Kwietniowe zmiany na Facebooku – ograniczenia w API dla aplikacji oraz nowości w Messenger

2
4181

Facebook API. Kwietniowe zmiany na Facebooku - ograniczenia w API dla aplikacji oraz nowości w Messenger

Facebook zaostrzył kontrolę nad pozyskiwaniem danych o jego użytkownikach przez firmy zewnętrzne. Tym samym 4 kwietnia ogłosił plany wprowadzenia konkretnych zmian związanych z ograniczeniem dostępu do danych poprzez API Facebooka. Wejdą one w życie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym firmy.

Wspólnym mianownikiem zmian jest ograniczenie dostępu programistom do danych osobistych użytkowników oraz nacisk na prywatność informacji poufnych. Poniżej szczegóły planów Facebooka, które mają być wprowadzone już wkrótce:

API wydarzeń

Nie od dziś wiadomo, że wydarzenia, na które dopisują się użytkownicy na Facebooku, zawierają informacje dotyczące ich preferencji i zainteresowań, a także posty na ścianie danego wydarzenia. Ważne jest, aby aplikacje zewnętrzne wykorzystywały dostęp do danych prywatnych uczestników wydarzeń zgodnie z prawem. Jak zapowiadano, Facebook w przyszłości ograniczy dostęp do korzystania z API wydarzeń wszystkim aplikacjom. Tylko te, które będą odpowiadać ścisłym wymaganiom i zostaną zatwierdzone przez Facebooka, będą miały dostęp do danych.

API grup i stron

Kolejna zmiana czeka dane grup i stron. W przyszłości, firma lub aplikacja, która chce uzyskać dostęp do zawartości grupy na Facebooku, będzie potrzebowała zgody nie tylko administratora (dla grup tajnych) albo członka grupy (dla grup zamkniętych), ale także sam Facebook będzie sprawdzał i akceptował nadanie dostępów do tych danych. Nigdy aplikacje już nie będą miały dostępu do listy uczestników grup. Zostanie również zawieszona możliwość dostępu do danych osobowych członków grupy, w przypadku publikacji postów czy umieszczenia komentarzy. Wcześniej każda aplikacja mogła wykorzystywać API stron do tworzenia narzędzi, które były pomocne np. przy planowaniu postów dla administratorów grup i stron, odpowiadaniu na komentarze czy wiadomości prywatne. Po zmianach, Facebook będzie nadawał i akceptował dostępy, przede wszystkim, żeby upewnić się, że aplikacje pobierają tylko te informację, które naprawdę mogą być przydatne dla społeczności.

Przeczytaj również:  Czy to kolejny podział usług Google?

Logowanie

Jedną z najważniejszych, ostatnio wprowadzonych, zmian w serwisie, jest ograniczenie dostępu aplikacjom zewnętrznym, które wykorzystują system logowania przez Facebooka, do danych osobowych każdego użytkownika. Do tej pory wspomniane aplikacje oprócz informacji podstawowej, takiej jak nazwa, telefon kontaktowy, adres e-mail, mogły także żądać dostępu do informacji poufnych, takich jak: poglądy religijne czy polityczne, status związku, historia pracy, wykształcenie, wydarzenia, na które się wybieramy, miejsca, w których się meldujemy, nasze posty, zdjęcia i filmy które lajkujemy, grupy do których należymy, artykuły czy przeczytane książki, obejrzane filmy, aktywność fitness i wiele innych. Od tej pory Facebook wprowadza surową kontrolę i ograniczenie udzielania informacji prywatnych aplikacjom zewnętrznym, które za pomocą funkcji logowania przez sieć społecznościową mogły dotychczas pozyskiwać wiele danych prywatnych użytkownika. Mark Zuckerberg uprzedza, że działanie niektórych aplikacji może ucierpieć z tego powodu.

API Instagram

Twórcy Facebooka przyśpieszają też prace nad zamknięciem API Instagram, które ograniczą dostęp do informacji prywatnych instagramowiczów. Niektóre aplikacje już informują o utrudnieniach w działaniu ich produktów, co wiąże się z już wprowadzonymi obostrzeniami.

