E-commerce na stronie firmowej – 8 wskazówek

2
3158

E-commerce na stronie firmowej – 8 wskazówekSprzedaż w Internecie to marzenie każdego przedsiębiorcy. Chcemy osiągać jak najlepsze wyniki, przy możliwie najniższych kosztach. Sprzedaż online dla jednych jest korzystną alternatywą dla kosztów utrzymania sklepu stacjonarnego, natomiast dla innych sklep internetowy jest uzupełnieniem tradycyjnej sprzedaży.

Główną zaletą e-sklepów jest brak ograniczeń geograficznych – klient może z powodzeniem kupić portfel skórzany z drugiego końca Polski, jeśli tylko zechce. Jako rozsądny przedsiębiorca – postawiłeś więc stronę z e-sklepem, twoje produkty dumnie prezentują się na jego cyfrowych e-półkach i czekasz na pierwszych e-klientów. Podpowiadamy dziś osiem wskazówek dla firmowej strony WWW, a szczególnie dla e-sklepów, które pomogą zwiększyć konwersje.

Ile czasu wczytuje się strona?

Jeśli posiadasz jakiś produkt na wyłączność, a klient naprawdę chce go kupić, możesz odwlekać pokazanie mu oferty. W każdej innej sytuacji – jeśli nie szanujesz czasu potencjalnego klienta – odwróci się on na pięcie i poszuka gdzie indziej. W Internecie ten “szacunek” mierzymy w sekundach, o czym pisałam w poście o Impact Calculator, czyli o wolnych stronach WWW.

Czy strona jest responsywna?

“Internet musi być dostosowany do urządzeń mobilnych” powtarzamy jak dobre zaklęcie, a jednak wciąż zdarza nam się utknąć podczas zakupu z urządzenia mobilnego. Przykład? Do dokonania zakupu konieczna jest zaznaczona zgoda na przetwarzanie danych zgodne z RODO. Zgoda ta na urządzeniach mobilnych wyświetla się nieprawidłowo, przez co nie można jej przeczytać ani też zaznaczyć. Nie popełniaj tego błędu – prześledź cały proces zakupowy w swoim sklepie przez telefon.

Przeczytaj również:  Jaki powinien być Twój e-sklep? 6 najważniejszych zasad e-commerce

Czy strona jest czytelna?

Na czytelność oferty e-sklepu składają się: odpowiednie kolory, wielkości czcionek, kontrasty, układ strony z artykułami i dostępność informacji o produktach: cen, wielkości, wariantów itp. Ciemne czcionki (niekoniecznie czarne) czytane na jasnych (niekoniecznie białych) tłach są bardziej czytelne niż biała, drobna czcionka na czarnym tle.

E-commerce na stronie firmowej 8 wskazówek

Czy zadbałeś o CTA?

Call To Action, czyli wezwanie do działania – to przycisk, który musi być wyeksponowany względem całego designu strony. Przycisk “Kup teraz” powinien odcinać się od tła, a jednocześnie wskazywać na to, że przyciskając go – użytkownik podejmie decyzję zakupową. O cechach dobrego linku przeczytasz więcej w serii Czynniki rankingowe Google.

E-commerce na stronie firmowej 8 wskazówek

Czy strona e-sklepu posiada stopkę?

Stopka nie jest obowiązkowym elementem strony e-sklepu, ale podnosi ona poczucie rzetelności i zaufania wobec marki. W stopce jesteśmy przyzwyczajeni zobaczyć: wtyczki do social media, regulamin, główne kategorie strony (O nas, Praca, Aktualności, Mapa strony, Artykuły), linki do aplikacji mobilnej strony oraz czasami kontakt. W stopce możemy też zawrzeć informację o systemach ochronnych dla płatności wykonanych w e-sklepie.

Przeczytaj również:  Przygotuj swój sklep internetowy na okres poprzedzający Boże Narodzenie?

E-commerce na stronie firmowej 8 wskazówek

Czy zadbałeś o możliwość kontaktu?

Sprzedaż na odległość wiąże się z wyrażeniem zaufania klienta wobec marki – w to, że oferuje ona dobrej jakości produkty, że są zgodne z opisem, że zostaną one dostarczone w obiecanym czasie. Brak kontaktu na stronie e-sklepu nie pomaga w budowaniu tego zaufania. A dróg kontaktu na stronie jest wiele – telefon, adres e-mail, adres fizyczny sklepu stacjonarnego, live chat…

Czy pokazujesz firmowe “o nas”?

Historia firmy, jej tożsamość i wartości, którymi się kieruje, budują zarówno zaufanie klienta, jak i lojalność. Mam swoją ulubioną drogerię, która nie jest wcale najtańsza – ale jej story odpowiada temu, czego szukam w kosmetykach, dlatego kupuję niezmiennie od nich. 52% użytkowników szuka zakładki “o nas” na stronach WWW, z tego powodu warto ją uzupełnić i wyeksponować – ostatecznie nie kupujemy z e-sklepu tylko od człowieka, który siedzi po drugiej stronie Internetu.

Czy analizujesz ruch na stronie swojego e-sklepu?

Informacja o tym, ile czasu średnio spędza użytkownik na stronie, pozwoli zrozumieć, czy są to przypadkowe wejścia, czy raczej zainteresowani kupcy, którzy po jakimś czasie stracili zainteresowanie koszykiem zakupowym.

Przeczytaj również:  Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

Podsumowując, dobrze zaprojektowana strona e-sklepu będzie pracowała dla firmy 24/7. Warto zwrócić uwagę na to, że design – aspekt wizualny strony – może odrzucić, albo zachęcić użytkowników. Funkcjonalność może im ułatwić lub przeszkodzić zrobić e-zakupy. Natomiast treści są katalizatorem, którym buduje się zaufanie i lojalność.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
4.6/5 - (5 votes)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here