Czynniki rankingowe Google, część 9. Geotoken, wyszukiwanie głosowe i oryginalność

0
2554

Czynniki rankingowe Google, część 9. Geotoken, wyszukiwanie głosowe i oryginalność

Kontynuujemy dzisiaj temat lokalizacji w czynnikach rankingowych Google. To już dziewiąta, przedostatnia część naszej serii o czynnikach rankingowych Google, która powstaje w oparciu o tekst Seo by the Sea – Bila Slavskiego. Co wyróżnia to zestawienie od innych podobnych w sieci? Piszemy tylko o realnie istniejących patentach Google, podajemy linki do informacji źródłowych i wspólnie ze specjalistami SEO staramy się znaleźć dla nich jak najlepsze zastosowanie. Chcemy, żeby ta wiedza była praktyczna!

Odległość od lokalizacji historycznej

Google jest z nami wszędzie tam, gdzie korzystamy z sieci na swoim smartfonie. Ponieważ skończyły się czasy limitowanego Internetu “na minuty”, część użytkowników ma stale włączone przesyłanie danych w urządzeniu mobilnym. W związku z tym Google zapamiętuje lokalizacje historyczne, czyli te, w których bywamy – nie tylko kina, restauracje, czy dom znajomych – ale też trasy, po których się poruszamy. Na tej podstawie Google może przewidzieć, jakie punkty znajdują się blisko miejsca, w którym prawdopodobnie znów będziemy i dostosować wyniki do konkretnej osoby. Przykład: Pani Barbara szuka restauracji na wieczorną kolację. Jest środa, a Barbara znajduje się w swoim domu na Targówku. Mimo to Google podpowiada jej kilka odległych restauracji z Sadyby. Dlaczego? Ponieważ posiada informację, że w każdą środę Pani Barbara chodzi na spotkania popołudniowe miłośników szachów – na Sadybę właśnie, będzie więc miała po drodze! Link do patentu Google: Szacowanie odległości od miejsc przy użyciu prawdopodobieństwa wizyty oraz przewidywanie przyszłych wizyt w miejscach z lokalizacji historycznych.

Zalecenia: Jeśli lokalizacja danej firmy jest często uczęszczana – Google może ją podpowiadać w wynikach wyszukiwania wielokrotnie. Szczególnie tym osobom, które poruszają się w pobliżu. Dla mniej popularnych lokalizacji, czynnik ten nie będzie miał zastosowania. Jeśli szukamy czegoś, na przykład restauracji, a Google wskazuje nam te odległe od nas (a np. blisko naszej pracy) zawęźmy wyniki wyszukiwania do okolicy – podając miejscowość, ulicę lub dzielnicę.

Przeczytaj również:  Pozycjonowanie organiczne – co to jest?

Najczęściej szukane rozwinięcia frazy lokalnej

Wpisując w Google początek dowolnej frazy, widzimy podpowiedzi Google, dzięki którym możemy jeszcze szybciej zapytać o interesującą nas kwestię. Dla fraz lokalnych – czyli po prostu nazw miejsc i lokalizacji – daje to możliwość sprawdzenia, z czym skojarzona jest ta lokalizacja. Jeśli wpisując “Karczma Mazowiecka” zobaczę podpowiedź “oferta weselna”, będzie to dla mnie informacja, że lokal często jest wyszukiwany przez osoby organizujące śluby czy wesela. Link do patentu Google: Sugerowanie zapytań lokalnych

Zalecenia: Jeśli użytkownik chce odwiedzić nowe miejsce – to rozwinięcia jego nazwy mogą mu podpowiedzieć, czego można się po tej lokalizacji spodziewać. Dodatkowo jest to informacja dla biznesu silnie związanego z konkretnym miejscem, że frazy z nim skojarzone (są podpowiadane, więc są najczęściej wyszukiwane) powinny znaleźć się na stronie WWW biznesu. Przykładem są hotele – jeśli użytkownicy często szukają “poznań browar”, “poznań stare miasto”, może warto dodać na stronie WWW hotelu zakładkę o atrakcjach dla zwiedzających Poznań?

Czynniki rankingowe Google, część 9. Geotoken, wyszukiwanie głosowe i oryginalność

Geotoken

Geotoken to ustandaryzowana informacja geograficzna o miejscu, pozwalająca na jego bezbłędną identyfikację. Prościej – to jednoznaczne określenie miejsca takie jak: kod pocztowy, nazwa miejscowości czy ulica i numer budynku. Sprawdzając u źródła – w opisie patentu – czytamy, że określenie jest związane z konkretną np. firmą lub jej stroną WWW wtedy, kiedy występuje na tej stronie – na przykład w formie aktywnego linku. Link to patentu Google: Geotokeny semantyczne

Zalecenia: Patent opisuje jak Google postrzega geotokeny i zdradza kilka szczegółów ich stosowania. Najsilniejsze w oddziaływaniu na wyniki wyszukiwania Google są geotokeny, które:

  • Są umieszczone w tytule strony WWW, w porównaniu do tych umieszczonych w stopce;
  • Odnoszą się w tytule do jednego miejsca “Kraków”, a nie te odnoszące do kilku miejsc “Kraków, Katowice, Poznań i Gdynia”;
  • Funkcjonują jako tagi np. #gniezno, mniej skuteczne są geotokety w treści strony np. “Widzimy się w Gnieźnie”;
  • Występują łącznie np. “ul. Krótka, Poznań” niż dwa oddzielne niezwiązane ze sobą jak “ul. Krótka” a następnie “Poznań”;
  • Są częściami adresu, jako geotokeny wysoko precyzyjne np. “ul Jasna 16/2”.
Przeczytaj również:  Link kanoniczny – co to jest?

