Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Czy pozycjonowanie się opłaca?

Czy pozycjonowanie się opłaca?

Chcesz poprawić widoczność swojej firmy w sieci i nawiązywać nowe kontakty? Szukając informacji na ten temat, na pewno zetknąłeś/zetknęłaś się z terminem "pozycjonowanie stron internetowych", inaczej SEO. To strategia, o które mówi się bardzo dużo w kontekście marketingu internetowego. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy pozycjonowanie opłaca się przedsiębiorcom.

SEO SEO

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych i czy jest ważne?

Mówiąc najprościej: pozycjonowanie (SEO, czyli Search Engine Optimization) są to wszystkie działania, które mają sprawić, że Twoja strona WWW będzie zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google (tj. obecność w TOP10 czy TOP3).

Dlaczego to takie ważne i dlaczego warto inwestować w SEO? Ano dlatego, że większość klientów przed dokonaniem zakupu korzysta z sieci, żeby zdobyć informacje na temat produktów/usług, których poszukują.

Wyobraź sobie, że prowadzisz kwiaciarnie w Gdańsku w dzielnicy Jelitkowo. Najpewniej klient, który chce złożyć zamówienie, wpiszę w wyszukiwarkę hasło: „kwiaciarnia Gdańsk” lub „kwiaciarnia Jelitkowo”, żeby rozeznać się w ofercie.

Zrób audyt SEO

Spośród wyników wyszukiwania wybierze coś ze szczytu listy. I to właśnie dlatego firmy, które wyświetlają się najwyżej, zdobywają najwięcej klientów online.

Jednak, żeby się tam znaleźć, trzeba zadbać o SEO strony internetowej firmy, czyli:

 • optymalizację treści,

 • optymalizację techniczną,

 • Link Building, czyli pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych.

pozycjonowanie zalety

Czy pozycjonowanie jest skomplikowane?

Z wielu strategii marketingowych pozycjonowanie uchodzi za najbardziej skomplikowane, a jednocześnie najbardziej opłacalne i trwałe w kontekście efektów.

 • Skomplikowane ponieważ wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności. Trzeba znać najnowsze wytyczne Google i być na bieżąco z aktualizacjami. Ponadto wiedzieć, jak wdrożyć konkretne zmiany na stronie.

 • Trwałe, bo jeśli Twój adres zostanie wysoko oceniony przez algorytmy wyszukiwarki, trudno będzie obniżyć jego pozycje. Oczywiście wymaga to stałego trzymania ręki na pulsie, dodawania nowych treści i monitorowania (np. przy użyciu Audytu SEO).

Efekty pozycjonowania i zwrot z inwestycji

Korzyści z SEO

Pierwszym aspektem, który warto uwzględnić, jest zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu witryna może znaleźć się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Np. już obecność w TOP10 może przekładać się na większą ilość odwiedzin i potencjalnych klientów.

Ponadto dobrze zoptymalizowana strona może być postrzegana jako bardziej wiarygodna i profesjonalna przez użytkowników, co wpływa na wizerunek firmy.

Większy ruch i wzrost widoczności strony

Inwestycja w pozycjonowanie przyczynia się również do wzrostu ruchu organicznego na stronie internetowej firmy.

Im wyższa pozycja witryny w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa na to, że użytkownicy klikną link prowadzący do niej. W efekcie zwiększa się liczba potencjalnych klientów, którzy mogą zapoznać się z ofertą firmy i skorzystać z jej usług.

Zmniejszenie kosztów reklamy – pozycjonowanie czy Google Ads?

Kolejnym plusem pozycjonowania jest oszczędność na kosztach reklamy.

W przeciwieństwie do płatnych kampanii marketingowych, takich jak Google Ads, pozycjonowanie stron internetowych opiera się na optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek, co może przynieść długotrwałe efekty bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Warto jednak pamiętać, że proces pozycjonowania może wymagać czasu i cierpliwości, zanim przyniesie oczekiwane rezultaty. Jednak, jak pokazują liczne przykłady, opłaca się czekać.

Konkurencyjność na rynku

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania pozwala firmie na utrzymanie konkurencyjności na rynku.

Dzięki temu firma ma szansę dotrzeć do większej liczby klientów, co przekłada się na wzrost sprzedaży i zysków.