Wyszukiwanie konta prywatnego

Kolejna bardzo ważna zmiana dotyczy ograniczenia możliwości wyszukania konkretnej osoby według np. adresu pocztowego czy numeru telefonu. W sieci można było znaleźć wiele przypadków nadużyć tej funkcji  przez publiczne wykorzystanie informacji profilowych w niewłaściwym celu. Funkcja przydawała się jednak do odzyskiwania konta, więc Facebook pracuje nad zmianami w tym zakresie. Wyszukiwanie konta prywatnego po numerze telefonu czy adresie – zostaje wyłączone.

Przeczytaj również:  Zmiany na Facebooku dla reklamodawców, czyli testowanie wykluczeń tematów

Historia połączeń telefonicznych i wiadomości prywatnych

Co ciekawe, zmiany obejmują również zbierane dotychczas dane o historii połączeń użytkownika podczas korzystania z Messengera lub Facebook Lite na Androidzie. Facebook nie będzie gromadził treści wiadomości, a dodatkowo w przyszłości usunie wszystkie dane starsze niż rok. Ponadto liczba danych przesyłanych do serwera zostanie zmniejszona – przerwane zostanie zbieranie niektórych informacji, takich jak czas wykonania połączenia.

Partnerstwo

Wśród ogłoszonych nowości pojawia się także informacja o zakończeniu współpracy z grupami partnerskimi, które dotychczas pozwalały zewnętrznym dostawcom danych oferować produkty, targetując je bezpośrednio na platformę Facebooka.

Kontrola aplikacji

Na górze profilu osobistego każdego użytkownika pojawił się link umożliwiający każdemu sprawdzenie, jakie aplikacje korzystają z jego danych prywatnych oraz jakie informacje zostały im udostępnione. Można też w tym miejscu usunąć aplikacje, z których już nie korzystamy, albo te, którym nie chcemy więcej pozwalać na pobieranie naszych prywatnych danych.

Facebook APIFacebook API

 

Facebook API

Facebook już zaczął ostrzegać swoich użytkowników przed serwisami oraz aplikacjami, które nadużywały ich danych osobowych.

Warto też podkreślić, że wszystkie wspomniane wyżej zmiany – wdrożone lub nie – będą w całości zastosowane do nowych aplikacji, których pojawienie się na rynku zostało zaplanowane.

Przeczytaj również:  Co publikować na TikToku? 9 pomysłów dla biznesu

Na początku kwietnia Facebook ogłosił o pojawieniu dwóch nowych funkcji.

W Messengerze Facebooka od dawna jest dostępne wysyłanie zdjęć, filmów, naklejek i GIFów. Jednak na początku kwietnia zostało dodane coś jeszcze – panoramy 360 stopni i wideo HD (720p).Facebook. Messenger. Panoramy, Wideo HD

Twórcy utrzymują, że w taki sposób Facebook chce zapewnić użytkownikom możliwość przekazywania spektakularnych panoram krajobrazów i klipów w maksymalnej jakości. Przedstawiona funkcja jest zarówno odpowiednia dla urządzeń mobilnych w wersji aplikacji na Androida, jak i iOS. Panoramę można przekazać innym użytkownikom jako zwykle zdjęcie. Wystarczy wejść do aplikacji Messenger, wybrać zdjęcie sferyczne i wysłać je w taki sam sposób, jak dotychczas odbywało się zwykle wysyłanie obrazów. Zdjęcia sferyczne zostają oznaczone specjalną ikoną w postaci kompasu. To samo dotyczy filmów w jakości HD (720p). Choć funkcja wideo HD jest dostępna tylko w wybranych krajach, wśród których – póki co – nie ma Polski. Aby skorzystać z najnowszych funkcji, wystarczy zaktualizować aplikację Messenger do najnowszej wersji. W tej chwili najnowsza wersja to 160.0.

Nowe wezwanie do działania
4.3/5 - (3 votes)

2 KOMENTARZE

  1. Facebook się rozwija i to jest bardzo dobre, jednak niektóre zmiany z pewnością nie spodobają się wielu użytkownikom. Co prawda tak jak każda zmiana znajdzie swoje poparcie oraz niezadowolenie. Warto wspomnieć również o zmianach związanych z ukrywaniem pewnych treści w ciągu najbliższych miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here