Web Usability – co to jest?

0
296
web usability co to jest

Internauci oczekują, że witryny WWW będą dostarczać im potrzebne informacje błyskawicznie i bez żadnych przeszkód. Czym w tym kontekście jest Web Usability? To nie tylko popularne określenie wśród webmasterów, ale także fundament projektowania użytecznych stron internetowych, które pozytywnie wpływają na doświadczenia użytkownika. Przeczytaj już teraz nasz artykuł. Odkrywamy w nim kluczowe elementy, które mogą sprawić, że serwis spełni oczekiwania odwiedzających. Poznaj kilka ważnych zasad i podstawy Web Usability.

Definicja Web Usability strony internetowej

Dziś kluczowym wyzwaniem dla projektantów i twórców treści staje się stworzenie projektu strony, który nie tylko przyciągnie uwagę, ale także dostarczy użytkownikowi bezproblemowego i satysfakcjonującego doświadczenia tzw. User Satisfaction. To właśnie w tym kontekście pojawia się pojęcie Web Usability jako kluczowego czynnika determinującego sukces czy porażkę witryny internetowej.

Termin ten pochodzi z języka angielskiego i w polskiej terminologii określa użyteczność stron WWW. Eksperci, który zajmują się tą tematyką, badają przede wszystkim, w jaki sposób odwiedzający korzystają z serwisów internetowych oraz jak można poprawić wygodę użytkowania. Na efektywność witryn wpływa bowiem nie tylko design czy estetyka, ale również funkcjonalność, łatwość nawigacji czy intuicyjność.

Jak więc widzisz, cele usability to usprawnienie korzystania z serwisów internetowych poprzez analizę i badanie interakcji użytkowników z witrynami. Uwzględnienie zasad użyteczności strony podczas projektowania przyczynia się do zwiększenia satysfakcji internautów i może wpłynąć na sukces online.

Podstawy web usability, czyli co wpływa na użyteczność stron WWW?

Zastanawiasz się teraz może, czy większość stron jest przyjazna dla odbiorców? Bardzo często okazuje się, że witryny nie spełniają wszystkich zasad użyteczności. Dlatego już teraz przedstawimy Ci kilka elementów usability, które są ważne w profesjonalnym projektowaniu serwisów.

Przeczytaj również:  Nowa strona internetowa – 3 oznaki sugerujące, że już czas na zmianę

Dostępność a użyteczna strona

Co wpływa na użyteczność serwisów? Z pewnością ich dostępność. W tym przypadku głównym celem jest zapewnienie, aby witryna była łatwa w obsłudze dla jak największej liczby osób – będą to zarówno obecni, jak i nowi użytkownicy.

Podczas projektowania stron, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów wpływających na jej dostępność.

Przede wszystkim będzie to kontrast. Należy zadbać o odpowiednią równowagę między kolorem tekstu a tłem, tak aby treść była przejrzysta dla użytkownika strony internetowej, również dla osób z problemami ze wzrokiem. Zbyt niski kontrast może utrudniać odbiór informacji, dlatego warto wybrać kolory, które gwarantują wysoką czytelność.

Czcionki również mają znaczenie w kontekście dostępności. Wybierając czcionkę, warto postawić na tę, która jest łatwa do odczytania i nie męczy wzroku. Jeśli chcesz projektować użyteczność, to unikaj zbyt ozdobnych krojów pisma oraz zbyt małych rozmiarów tekstu. Dobrze jest również umożliwić użytkownikom zmianę wielkości czcionki według własnych potrzeb.

Dbając o użyteczność strony internetowej i dostępność, zyskujesz większą grupę odbiorców, którzy chętniej będą z niej korzystać. Warto zatem zwrócić uwagę na odpowiednie kontrasty, czytelne czcionki oraz dostosowanie witryny do różnych urządzeń i przeglądarek (o czym przeczytasz w dalszej części artykułu).

Przejrzystość wśród czynników jakości

Przyjazne projektowanie stron internetowych nie może obejść się bez zadbania o czytelność. Właściwe podejście do tego elementu użyteczności witryny pozwala na zwiększenie satysfakcji użytkowników, co przekłada się na lepsze rezultaty w zakresie SEO i SXO, konwersji oraz lojalności klientów.

Przejrzystość dotyczy zarówno treści, jak i samego układu strony. Aby osiągnąć wysoką czytelność, należy zadbać o kilka istotnych aspektów:

  • zrozumiały i przystępny język,
  • nawigacja strony internetowej umożliwiająca szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji,
  • intuicyjne menu nawigacyjne, odpowiednie kategorie oraz wyraźne nagłówki,
  • właściwe formatowanie tekstu np. listy punktowane czy numerowane,
  • podział na mniejsze akapity.

Responsywność – przyjaźnie zaprojektowana witryna

Do ważnych aspektów użyteczności strony należy również projektowanie responsywne. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla komfortu korzystania z witryny przez użytkowników. Przede wszystkim dlatego że dziś coraz więcej osób przegląda Internet na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Dostosowanie witryny do różnych rozmiarów ekranów jest więc niezbędne.