Akcent w wyszukiwaniu głosowym

Wyszukiwanie głosowe przy użyciu asystenta Google zrodziło Google’owi nowe trudności w zakresie pracy wyszukiwarki, m.in. odpowiednie rozpoznanie zapytania, interpretacja kontekstu czy poradzenie sobie z zaimkami osobowymi. Podczas wyszukiwania głosowego użytkownicy znacznie częściej używają określeń takich jak “jego”, “o nim” czy “nią”. Google musi więc zapamiętać kontekst zapytań, albo zrozumieć ich ciąg logiczny – a najlepiej i jedno, i drugie. Zaakcentowanie spójnika w wyszukaniu głosowym może zmienić wynik wyszukiwania. Przykład?

  1. Pytanie głosowe w Google: “Ojciec Macieja Stuhra” dało odpowiedź Google: “Jerzy Stuhr jest ojcem Macieja Stuhra”.

Pytanie głosowe do Google: “Kiedy są JEGO urodziny” dało odpowiedź Google: “Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947roku”. Google zrozumiał, że jest pytany o urodziny Jerzego, a nie Macieja Stuhra. Co więcej, po chwili zapytanie wpisane na pasku do wyszukiwania zmienia się w “Jerzy Stuhr urodziny”!

Czynniki rankingowe Google, część 9. Geotoken, wyszukiwanie głosowe i oryginalność

Link do patentu Google: Wyszukiwanie głosowe i zaimki – rozwiązywanie niejednoznaczności

Zalecenia: Polecamy każdemu przetestować Google’a w wyszukiwaniu głosowym dla dowolnego ciągu logicznego – stosując zaimki dzierżawcze czy inne utrudnienia. Poza rozrywką, dostarczymy sobie wielu cennych refleksji o sposobie funkcjonowania wyszukiwarki.

Oryginalność wśród wyszukiwanych wydarzeń

Google posiada czynniki rankingowe, które stosuje wyłącznie w przypadku newsów i artykułów dziennikarskich, często publikowanych na bieżąco. Obecnie największy nacisk kładziony jest na oryginalność treści dziennikarskich – wiąże się to zarówno z przeciwdziałaniem Fake Newsom, które często są kopiowane bezrefleksyjnie, jak i akcentem na jakość tekstu. Google porównuje podobieństwo artykułów o tej samej tematyce – słowa, składnię, występowanie tych samych słów, identycznego szyku. Newsy, które cechują się oryginalnością, są napisane inaczej niż wszystkie, będą oceniane lepiej przez Google. Link do patentu Google: Metody wartościowania i ustalania rankingu dokumentów

Przeczytaj również:  Czym jest noindex?

Zalecenia: W branży dziennikarskiej liczy się czas – ale nawet najszybciej napisany artykuł musi przedstawiać wartość merytoryczną – zarówno dla użytkownika jak i Google. Taką wartością jest artykuł: aktualny (dane zgadzają się z poznanym stanem rzeczywistym), najnowszy (względem innych podobnych tekstów), oryginalny (opisanie tematu w sposób wyjątkowy, poruszenie tematów nie poruszanych w innych redakcjach).

Trafność i rzetelność w wyszukiwaniu globalnym oraz lokalnym

Google rankinguje strony globalnie, tzn. poszczególnie strony WWW pomiędzy sobą, a dodatkowo lokalnie (onsite), czyli podstrony jednej witryny między sobą. Robi to na podstawie jakości tych stron, wartościowych linków oraz zgodności fraz z zapytaniem użytkownika. Różnice w ocenie strony, czy podstrony w skali globalnej i lokalnej, mogą mieć znaczenie dla użytkownika i jego zapytania.

Przykład: globalnie wysoko oceniana strona znanego jubilera zawiera wiele podstron. Jedna z nich – o tematyce niszowej – jest słabo rozbudowana i nie cieszy się wieloma czytelnikami, dlatego też ta podstrona będzie miała niską ocenę w lokalnym ujęciu, mimo że globalna ocena całej strony WWW jest wysoka. Dla użytkownika jej wartość może być niższa niż pozostałych części witryny jubilera. Link do patentu Google: Ranking wyników wyszukiwania – onsite, offsite

Zalecenia: Dla każdej witryny należy rozważyć wszystkie powiązane tematy i frazy, a następnie stopień pokrycia każdej z nich. Jest to długa praca, ale poprzez nią budujemy trafność i autorytet w oczach Google. Tematy, dotyczące biznesu strony WWW, mają być wyczerpane. Nie mylić z wyczerpujące.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (6 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here