Najprościej mówiąc, User Generated Content (UGC) to treści tworzone przez klientów. Są one bardzo wiarygodne dla internautów i zwiększają zaufanie do danej marki. Jakie jeszcze przynoszą korzyści biznesowi? Jak pozyskać User Generated Content? Jak on wpływa na SEO? I czy UGC ma jakieś wady? Podpowiadamy w artykule. Sprawdź, jak wykorzystać ten element strategii content marketingowej do budowania świadomości i wiarygodności marki oraz jej pozytywnego wizerunku. Poznaj przykłady i rodzaje UGC.
Co to jest User Generated Content?
UGC (User Generated Content) to treści tworzone przez użytkowników w Internecie. Mogą to być zdjęcia, filmy, posty na blogach i w Social Mediach, komentarze, opinie i wiele innych rodzajów treści.
Chodzi więc tutaj o wykorzystywanie treści, które są tworzone i publikowane przez ,,zwykłych użytkowników’’. Jeśli ktoś oznaczy Twoją firmę na zdjęciu, możesz taki post udostępnić np. w swojej relacji. Stosuj ten sposób, zwłaszcza gdy klient doda pozytywną recenzję Twojego produktu czy usługi.
User Generated Content zawsze był obecny w Internecie, jednak zyskał na popularności wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej dzielić się swoimi pomysłami, opiniami i doświadczeniami z innymi ludźmi.
Jedną z korzyści UGC jest to, że pozytywne opinie i rekomendacje od innych internautów bardziej wpływają na decyzje zakupowe konsumentów niż tradycyjna reklama. Dlatego wiele firm stara się zachęcać swoich klientów do pozostawiania opinii i recenzji swoich produktów.
Jakie są zalety User Generated Content?
Jakie są zalety treści generowanych przez użytkowników? Jakie korzyści daje UGC? Otóż UGC content jest autentyczny i rzetelny. Klienci sami dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami z danym produktem lub usługą. Dzięki temu odbiorcy oferty otrzymują wiarygodne informacje, które pomagają im podjąć decyzję o zakupie. Działa tu też zasada social proof (społeczny dowód słuszności).
User Generated Content przyciąga uwagę. Ludzie są bardziej skłonni do interakcji z treściami wytwarzanymi przez innych użytkowników niż przez firmy. Dzięki temu marki mogą zyskać większy zasięg i zaangażowanie społeczności. Treści USG są dla internautów bardziej naturalne, wiarygodne i przekonujące. Szybciej zapadają także w pamięć, ocieplają wizerunek marki i pomagają budować relacje.
Mocną stroną UGC jest fakt, że jest to doskonałe narzędzie do budowania lojalności klientów. Osoby, które czują się docenione przez firmę i mają wpływ na treści publikowane w Internecie, będą bardziej skłonne do pozostania wiernymi klientami i polecania danej marki innym.
Warto też wspomnieć, że treści User Generated Content są relatywnie tanie w produkcji. Firmy nie muszą inwestować dużych pieniędzy w tworzenie własnych treści, a jedynie zachęcać użytkowników do dzielenia się swoimi zdjęciami, doświadczeniami i opiniami.
User Generated Content: przykłady i rodzaje
Jakie formy UGC można wykorzystać w strategii content marketingowej? Przede wszystkim są to opinie i recenzje produktów, które użytkownicy zamieszczają na stronach internetowych i platformach społecznościowych. Kolejnym rodzajem są zdjęcia i filmy, które ukazują produkty w użyciu lub w kontekście związanym z marką. Istnieją także różnego rodzaju konkursy i wyzwania dla użytkowników, które zachęcają do generowania ciekawych treści.
Podsumowując, przykłady User Generated to:
- opinie użytkowników w mediach społecznościowych i innych serwisach,
- recenzje produktów w różnej formie (wpis blogowy, wideo itd.),
- posty na blogu i w Social Media,
- posty na forach i grupach dyskusyjnych,
- zdjęcia, filmy, infografiki, memy itd.,
- dyskusje w komentarzach pod postami.
Jak pozyskiwać treści generowane przez użytkowników?
Aby pozyskiwać treści generowane przez użytkowników, wykorzystuj
Warto korzystać z hashtagów na Instagramie czy grup na Facebooku. To doskonałe narzędzia do zbierania pozytywnych opinii i rekomendacji.
Stwórz dedykowane hashtagi związane z Twoją marką, których internauci będą używać do oznaczania treści na temat Twojej oferty. Dzięki hashtagom łatwo znajdziesz opublikowane przez użytkowników treści i materiały i będziesz mógł je udostępnić.
