Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Bezpieczeństwo w sieci to temat zawsze na czasie. Mimo że tak często mówi się o kluczowych zabezpieczeniach stron internetowych, nie każda firma je stosuje. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć własną witrynę i jak sprawdzić, czy strona, którą przeglądasz jest bezpieczna.

Strony WWW Strony WWW

Co to jest certyfikat SSL i co daje?

Artykuł o bezpieczeństwie strony internetowej trzeba zacząć od certyfikatu SSL (ang. Secure Socket Layer). Jest to protokół zapewniający użytkowników, że danych adres jest zabezpieczony, tj. dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwerem są szyfrowane. Co więcej, SSL potwierdza także Twoją wiarygodność jako właściciela domeny.

Tak więc certyfikat SSL sprawia, że Twoja wiarygodność w sieci wzrasta. Dzięki temu potencjalni klienci wiedzą, że mogą Ci zaufać i np. bez obawy zostawić swoje dane podczas składania zamówienia czy rezerwacji usługi.

Nie mniej ważny jest fakt, że algorytmy Google lepiej oceniają strony WWW, które szyfrują dane przesyłane pomiędzy serwerami a komputerami użytkowników. Dlatego certyfikat SSL uważany jest dziś za konieczność, bez której trudno zdobyć zaufanie i widoczność w sieci.

Zamów budowę strony!

Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna?

Bardzo łatwo można sprawdzić, czy strona, którą przeglądasz, jest zabezpieczona.

  • Po pierwsze: w przypadku stron zabezpieczonych certyfikatem SSL na pasku adresu w przeglądarce po lewej stronie wyświetla się symbol zamkniętej kłódki. Po kliknięciu można dowiedzieć się wszelkich szczegółów na temat połączenia i certyfikatu. W przypadku braku SSL pojawia się czerwony pasek z napisem: „Niezabezpieczona”.

  • Po drugie: witryny niezabezpieczone odstraszają użytkowników wyskakującym okienkiem, które informuje o możliwych niebezpieczeństwach. Takie ostrzeżenie budzi podejrzenia i raczej nie zachęca do dalszego przeglądania strony lub sklepu internetowego.

Jakie korzyści daje certyfikat SSL?

Jak widzisz, instalacja certyfikatu SSL to obecnie konieczność, bez której trudno rozwijać swoją firmę w sieci. Spróbujmy zatem zebrać wszystkie zalety tego rozwiązania.

Secure Socket Layer:

  • daje poczucie bezpieczeństwa Tobie i użytkownikom,

  • potwierdza, że firma jest godna zaufania,

  • poprawia pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania,

  • umożliwia prowadzenie sklepu internetowego,

  • pozwala integrować stronę z innymi serwisami (np. Facebookiem).

SSL to podstawa, od której warto zacząć uruchamianie strony internetowej. Jednak na kolejnych etapach również warto dbać o bezpieczeństwo.

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo strony WWW?

Poza certyfikatem SSL:

  • regularnie aktualizuj oprogramowanie strony internetowej (dotyczy to przedsiębiorców, którzy samodzielnie dodają nowe treści do swojej witryny, firmy, które współpracują z profesjonalistami, takimi jak WeNet nie muszą się o to martwić),

  • chroń wszystkie swoje hasła, nie udostępniaj ich osobom trzecim, nie zapisuj na dysku twardym i pamiętaj, aby regularnie je zmieniać, a jeśli masz taką możliwość, włącz podwójne uwierzytelnianie (np. kodem SMS),

  • korzystaj z antywirusa, który będzie stale kontrolował bezpieczeństwo Twojego komputera i strony internetowej.

Ponadto sprawdź, czy Twoja strona internetowa ma tzw. back up, czyli kopię zapasową danych. Wówczas nawet jak utracisz pliki, z których składa się witryna, będziesz mógł je w krótkim czasie odzyskać.

Bezpieczna strona WWW

Jak zabezpieczyć stronę firmy? Podsumowanie

Wbrew pozorom zabezpieczenie strony internetowej nie jest wcale trudne, wystarczy skupić się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa i szybko wprowadzić je w życie. W Internecie stale czają się na nas pułapki w postaci hakerów, wirusów i złośliwego oprogramowania, ale poziom dzisiejszych zabezpieczeń pozwala nam w dużej mierze czuć się spokojnie.

Przedsiębiorcy biorą na siebie podwójną odpowiedzialność. Po pierwsze muszą chronić dane swojej firmy, a także wrażliwe dane swoich klientów. Podczas zamówień użytkownicy zostawiają swoje imię, nazwisko, adres i kontakt, ale także informacje związane z kartami kredytowymi lub innymi formami płatności.

Dlatego dbanie o bezpieczeństwo online to nie opcja, to konieczność.

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.