Social Selling – co to jest?

0
526
social selling co to

Media społecznościowe już dawno przestały być wyłącznie kanałem komunikacji ze znajomymi. Dziś to także narzędzie marketingowe, które pomaga w osiąganiu celów biznesowo-sprzedażowych. Prowadzisz swoją firmę i zależy Ci, aby zdobywać nowych klientów i zwiększać sprzedaż? Wykorzystaj technikę, jaką jest Social Selling. Co to jest Social Selling i dlaczego jest skuteczny? Jak wykorzystać jego potencjał? Jak sprzedawać dzięki mediom społecznościowym? Podpowiadamy w artykule.

Co to jest Social Selling?

Czym właściwie jest Social Selling? Otóż to inaczej prowadzenie sprzedaży w Social Mediach. Polega na wykorzystaniu różnych serwisów społecznościowych (jak np. Facebook, Instagram czy LinkedIn), aby kontaktować się ze swoją grupą docelową, nawiązywać i budować z nią relacje oraz w końcu realizować cele sprzedażowe. Jest to technika, która nie tylko ma zwiększać zyski przedsiębiorstwa, ale też pomóc budować pozytywny wizerunek firmy.

Social Selling w marketingu jest bardzo ważny. Nie jest jednak sposobem na natychmiastową sprzedaż. Tak naprawdę to nie działania stricte sprzedażowe są tutaj priorytetowe. Istotniejsze jest zdobywanie zaufania odbiorców, podkreślanie swojego profesjonalizmu i budowanie wizerunku eksperta.

Trzeba mieć też na uwadze, że skuteczny Social Selling to strategia, która wymaga czasu i regularnych działań. Wyniki można uzyskać tutaj nie w ciągu kilku dni, a w kilka miesięcy czy nawet lat. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż dobrze przygotowana strategia i umiejętnie prowadzone działania przynoszą wiele korzyści dla biznesu. O tym, jaką rolę odgrywa Social Selling w marketingu, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto zdecydować się na Social Selling?

Jakie są korzyści z Social Sellingu? O niektórych już wspomnieliśmy na początku. Dzięki tej technice możesz przede wszystkim docierać do swoich potencjalnych klientów i zadbać o generowanie leadów sprzedażowych. Przemyślane działania w mediach społecznościowych pomagają zdobyć zainteresowanie nawet tych odbiorców, którzy ignorują inne, bardziej bezpośrednie techniki sprzedaży. Skuteczny Social Selling nie jest bowiem ,,nachalny’’, dlatego w jego przypadku ludzie nie czują się do niczego zmuszani.

Sprzedaż w Social Mediach jest świetną metodą na stworzenie lojalnej, zaangażowanej społeczności wokół marki/firmy. Pozwala zmniejszyć dystans między firmą a klientami i umożliwia zdobycie zaufania. Twoi aktywni użytkownicy mogą udostępniać posty, polecać produkty/usługi swoim znajomym, dzięki czemu możesz dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców i prowadzić działania promocyjne na szeroką skalę.

Przeczytaj również:  Pinterest – kompletny przewodnik po platformie

Za pośrednictwem mediów społecznościowych możesz precyzyjnie docierać ze swoją ofertą do osób, które faktycznie są nią zainteresowane. Kanały w Social Mediach dają dostęp do wielu statystyk, które pomagają zbadać preferencje i potrzeby odbiorców oraz zrozumieć aktualne trendy. Dzięki monitorowaniu danych można dowiedzieć się, co się sprawdza, a co nie oraz w razie potrzeby zmieniać dotychczasową strategię, aby zwiększyć jej skuteczność.

Podsumowując, Social Selling pomaga zarabiać i zwiększać sprzedaż, a poza tym:

  • kreować pozytywny wizerunek marki,
  • zwiększać rozpoznawalność,
  • zdobywać zaufanie,
  • budować lojalną, zaangażowaną społeczność,
  • promować firmową ofertę,
  • docierać do potencjalnych klientów,
  • dbać o trwałe relacje z klientami,
  • analizować skuteczność działań,
  • zaplanować i prowadzić efektywną strategię.

