Shadowban na Instagramie – co to jest?

0
746
ban na instagramie

Instagram to dziś świetne narzędzie marketingowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm prowadzi swoje profile, aby promować ofertę i docierać do klientów. Aby jednak skutecznie działać na Instagramie, należy przestrzegać regulaminu serwisu. W przeciwnym razie na konto może zostać nałożony shadowban. Czym jest i na czym polega shadowban? Za co można go dostać, jak długo trwa i jak się go pozbyć? Odpowiedzi i wskazówki znajdziesz w artykule.

Co to jest shadowban?

Shadowban na Instagramie to kara nałożona na właściciela konta za działanie niezgodne z ustalonymi zasadami. Instagram nakłada więc taką karę w sytuacji, gdy zostanie złamany regulamin tego serwisu społecznościowego. Shadowban oznacza czasową blokadę konta bądź części jego funkcji. Instagram może podać, jak długo będzie trwała owa blokada albo nałożyć ją bez limitu czasowego.

Blokowanie kont ma na celu wyeliminowanie fejkowych profili (założonych tylko po to, aby nienaturalnie generować zaangażowanie ne innych kontach) zminimalizowanie spamu oraz utrudnienie działań osobom, które korzystają z botów, aplikacji zbierających followersów i innych niedozwolonych narzędzi.

Na czym polega shadowban?

Podczas trwania shadowbana użytkownik nie może korzystać z wybranych funkcji platformy i konta, w tym np.:

 • publikować treści,
 • zostawiać polubień i komentarzy pod postami innych kont,
 • wysyłać wiadomości prywatnych,
 • odpowiadać na wiadomości.

Warto zaznaczyć, że kara Instagrama to nie zawsze oficjalna blokada konta. Shadowban może bowiem objawiać się tym, że nazwa profilu nie wyświetla się w sugestiach wyszukiwania, a zdjęcia nie pojawiają się pod żadnym z użytych hashtagów. To powoduje znaczne i gwałtowne ograniczenie zasięgu oraz spadek zaangażowania na profilu.

Przeczytaj również:  Optymalizacja reklam i remarketing na Facebooku – część 1

Najostrzejszą formą shadowbana jest całkowite usunięcie konta. Nie możesz więc dopuścić do takiej sytuacji, aby nie stracić swojego profilu i kontaktu ze społecznością. Prowadzenie Instagrama traktuj więc poważnie i nie naruszaj ustalonych wytycznych.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Za co można dostać shadowbana?

Zastanawiasz się, za co konto może zostać zbanowane? Jakie są przyczyny shadowbana? Otóż otrzymać go można za zakazane praktyki, takie jak:

 • łamanie zasady społeczności Instagrama – w postach, relacjach, Reelsach (rolkach), komentarzach czy wiadomościach,
 • nieprzestrzeganie regulaminu serwisu – świadomie lub nie,
 • zakładanie fałszywych kont na Instagramie,
 • masowe praktykowanie tzw. like4like i follow4follow,
 • zachowywanie się jak bot lub używanie botów,
 • spamowanie, przekraczanie limitów na Instagramie,
 • nieprzestrzeganie praw autorskich,
 • kupowanie obserwacji i/lub polubień,
 • stosowanie cały czas tych samych hashtagów,
 • używanie zakazanych hashtagów – nie tylko bezwzględnie niedozwolonych, które szerzą przemoc, rasizm itd., ale też tych zbanowanych.

Istnieje nawet tzw. czarna lista hashtagów. Jak sprawdzić listę zbanowanych znaczników? Tego dowiesz się z naszego artykułu: Jak dobierać hashtagi na Instagramie?

Pamiętaj, że powyższe praktyki nie tylko mogą skutkować dostaniem shadowbana, ale też negatywnie wpływają na wizerunek firmy.

Ile trwa shadowban na Instagramie?