Chcesz wiedzieć, kto, gdzie i co o Tobie mówi/pisze? Wykorzystaj narzędzie do monitorowania Internetu, jakim jest Brand24. Znajdź wzmianki na swój temat.
Jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania UGC jest też organizowanie konkursów. Zachęcaj do podzielenia się wartościowymi treściami (może być to np. zdjęcie) w zamian oferując atrakcyjne nagrody czy zniżki.
Podsumujmy – jak pozyskać wartościowy content od użytkowników? Oto dobre praktyki:
- stwórz dedykowane hashtagi,
- monitoruj Internet (np. za pomocą narzędzia Brand24),
- zadbaj o możliwość komentowania Twoich postów w Social mediach i wpisów na firmowym blogu,
- organizuj konkursy z nagrodami,
- zachęcaj do zostawiania opinii poprzez nagradzanie – możesz zaoferować np. rabat na kolejne zakupy lub produkt gratis,
- wysyłaj próbki swoich produktów mikroinfluencerom,
- doceniaj i nagradzaj klientów za tworzenie i udostępnianie treści na Twój temat.
Pamiętaj też, aby sprawnie odpowiadać na wszystkie wiadomości, komentarze czy opinie. Ważne jest szybkie i profesjonalne reagowanie na feedback od użytkowników. Odpowiedzi na pytania i uwagi powinny być udzielane najlepiej od razu lub maksymalnie w ciągu kilku godzin od ich pojawienia się.
Jak User Generated Content wpływa na SEO?
User Generated Content wpływa także na SEO, czyli optymalizację stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Jednym z aspektów User Generated Content jest zwiększenie ilości unikalnych treści na stronie. Wyszukiwarki uwielbiają unikalne treści, dlatego witryny z dużą ich ilością mają większe szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ponadto, dzięki UGC strona internetowa staje się bardziej aktualna i interaktywna, co również przekłada się na jej wartość dla użytkowników i dla wyszukiwarek. Wartościowe są komentarze pod wpisami na blogu, które zawierają dodatkowe frazy kluczowe.
Poza tym artykuły blogowe na temat Twojej firmy/oferty publikowane przez innych użytkowników/blogerów (np. recenzje produktów) wraz z linkami do Twojej strony internetowej i produktów to przykład naturalnego link buildingu, który może mieć wpływ na zdobywanie wyższych pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Takie teksty docierają do nowych odbiorców, dzięki czemu można zwiększać świadomość marki.
User Generated Content tworzony w mediach społecznościowych także w pośredni sposób ma wpływ na SEO. Komentarze i interakcje budują zasięg i popularność Twojego profilu, a pojawiające się w Social Mediach odnośniki do Twojej strony WWW również wpływają na jej widoczność w sieci.
Wady User Generated Content – czy istnieją?
Zalety treści generowanych przez użytkowników są niepodważalne. Jednak UGC ma również swoje wady. Nie nad wszystkim bowiem masz kontrolę. Istnieje ryzyko związane z tym, że niektórzy użytkownicy będą publikować treści obraźliwe lub nieodpowiednie, co może wpłynąć negatywnie na reputację Twojej firmy lub marki.
Ważne jest więc, aby przed udostępnieniem treści User Generated Content dokładnie je przejrzeć i ocenić ich jakość oraz zgodność z wartościami przedsiębiorstwa. Warto również mieć opracowany ewentualny plan działania w przypadku pojawienia się nieodpowiednich treści.
UGC jako element strategii content marketingowej
User Generated Content (UGC) to treści tworzone przez użytkowników, które stanowią cenny element w strategii contentowej. W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej wymagający i oczekują od marek przede wszystkim autentyczności i zaangażowania. Dlatego tak ważne jest, aby firmy pozwalały swoim klientom na aktywne uczestniczenie w tworzeniu treści.
Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w skutecznym wykorzystaniu UGC w strategii content marketingowej. Przede wszystkim, trzeba stworzyć odpowiednie warunki dla użytkowników do generowania treści oraz zachęcać ich do udziału. Należy również dbać o jakość i autentyczność treści, ponieważ to one stanowią największą wartość dla potencjalnych klientów.
Potrzebujesz pomocy w promocji Twojej firmy w Internecie? Chcesz zadbać o jakościowy content? Zależy Ci na tym, aby budować wiarygodność marki? Nawiąż współpracę z doradcami internetowymi WeNet. Specjaliści znają się na marketingu online. Wiedzą co to dobre planowanie i strategia. Co mogą dla Ciebie zrobić? Wejdź na wenet.pl i sprawdź. Poznaj szczegóły oferty.