5 elementów skutecznej strony internetowej firmy
Chcesz założyć stronę WWW, ale nie masz pewności, jak powinna wyglądać, aby przynosiła zyski? Poznaj 5 elementów skutecznej strony firmy i już teraz zacznij rozwijać swoją działalność.
Szanowni Państwo,
Komunikat o ogłoszeniu planu połączenia Wenet Group S.A. („Spółka Przejmująca”) ze spółką GJS83 sp. z o.o. („Spółka Przejmowana”): https://wenet.pl/ogloszenie
Zarząd WeNet Group S.A.
Chcesz założyć stronę WWW, ale nie masz pewności, jak powinna wyglądać, aby przynosiła zyski? Poznaj 5 elementów skutecznej strony firmy i już teraz zacznij rozwijać swoją działalność.
5 elementów skutecznej strony internetowej firmy
Kultowe internetowe powiedzenie mówi, że strona WWW to wirtualna wizytówka marki. Lata mijają i nic w tej kwestii się nie zmieniło, no, może poza tym, że sposób, w jaki projektowane są dzisiejsze witryny jest nieco inny, przez co strony wyglądają inaczej niż – dajmy na to – pięć lat temu. Dziś biorę pod lupę 5 elementów (lub cech) skutecznej i nowoczesnej strony internetowej.
Przed tym nagraniem przejrzałem trochę publikacji i prześledziłem, jakie elementy stron internetowych firm są obecnie najbardziej cenione. Rozważyłem za i przeciw, odcedziłem mniej ważne i wyszło mi 5, bez których nie może się obyć dobra czy skuteczna strona internetowa.
Numer jeden to – przejrzystość. Tutaj zawierają się wszystkie elementy, które pozwalają szybko rozpoznać, co oferuje dana strona internetowa czy – mówiąc inaczej – co oferuje firma, na której stronę trafiliśmy.
Warto pamiętać, że internauta skanuje stronę przez kilka, może kilkanaście sekund.
Niestety, często zdarzają się witryny, które nie wiele mówią. I na pierwszy rzut oka nie sposób rozszyfrować, czego właściwie dotyczą treści tam zamieszczone. Ani nazwa główna, ani grafiki nie są związane z branżą, przez co odwiedzający jest zdezorientowany. Nie wie, co to za firma i czym się zajmuje.
Ponadto do przejrzystości warto zaliczyć również „łatwą nawigację”, czyli po prostu łatwość w odnajdywaniu potrzebnych informacji. One też powinny być w zasięgu kursora myszki, tak żeby użytkownik mógł odnaleźć je w kilka sekund.
Większość użytkowników skroluje tylko 50-60% serwisu WWW, a aż 55% użytkowników po otwarciu strony internetowej spędza na niej mniej niż 15 sekund.
Te klasyczne elementy twórcy zamieszczają zazwyczaj w menu głównym (na górze, czasami w panelu bocznym), gdzie poza ofertą czy portfolio mamy do wyboru klasyczny zestaw zakładek, czyli:
„O nas” czy „O firmie”,
„Kontakt”,
„Aktualności”,
a czasami także np. „Galerię” ze zdjęciami związanymi z działalnością firmy lub jej produktami.
Żeby podejrzeć, jak to wygląda w praktyce odsyłam do wpisu na naszym blogu o najlepszych realizacjach stron internetowych WeNet. Link tradycyjnie wrzucam w opis odcinka.
TOP10 realizacji stron internetowych WeNet:
Drugi z piątki istotnych elementów strony WWW to responsywność, czyli automatyczne przystosowanie strony do różnych szerokości ekranu. Jak pokazują niedawno opublikowane dane Gemius, już 76% kupujących chwyta za smartfony, żeby zrobić zakupy online. A 24% za tablety.
Aby zakupy czy przeglądanie strony na różnych urządzeniach przebiegało komfortowo i bez niespodzianek, strona internetowa musi dobrze wyglądać na ekranach komputerów, laptopów, telefonów i innych urządzeń. Tutaj chyba nie trzeba więcej dodawać.