Jak widzisz korzyści Social Sellingu jest wiele. Aby jednak móc się z nich cieszyć, trzeba prawidłowo zaplanować i wdrożyć działania.

marketing_lokalny

Social Selling – wdrożenie krok po kroku

Jak wykorzystać Social Selling? Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Prowadzenie Social Mediów wymaga dobrej strategii. Od czego zacząć? O czym warto pamiętać, aby działania przynosiły efekty? Jak wdrożyć Social Selling w firmie? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Facebook czy LinkedIn, czyli wybierz właściwe platformy społecznościowe

Zastanawiasz się, jakie portale społecznościowe możesz wykorzystać do realizacji swojej strategii? Gdzie prowadzić firmowe konto: na Facebooku, Instagramie, LinkedInie, a może Twitterze? Otóż dużo zależy tu od tego, gdzie jest obecna Twoja grupa docelowa. Zastanów się, kim są Twoi odbiorcy, jakie mają preferencje i z jakich serwisów korzystają. Skup się wyłącznie na wybranym segmencie, zamiast starać się trafiać do każdego.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj i specyfika branży, w której działasz. Określ te czynniki, aby wybrać odpowiednią dla swojego biznesu platformę społecznościową. Pamiętaj też, że skupianie się wyłącznie na jednym serwisie da Ci ograniczone możliwości, ale z drugiej strony nie musisz, a nawet nie powinieneś być wszędzie.

Po wybraniu najlepszych kanałów społecznościowych czas założyć i uzupełnić firmowy profil. Pamiętaj o wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji oraz zadbaj o aspekty wizualne, aby Twój profil był atrakcyjny i przykuwał uwagę oraz był spójny z Twoją marką – zarówno pod kątem identyfikacji wizualnej, jak i języka komunikacji.

Social Selling a content, czyli zaplanuj i przygotuj treści

To, czy Twoje działania Social Sellingowe będą skuteczne, zależy od contentu, czyli treści, które udostępniasz. Co publikować w Social Mediach? Tutaj znowu wiele zależy od Twojej grupy odbiorców, a więc od tego, jakie zainteresowania, upodobania, przyzwyczajenia i problemy mają Twoi potencjalni klienci. Treści do Social Mediów powinny odpowiadać ich potrzebom, być dla nich przydatne, interesujące, angażujące oraz merytoryczne. Skup się więc na dostarczaniu wiedzy i przydatnych wskazówek, a nie tylko na promocji firmowej oferty. Dobrym pomysłem jest prowadzenie firmowego bloga, aby opublikowane artykuły udostępniać potem na Facebooku czy LinkedInie i kreować wizerunek eksperta w branży.

Przeczytaj również:  Facebook w Polsce – 10 ciekawych statystyk

Jeśli działasz w kilku serwisach, pamiętaj, aby nie publikować wszędzie tych samych treści, tylko zadbać o różnorodność contentu. Warto wykorzystywać też jak najwięcej formatów dostępnych w poszczególnych Social Mediach. Dziś szczególnym zainteresowaniem cieszą się materiały wideo, a przykładowo na Instagramie tzw. Reelsy (rolki). Ciekawe efekty może przynieść też organizowanie transmisji na żywo.

Wszystkie Twoje materiały powinny być przemyślane i wysokiej jakości. Staraj się przygotowywać plan publikacji z wyprzedzeniem (np. na kolejny miesiąc). Możesz skorzystać z narzędzi do planowania postów, takich jak np. Facebook Creator Studio czy Hootsuite. Dzięki temu treści będą dodawać się automatycznie.

Analiza danych, czyli monitoruj działania Social Sellingowe

Samo publikowanie treści nie wystarczy. Trzeba jeszcze na bieżąco mierzyć efektywność Social Sellingu, monitorować działania i sprawdzać przykładowo, które treści wywołują największe zaangażowanie. Jak już zostało wspomniane, zaglądanie do statystyk, analiza danych i wyciąganie wniosków pomagają zoptymalizować prowadzone działania Social Sellingu i udoskonalić strategię. Ponadto należy cały czas śledzić, co dzieje się na firmowym profilu – jakie komentarze się pojawiają, o co pytają odbiorcy, jakie mają oczekiwania. Staraj się na nie odpowiadać. Media społecznościowe pozwalają lepiej poznać odbiorców i nawiązać z nimi relację dzięki prawidłowej komunikacji i dialogowi.

social selling infografika

Social Media a sprzedaż, czyli jak sprzedawać dzięki mediom społecznościowym?

Przedstawione wyżej porady to tylko część przepisu na sukces. Aby marketing społecznościowy przynosił rezultaty i wpływał na wzrost sprzedaży produktów czy usług, trzeba jeszcze pamiętać o innych ważnych kwestiach. Jak sprzedawać dzięki Social Media?

Publikuj regularnie i o optymalnych porach

Nie możesz sobie pozwolić na długie przerwy w publikacji. Po pierwsze, wygląda to nieprofesjonalnie i może sugerować, że firma zawiesiła działalność. Po drugie, takie praktyki są negatywnie oceniane przez algorytmy, które w efekcie przestaną wyświetlać i promować Twoje treści. Publikuj więc regularnie. Częstotliwość zależy od Twoich możliwości i zasobów, przyjętej strategii i rodzaju serwisu. Przykładowo na Facebooku możesz dodawać posty np. 1-2 razy w tygodniu, a rolki czy relacje na Instagramie nawet codziennie. Pamiętaj przy tym, że ważniejsza jest jakość, a nie ilość.