Pozycjonowanie może być szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mają ograniczone możliwości finansowe na promocję swojej działalności. Wzrost liczby fraz kluczowych związanych z branżą przekłada się na wyższe pozycje w Google, a co za tym idzie na popularność marki.

Pozyskiwanie nowych klientów

Odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej może również pomóc w pozyskaniu nowych klientów. Dzięki temu, że witryna jest łatwiej dostępna dla użytkowników, zwiększa się szansa na to, że osoby zainteresowane ofertą firmy trafią na jej stronę. W efekcie przedsiębiorstwo może zyskać nowych odbiorców swoich produktów czy usług.

Potencjalne zagrożenia

Mimo licznych korzyści warto również zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z pozycjonowaniem. Niewłaściwe praktyki SEO mogą prowadzić do kar ze strony wyszukiwarek, co może negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalistów, którzy stosują się do wytycznych Google i innych wyszukiwarek.

Sprawdź, jak Google ocenia Twoją stronę >>>

Pierwsze kroki w pozycjonowaniu lokalnym

Lokalne SEO to strategia optymalizacji, która koncentruje się na promowaniu firmy w określonym obszarze geograficznym.

Zaczyna się klasycznie od optymalizacji strony internetowej, czyli tworzenia wartościowych treści, aż po zdobywanie wartościowych linków z innych witryn.

Właściciele firm powinni zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak dane kontaktowe, mapy Google oraz opinie klientów, które są niezbędne dla skutecznego pozycjonowania lokalnego.

Korzyści płynące z pozycjonowania lokalnego

 • Po pierwsze, poprawia widoczność firmy w wynikach wyszukiwania na frazy związane z dzielnicą, miastem czy województwem.

 • Po drugie, skuteczne pozycjonowanie lokalne może przyciągnąć klientów z okolicy, którzy są bardziej skłonni do skorzystania z usług lub zakupu produktów.

 • Po trzecie, dobrze przygotowana strategia SEO może pomóc w budowaniu wizerunku marki oraz zwiększyć zaufanie potencjalnych klientów, którzy szukają produktów i usług w miejscu, w którym działasz.

Mierzenie wyników działań SEO

Aby ocenić efektywność działań związanych z pozycjonowaniem, warto skorzystać z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, audyt SEO czy Search Console.

Pozwolą one na śledzenie liczby odwiedzin, czasu spędzonego na stronie, współczynnika odrzuceń oraz innych wskaźników, które mogą świadczyć o skuteczności działań SEO. Ważne jest również monitorowanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania dla wybranych fraz kluczowych, które są istotne dla Twojej branży.

Koszty związane z pozycjonowaniem

Koszty SEO mogą być różne, w zależności od wielu czynników.

Warto wziąć pod uwagę zarówno koszty bezpośrednie, takie jak wynagrodzenie specjalistów czy opłaty za korzystanie z narzędzi analitycznych, jak i koszty pośrednie, np. utracone szanse rynkowe wynikające z niewłaściwej strategii SEO.

Pamiętaj, że inwestycja w pozycjonowanie to proces długofalowy, który może przynieść wymierne korzyści dopiero po pewnym czasie. Jednak pierwsze efekty pozycjonowania powinny pojawić się już po kilku tygodniach.

Opłacalność pozycjonowania – podsumowanie

Doskonale wiesz, że w biznesie trzeba dobrze przemyśleć każdą decyzję. Pozycjonowanie to inwestycja, która może zmienić Twoją firmę na lepsze. Nic więc dziwnego, że z SEO korzystają duże korporacje, jak również małe i średnie firmy.

Nawiązując współpracę ze specjalistami SEO (takimi jak WeNet.pl) zyskujesz:

 • zoptymalizowane treści na stronie,

 • profesjonalnie wykonaną optymalizację techniczną,

 • bogaty profil linkowy, czyli tzw. linki zewnętrzne prowadzące do Twojej witryny,

 • comiesięczny raport przedstawiający wyniki działań,

 • wygodny model rozliczeń.

Ponadto każdy klient SEO WeNet.pl otrzymuje wsparcie dedykowanego opiekuna, który na bieżąco monitoruje widoczność Twojej strony oraz czeka na Twoje pytania i sugestie.  

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.