Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Jak zarejestrować domenę?

Jak zarejestrować domenę?

Planujesz działania promocyjne w sieci i chcesz stworzyć stronę dla swojej firmy? Zastanawiasz się, czego poza atrakcyjnym projektem, stabilnym hostingiem i wartościowymi treściami potrzebujesz, aby uruchomić witrynę WWW? Okazuje się, że nieodłącznym elementem jest również unikalny adres internetowy. Jeśli nie wiesz, jak zarejestrować domenę, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Hosting i domeny Hosting i domeny

Domena internetowa – co to jest?

Biznes przenosi się do Internetu – to fakt. Dlatego samo założenie strony internetowej, to za mało. Musisz jeszcze wyróżnić się na tle wciąż rozwijającej się konkurencji i spójne prezentować swoją firmę w sieci. Oba cele pomaga zrealizować domena internetowa. Jej wybór to niezwykle istotny element Twojej dalszej działalności online.  

Co kryje się pod tym nieco tajemniczym terminem? Otóż niezbędnym filarem firmowej witryny jest jej unikalny adres internetowy. Stanowi fundament strony tak jak hosting czy projekt WWW. Domena składa się z nazwy głównej (zwykle frazy związanej z firmą lub branżą) oraz rozszerzenia, które powinno informować o zasięgu działalności czy kraju rejestracji.

Aby móc korzystać z adresu URL, musisz go zarejestrować. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak to zrobić.

Zamów budowę strony!

Do czego służy rejestracja domeny internetowej?

Wybrana przez Ciebie nazwa główna (np. „wenet”) oraz rozszerzenie (np. „.pl”) wraz z protokołem (najlepiej https://) tworzą adres URL, po którego kliknięciu użytkownicy wyświetlają Twoją stronę. Właśnie dlatego domena określa tożsamość firmy w sieci i buduje jej rozpoznawalność.

Rejestracja u operatora potwierdza, że jesteś jedynym właścicielem domeny, aż do dnia odnowienia abonamentu. W tym czasie prowadzisz działania marketingowe w witrynie (jeśli działa ona na stabilnym hostingu). Po zakupie możesz korzystać z adresu lub odsprzedać go komuś innemu. Istnieje też możliwość przeniesienia strony do innego operatora czy zamówienia różnych rozszerzeń. 

Pamiętaj, że wybraną domenę rejestrujesz, a później dzierżawisz – nie masz więc jej formalnie na własność.

Jak zarejestrować domenę dla strony WWW?

Na rynku domen działa niepisana zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Jeśli chcesz korzystać z adresu, musisz go zarejestrować najlepiej jeszcze przed stworzeniem strony WWW.  Postępuj więc zgodnie z następującymi krokami.

1. Wymyśl nazwę główną i dobierz rozszerzenie

Tym, od czego zależy skuteczność domeny, jest jej nazwa. Przyjmuje się, że przede wszystkim powinna nawiązywać do firmy lub prowadzonej działalności. Musi też być krótka, chwytliwa oraz łatwa do zapamiętania i zapisania. Warto przygotować kilka wersji adresu, ponieważ wiele atrakcyjnych propozycji może być już zajętych.

2. Sprawdź dostępność adresu internetowego

Aby przekonać się, czy wymyślona przez Ciebie nazwa jest dostępna, możesz skorzystać z ogólnodostępnej bazy WHOIS. Pamiętaj, że nawet w sytuacji, gdy domena okaże się zajęta, masz wciąż kilka alternatyw.

Przede wszystkim możesz spróbować z nieco zmienioną nazwą lub postawić na inne rozszerzenia. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się opcja na domenę, czyli usługa pierwszeństwa rejestracji dla zajętego adresu. Możesz też złożyć aktualnemu właścicielowi propozycję odkupienia. Pamiętaj, że skorzystanie z rynku wtórnego wiąże się jednak z ryzykiem.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>

3. Porównaj oferty i wybierz odpowiedniego rejestratora

Rejestracją unikalnego adresu internetowego zajmuje się centralny organ ICANN za pośrednictwem wybranego i akredytowanego rejestratora. Czym kierować się przy wyborze usługodawcy? Przede wszystkim zwróć uwagę na następujące elementy:

  • warunki zawarte w umowie np. długość abonamentu,

  • duży wybór domen i niestandardowych rozszerzeń,

  • oferta cenowa oraz promocje w przypadku przedłużenia,

  • hosting i możliwość transferu istniejącej domeny w pakiecie,

  • gwarancja ochrony adresu np. rejestracja znaków towarowych.

Weź pod uwagę, że domena jest bardziej usługą niż produktem, więc proces rejestracji przebiega na zasadzie wykupienia zwykle rocznego abonamentu. Nie otrzymasz zatem nazwy i rozszerzenia na własność.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

4. Zleć rejestrację i regularnie odnawiaj wybraną domenę

Wykupienie domeny nie jest trudnym zadaniem, ponieważ na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert. Jeśli zdecydujesz się na konkretnego dostawcę, to zarządzi on całym procesem rezerwacji i zapewni przy tym ochronę danych. Do Twoich zadań będzie należało regularne odnawianie usługi – choć wiele rejestratorów zapewnia automatyczne pobieranie należności.

strona internetowa rejestracja domeny

Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze? Wybierz ofertę marki WeNet, która zapewnia wszystkie usługi w pakiecie. Co to oznacza? Otóż decydując się na współpracę z doradcami internetowymi, otrzymasz nowoczesną stronę WWW wraz z hostingiem i domeną. Jest to wygodne i kompleksowe rozwiązanie, z którym zyskujesz unikalny adres, który wyróżni Cię na tle konkurencji.

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.