Nie bez znaczenia jest też czas publikacji. Sprawdzaj w statystykach, kiedy Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni. Warto wziąć też pod uwagę przeprowadzone na rynku badania. Przeczytaj artykuł: Kiedy najlepiej publikować posty w mediach społecznościowych w 2023 roku i dowiedz się, jaki jest najlepszy czas na publikację treści w Social Mediach.

Sprawnie odpowiadaj na komentarze i wiadomości

W Social Mediach bardzo ważne jest szybkie reagowanie. Internauci są niecierpliwi i nie chcą długo czekać na odpowiedź. Pamiętaj więc, aby w miarę możliwości od razu odpowiadać na komentarze pod postami oraz wiadomości prywatne. W ten sposób pokażesz swoim odbiorom, że są dla Ciebie ważni oraz że jesteś zawsze do ich dyspozycji. Bądź pomocny, doradzaj, zauważaj problemy swoich klientów i staraj się je rozwiązywać. Dzięki temu zbudujesz pozytywny wizerunek i nawiążesz trwałe relacje ze swoimi odbiorcami oraz zwiększysz sprzedaż.

Przeczytaj również:  Facebook zmniejszy rozmiar postów reklamowych dla promocji na urządzeniach mobilnych

Śledź bieżące trendy i monitoruj Internet

Aby skutecznie działać w Social Mediach, trzeba być na bieżąco. Staraj się wychwytywać aktualne trendy. Jeśli szybko je wykorzystasz, zwiększysz zasięgi i zyskasz szansę na wyprzedzenie swojej konkurencji. Przeglądaj więc inne profile, zaglądaj na branżowe serwisy. W byciu na czasie pomoże Ci też narzędzie, jakim jest BuzzSumo. Platforma ta pozwala znajdować treści do Social Mediów, które w danym momencie są najpopularniejsze w mediach społecznościowych i podbijają Internet.

Śledź też, co Twoi odbiorcy piszą na temat Twojej marki czy produktu. Sprawdzaj opinie, zbieraj feedback, aby udoskonalać swoją ofertę. Pomoże Ci w tym narzędzie do monitoringu Internetu, czyli Brand24. Dzięki niemu możesz śledzić wzmianki o swojej firmie, kontaktować się z ludźmi, którzy o Tobie piszą oraz odpowiadać na ich problemy czy wątpliwości.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Informuj o swojej ofercie

Firmy w komunikacji w Social Mediach powinny skupiać się na dostarczaniu treści edukacyjnych podanych w atrakcyjny sposób. Nie można jednak przy tym zapomnieć o promowaniu swoich produktów czy usług. Swobodnie informuj więc, czy są u Ciebie aktualnie jakieś promocje i nowości – Twoi odbiorcy mogą być tym zainteresowani. Zachowaj jednak odpowiednią proporcję pomiędzy tego typu postami i innymi, aby Twój profil nie zamienił się w tablicę ogłoszeniową. Swoją ofertę możesz też promować nie bezpośrednio, a w nieco bardziej subtelny sposób.

Pamiętaj o wartościach Twojej firmy

Jak już wiesz, jednym z celów Social Media Sellingu jest budowanie zaufania i wizerunku. Należy więc zastanowić się, w jaki sposób ma być postrzegana firma w oczach potencjalnych klientów. Określ, jakie są Twoje cele i wartości oraz pokazuj je swoim odbiorcom. Wartości te powinny pokrywać się z tym, co jest ważne dla Twojej grupy docelowej. Dzięki temu szybciej zdobędziesz zaufanie i z większym prawdopodobieństwem przekonasz do zakupu.

Social Selling – metody działania i narzędzia. Podsumowanie

Wiesz już, jak wykorzystać Social Selling. Masz też świadomość, że marketing społecznościowy jest dziś efektywnym sposobem na pozyskanie nowych klientów. Proces ten nie jest co prawda natychmiastowy, ponieważ wymaga pracy, czasu i systematyczności. W świetle naszych obserwacji zdecydowanie jednak się opłaca, bo przynosi efekty. Trzeba tylko zaplanować odpowiednią strategię.

Chcę wypromować firmę

Chcesz wdrożyć Social Selling w firmie? Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu działań w mediach społecznościowych? Zależy Ci na tym, aby zdobywać nowych klientów i zwiększać sprzedaż? Możesz skorzystać z usług profesjonalnych doradców internetowych WeNet, którzy wiedzą, jak rozwijać firmy w Internecie. Wejdź na WeNet.pl i sprawdź, co mogą zrobić dla Ciebie specjaliści.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here