Przeczytaj również:  informacja o bezpieczeństwie połączenia za pomocą protokółu HTTPS

Responsywny design oznacza w praktyce stworzenie projektu, który jest elastyczny i skalowalny, co pozwala na automatyczne dostosowanie układu stron internetowych, rozmiaru czcionek, obrazów oraz innych elementów do wymiarów ekranu urządzenia, na którym witryna jest wyświetlana. W ten sposób użytkownik nie musi męczyć się ze zmianą rozmiaru okna przeglądarki czy przewijaniem w poziomie, co może prowadzić do frustracji i opuszczenia serwisu.

Szybkość ładowania i inne elementy użyteczności

Znasz już różne kryteria oceny użyteczności. Czy czas ładowania strony internetowej do nich należy? Oczywiście, że tak!

Szybkość ładowania strony, podobnie jak projektowanie responsywne, wpływa na doświadczenie użytkownika. Internauci są coraz bardziej niecierpliwi i oczekują, że witryny będą ładować się natychmiastowo. Oczekiwanie może prowadzić do frustracji, a nawet do opuszczenia serwisu. W związku optymalizacja funkcjonalności nie może obyć się bez poprawy kondycji strony.

Pozycjonowanie stron internetowych pod kątem szybkości ładowania obejmuje takie działania jak kompresja obrazów, minimalizacja plików CSS i JavaScript, korzystanie z serwerów proxy czy wykorzystanie technologii takich jak lazy loading. Dzięki temu wzrasta użyteczność serwisów –  strona wczytuje się szybciej, co z pewnością przyczyni się do zadowolenia użytkowników.

Pamiętaj, że szybko ładujące się witryny internetowe mogą uzyskać lepszą pozycje w wynikach wyszukiwania, ponieważ realizują czynniki Core Web Vitals.

Ewolucja Web Usability – 10 heurystyk Nielsena a użyteczność serwisów

W 1990 roku Jakob Nielsen i Ralf Molich zaprezentowali światu dziesięć heurystyk, które stały się fundamentem dla UX/UI designu, a ich znaczenie utrzymuje się do dziś. Te zasady, stworzone na bazie wieloletnich badań funkcjonalności witryn i analiz użytkowników, stanowią nieoceniony przewodnik dla projektantów w dążeniu do tworzenia strony internetowej o najwyższej użyteczności.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – marzec 2024

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu – 10 heurystyk Nielsena w projektowaniu UX.

Ten sam badacz określił również kryteria oceny strony internetowej.  

Pierwsze kryterium to nauczalność (learnability). Jest to zdolność użytkownika do szybkiego zrozumienia, jak obsługiwać stronę podczas pierwszej wizyty. Aby to osiągnąć, warto zadbać o intuicyjny układ elementów oraz jasne oznaczenie funkcji poszczególnych przycisków i opcji.

Kolejnym aspektem jest minimalizowanie błędów (errors). Wszystkie funkcje na stronie powinny działać prawidłowo, aby uniknąć frustracji użytkowników i zwiększyć ich zaufanie do serwisu. Przeprowadzenie testów, takich jak zapisanie się na newsletter czy zamówienie produktu, pozwoli wykryć ewentualne problemy.

Efektywność (efficiency) to kolejne kryterium, które wpływa na użyteczność strony internetowej. Chodzi o to, aby osoby, które już znają witrynę, mogły szybko i sprawnie z niej korzystać. Ułatwia to np. uporządkowanie menu, obecność wyszukiwarki czy czytelne oznaczenie najważniejszych funkcji.

Satysfakcja użytkowników (user satisfaction) jest niezwykle ważna, gdyż wpływa na ich chęć powrotu do serwisu. Aby obsługa strony była przyjemna, warto zadbać o estetyczny wygląd, odpowiednią ładowania oraz dostosowanie witryny do potrzeb użytkowników.

Ostatnim kryterium jest zapamiętywalność (memorability). Użytkownik powinien być w stanie swobodnie poruszać się po stronie nawet po dłuższej przerwie. W tym celu można zastosować spójny układ graficzny, intuicyjne menu oraz czytelne oznaczenia poszczególnych funkcji.

Jak wynika z naszych doświadczeń, Web Usability to kluczowy aspekt projektowania stron internetowych, który wpływa na zadowolenie użytkowników i sukces witryny w sieci. Przejrzystość, responsywność, szybkość ładowania oraz stosowanie zasad heurystyk Nielsena to tylko niektóre z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia serwisów internetowych.

Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, to już teraz skorzystaj z pomocy specjalistów – wybierz doradców internetowych WeNet.

5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułThreads jest już w Polsce – jak działa nowa aplikacja od Mety?
Następny artykuł4 skuteczne narzędzia do SMS marketingu

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here