas powinna zapalić Ci się czerwona lampka, a ta czerwona lampka powinna cię popchnąć do działania.
Co robić, kiedy podejrzewasz, że Twoje konto zostało zhakowane?
Jeśli wciąż masz dostęp do konta, koniecznie sprawdź w ustawieniach, jakie adresy e-mail są przypisane. Jeśli widzisz jakieś adresy e-mail, które nie są ci znane, koniecznie je usuń.
Podobnie zrób z numerami telefonów, które nie są Ci znane. Usuń je i od razu później zmień hasło. Hakerzy często dodają numer telefonu, żeby móc zmienić hasło samodzielnie. Wówczas tracisz dostęp do swojego konta.
Jest jeszcze jedna opcja, którą powinieneś wykorzystać, czyli sprawdzić zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie”. Znajdziesz ją w „Ustawieniach”. „Prywatność”, później „Ustawienia”, „Bezpieczeństwo i logowanie”. Tam sprawdź, czy logowano się z jakiegoś innego miejsca lub z jakiegoś innego urządzenia niż Twoje. Jeśli tak, to koniecznie wyloguj te sesje. No i po tych wszystkich działaniach koniecznie zmień hasło.
Może zdarzyć się też tak, że nie będziesz miał dostępu do swojego konta. Hasło, które wpisujesz, jest odrzucane. Wówczas spróbuj nacisnąć „Nie pamiętam hasła” i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Pamiętaj, żeby robić to na komputerze, z którego wcześniej korzystałeś z tego facebookowego konta. Może to być też telefon komórkowy.
Jest też opcja odzyskania konta na Facebooku z poziomu konta swojego znajomego lub członka rodziny. Wówczas po prostu wchodzisz na Facebooka, przechodzisz na swój profil, klikasz te 3 kropeczki, które rozwijają menu (one są po prawej stronie). Wybierasz, „Uzyskaj wsparcie” lub „Zgłoś profil”. Wybierasz „Inny powód” i klikasz „Dalej”. Następnie klikasz opcję „Odzyskaj to konto” i postępujesz zgodnie z pokazanymi instrukcjami.
Może też się zdarzyć tak, że Facebook zablokuje Twoje konto i już podczas logowania będzie wyświetlał się taki komunikat. Wówczas będziesz musiał złożyć wniosek o weryfikację swojego konta. W toku postępowania Facebook może poprosić cię o kopię dokumentów z imieniem i nazwiskiem, żeby potwierdzić, że konto, do którego chcesz uzyskać dostęp, rzeczywiście należy do Ciebie, żeby potwierdzić Twoje dane i zapobiegać nadużyciom takim jak phishing, czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Facebook może oczekiwać od Ciebie takich dokumentów jak:
· dowód osobisty,
· akt urodzenia,
· prawo jazdy,
· paszport.
Oczywiście mówimy o skanach. Jeśli nie masz takiego dokumentu, możesz też przesłać dwa inne dokumenty tożsamości, niewydane przez administrację publiczną.
Czyli może być to na przykład: świadectwo pracy czy karta kredytowa.
Przesyłany Facebookowi dokument zostanie specjalnie zaszyfrowany i bezpiecznie przechowywany. Nie będzie on widoczny na profilu dla innych użytkowników portalu.
Pamiętaj oczywiście o tym, aby wysyłać tylko wymagane dokumenty, często wysłanie większej liczby może po prostu wydłużyć proces weryfikacji. Tak więc jeden wymagany dokument w zupełności wystarczy, chyba że jest to dokument wydany przez administrację publiczną i wówczas musi być ich więcej niż jeden.
Jeśli mimo prób Facebook nie odblokuje Twojego konta, wówczas musisz się zgłosić do organów państwowych przez Profil Zaufany. Taki profil zaufany możesz założyć, korzystając ze swojego konta bankowego. Na pewno o tym już kiedyś słyszałeś. Więcej informacji znajdziesz na stronie Profilu Zaufanego właśnie. Tam możesz złożyć zgłoszenie.
Możesz wcześniej przygotować np. treść e-maila lub zrzut ekranu z odpowiedzią Facebooka, w której odmawiam przywrócenia Twoich treści czy odblokowania Twojego konta. Możesz też dodać swoje odwołanie do decyzji, zamieścić skany lub zrzuty ekranu usuniętych treści. Wszystko po to, żeby jak najrzetelniej przedstawić zaistniałą sytuację pomiędzy Tobą a portalem. Usługa ta jest bezpłatna. Odpowiedź portalu społecznościowego, w tym wypadku Facebooka, dostaniesz na adres e-mail podany w tym zgłoszeniu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie, do której linka podam w opisie i tam będziesz mógł krok po kroku postępować zgodnie z instrukcją.
Do opisu dodam też inne przydatne linki, o których dzisiaj mówię, miejsca, w których możesz więcej przeczytać o tym, co zrobić, gdy Twoje konto zostanie zhakowane.
Szczególnie bolesne może być przejęcie Menedżera Reklam, w których mamy swoje środki finansowe. Więc jeśli Twój profil został przejęty, a Ty korzystasz z Menedżera Reklam, koniecznie usuń profil z menedżera firmy. Wówczas będziesz miał pewność, że nie ma on dostępu do Twoich kampanii reklamowych.
Jeśli jacyś użytkownicy Twojej firmy na przykład wciąż mają dostęp do konta facebookowego, mogą zgłosić sprawę bezpośrednio do konsultantów Facebooka. Wtedy portal powinien zablokować zhakowane konto, tak, żeby pieniądze, które na nim są, nie były wydawane.
Jeśli nie udało ci się zareagować w porę i zhakowane konto zostało wykorzystane do uruchomienia płatnych reklam innego profilu, musisz zgłosić sprawę obsłudze Facebooka. No i niestety, ewentualnie także policji.
Najlepiej jednak, żeby do takich sytuacji po prostu w ogóle nie dochodziło. Więc jak zabezpieczać swoje konto?
Na przykład poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe, które możemy ustawić w ustawieniach, przechodząc do zakładki „Bezpieczeństwo i logowanie” na Facebooku. W ten sposób urządzenie, które nie są rozpoznane przez Facebooka, będą weryfikowane podwójnie, czyli na przykład poprzez kod SMS .
Druga opcja to oczywiście ustawianie mocnych haseł, które będą długie, będą zawierały nietypowe znaki, będą po prostu trudne do odgadnięcia przez osoby trzecie.
Warto też trzymać się tych podstawowych zasad, czyli nie zapisywać hasła w przeglądarce, nie podawać nikomu swojego hasła, nigdzie nie zapisywać, w notatniku na przykład na swoim dysku. Stosować różne hasła do różnych portali społecznościowych. To też zwiększa bezpieczeństwo, bo często hakerzy, idąc za ciosem, odnajdując jedno hasło, przychodzą na kolejne portale i w ten sposób uzyskują dostęp do wielu kont tej samej osoby.
No i warto pamiętać, żeby zmieniać hasła regularnie, a w szczególności w momentach, kiedy otrzymujemy powiadomienie o nierozpoznanym logowaniu. Wówczas zmiana hasła powinna być pierwszym czynnością, którą wykonamy.
Warto też wylogować się ze wszystkich zbędnych aplikacji i urządzeń, na których jesteś zalogowany.
Przydatne adresy:
Odzyskaj swoje konto na Facebooku