Kolejną kwestią, nad którą być może się zastanawiasz, jest pytanie, jak długo trwa shadowban. O tym, na ile została nałożona blokada, portal informuje zwykle poprzez przesłane powiadomienie. Kiedy ono się pojawi? W momencie, gdy użytkownik będzie próbował wykonać czynność, na którą nałożono ban.

Przeczytaj również:  Atak hakerski WhatsApp’a. Gdzie kryje się poważna luka tej aplikacji i jak chronić swój telefon?

Czas trwania blokady konta nie jest jednoznacznie określony. Może on wynosić kilka godzin, a nawet kilka miesięcy! Czasem zdarzają się również shadowbany bez sprecyzowanej długości. Można je jednak ominąć – wystarczy wylogować się i zalogować ponownie, a gdy to nie pomoże, to jeszcze raz zainstalować aplikację.

Długość shadowbana zależy też od kilku czynników. Najistotniejszym z nich jest to, czy dane konto było już kiedyś zbanowane i czy użytkownikowi zdarzało się już łamać regulamin. Jeśli tak, wówczas kara oczywiście jest bardziej surowa. Konta, które nie były nigdy blokowane i te z długim stażem karane są łagodniej.

Nowe wezwanie do działania

Shadowban – jak sprawdzić, czy nasze konto go dostało?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy ma się shadowbana? Mamy dla Ciebie najprostszy shadowban test. Sprawdź status konta Instagram. Wystarczy, że w tym celu wykonasz następujące kroki:

 1. wejdź na swój profil i dotknij trzy poziome kreski w prawym górnym rogu
 2. wybierz ,,Ustawienia i prywatność’’
 3. zjedź na sam dół i kliknij ,,Pomoc’’
 4. wybierz ,,Status konta’’.

W tym miejscu zobaczysz, czy Twój profil i publikowane treści są zgodne z wytycznymi. Jeśli wszystko jest w porządku, pojawi się komunikat:

Nie opublikowano żadnych materiałów mających wpływ na status Twojego konta. Dziękujemy za przestrzeganie naszych zasad społeczności.

Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie?

Co zrobić, żeby pozbyć się shadowbana? Jak usunąć blokadę? Proces zdejmowania bana z konta zależy od tego, jaką karę się dostało. Czasem wystarczy po prostu przeinstalować aplikację bądź nawet ponownie się do niej zalogować. Można też usunąć zakazane hasztagi z postów. Jeśli jednak ban jest nałożony na określony czas, to rozwiązanie to nie zadziała. Wtedy pozostaje czekać, aż czas blokady konta minie.

Przeczytaj również:  Jak zwiększyć zasięgi na Facebooku?

Uważasz, że Instagram się pomylił i niesłusznie nałożył blokadę na Twoje konto? Możesz odwołać się od tej decyzji. W tym celu skontaktuj się z pomocą Instagrama. Zwykle jednak rozpatrywanie problemu trwa długo.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Shadowban na Instagramie – jak go uniknąć? 

Jak mówi znane powiedzenie ,,lepiej zapobiegać, niż leczyć’’, dlatego najlepiej po prostu unikać stosowania niedozwolonych praktyk i przestrzegać regulaminu Instagrama.

Jak unikać shadowbana? Oto lista, o czym przede wszystkim warto pamiętać:

 • nie kupuj obserwujących i polubień,
 • nie spamuj i przestrzegaj limitów: 60 obserwowań/odobserwowań, 60 komentarzy i max 250 polubień na godzinę,
 • nie korzystaj z botów,
 • nie używaj zakazanych hashtagów,
 • stosuj różne hashtagi naprzemiennie.
Promuj swoją firmę

Wiesz już, za co można otrzymać shadowbana. Działaj więc świadomie i uczciwie na Instagramie, aby uniknąć blokady swojego konta. Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu komunikacji i działań na Instagramie lub w innych mediach społecznościowych? Możesz nawiązać współpracę z doradcami internetowymi WeNet. Specjaliści znają się na rzeczy. Przygotują dla Ciebie odpowiednio dopasowaną strategię i zrealizują działania promocyjne.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here