Numer trzy to jakościowe treści. Co składa się na te dwa słowa?
Jakościowe treści to teksty publikowane na stronie, które:
odpowiadają na najpopularniejsze pytania związane z Twoją branżą,
są aktualne i nie wprowadzają czytelników w błąd,
skupiają się na potrzebach odbiorców i są do nich kierowane,
pokazują, jakie problemy klientów rozwiązuje Twoja oferta (Twój produkt lub usługa),
zawierają język korzyści,
są niepowtarzalne (tzn. nieskopiowane z innych miejsc w sieci – mowa tu o tekstach, ale też o grafikach),
nie zawierają błędów językowych,
są napisane zgodnie z zasadami SEO, czyli m.in. zawierają słowa kluczowe, dzięki czemu Twoja strona jest lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania.
Jakościowe treści to również odpowiednio dobrane – pasujące – grafiki, które mają dobrą jakość i pasują do tego, czym zajmuje się Twoja firma.
Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>
Czwarty element, na który warto zwrócić uwagę to otwartość na klienta. Tutaj zaliczyłbym różnorodność form komunikacji dostępnych na stronie firmy.
Użytkownik, który wchodzi na Twoją stronę, powinien od razu wiedzieć, w jaki sposób może się z Tobą skontaktować. Adres e-mail i numer telefonu to podstawa, ale warto rozważyć jeszcze takie kanały komunikacji jak czat z konsultantem na żywo, dzięki któremu klient w kilka minut może nawiązać rozmowę z przedstawicielem Twojej firmy.
Jeśli zerkniemy w statystyki, zobaczymy, że 77% kupujących oczekuje kontaktu z realną, żywą osobą przed dokonaniem zakupu. Taki live czat to świetne uzupełnienie treści na stronie i wyjście z inicjatywą. Co więcej, wiele osób krępuje się napisać mejla, czy zadzwonić, czat sprawia, że takim osobom łatwiej nawiązać kontakt z Twoją firmą.
Więcej informacji o czacie na żywo znajdziesz na naszym blogu WeNet. Link dodam do transkrypcji i opisu tego odcinka.
Poza czatem na żywo do usprawnienia komunikacji można rozważyć wdrożenie takich udogodnień jak: callback, czyli wdrożenie połaczeń telefonicznych, kiedy to konsultant dzwoni do klienta ze strony internetowej. Jeszcze inną, bardziej – że tak powiem – tradycyjną opcją jest formularz kontaktowy umieszczony na stronie, czyli taka prostsza wersja mejla, bez konieczności logowania się na swoją skrzynkę.
Na deser zostawiłem oczywistość, czyli bezpieczeństwo. Choć z drugiej strony nie wiem, czy to taka oczywistość, skoro i teraz zdarza mi się od czasu do czasu natrafić na strony internetowe bez certyfikatu SSL. Mało tego czasami są to e-sklepy, czyli miejsca, gdzie klienci zostawiają swoje dane.
Informacja o tym, że strona jest niezabezpieczona, może skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów. Dlatego korzystanie z zabezpieczeń ma znaczący wpływ na opinie internautów o Twojej firmie, ale także algorytmów Google, które lepiej oceniają strony z zainstalowanym certyfikatem SSL.
Wyżej wymienione elementy na pewno nie wyczerpują tematu. Warto do nich dodać takie kwestie jak SEO i UX, o których wprawdzie wspomniałem, ale tylko pobieżnie lub jakoś między wierszami. Poświęciłem im mniej czasu, a to dlatego, że są to dość szerokie tematy. Poza tym mówiłem o nich szczegółowo w poprzednich odcinkach e-fektywnej firmy, do których odsyłam.
Odcinek o tym, czym jest SEO to odcinek numer 6 , natomiast UX, czyli doświadczeń użytkownika – znajdziesz pod numerem 7.
Źródła: Gemius. E-commerce 2021, WhosOn