Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Co to jest hosting?

Co to jest hosting?

Co jest potrzebne do stworzenia strony internetowej? Do fundamentów należy przede wszystkim unikalna domena internetowa, atrakcyjny projekt WWW oraz hosting. To właśnie ostatni z wymienionych elementów umożliwia korzystanie z witryny i udostępnionych na niej zasobów. Co kryje się za tym terminem? Zapoznaj się z przewodnikiem, w którym m.in. przyglądamy się rodzajom usług hostingowych. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla firmy.

Hosting i domeny Hosting i domeny

Hosting strony internetowej – czym jest?

Budując firmową witrynę, potrzebujesz 3 kluczowych komponentów. Właśnie dlatego nawet z gotowym projektem i domeną (unikalnym adresem strony internetowej), nie zrobisz nic bez właściwego zaplecza. W przypadku serwisów WWW jest nim hosting, dzięki któremu użytkownicy mogą korzystać z opublikowanych zasobów. 

Co to jest hosting? To usługa udostępniania miejsca na serwerze, gdzie umieszczane są wszystkie elementy, z których składa się witryna. Fizyczny dysk, który jest cały czas włączony, zapewnia pamięć, pojemność oraz moc obliczeniową. Dzięki temu właściciel strony ma pewność, że jego witryna jest dostępna dla odbiorców przez cały czas i z każdego miejsca na świecie.

Dobry hosting stanowi więc fundament – bez niego witryna nie będzie działać szybko i sprawnie, a Ty nie dotrzesz do potencjalnych klientów. Zasoby serwera i przestrzeń dyskowa są udostępniane, aby umożliwić dostęp do zawartości innym użytkownikom. Dlatego, choć zwykle użytkownicy hostingu wykupują usługę do obsługi stron internetowych, to można ją również wykorzystać do administrowania np. pocztą e-mail.

Zamów budowę strony!

Hosting a serwer – jaka jest różnica?

Właściciel witryny powinien poza domeną internetową zadbać też o hosting swojej strony online. Warto pamiętać, że usługa pozwala również na udostępnienie aplikacji, baz danych czy platformy sprzedażowej. Termin ten jest jednak nie zawsze słusznie używany zamiennie z określeniem „serwer”. Przyjrzyjmy się więc różnicom.

Dostawcy hostingu umożliwiają udostępnienie witryny w Internecie. Serwer zaś przechowuje i przetwarza pliki strony internetowej, czyli np. treści multimedialne. Główna różnica wynika więc z faktu, że pierwszy z elementów jest usługą, a drugi podłączonym do sieci urządzeniem z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem.

Pamiętaj więc, że dopiero wynajęcie części serwera nazywamy hostingiem.

Czym się kierować przy wyborze hostingu?

Zastanawiasz się, na jakiego dostawcę, który oferuje usługi hostingowe postawić? Pamiętaj, że tylko usługa o odpowiednich parametrach zagwarantuje, że Twoja strona internetowa będzie stale dostępna dla odbiorców. To szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych, ponieważ przeciążenie fizycznego serwera może negatywnie wpłynąć na sprzedaż.

Nie kieruj się jednak wyłącznie ceną hostingu strony. Podejmując ostateczną decyzję, weź przede wszystkim pod uwagę wielkość firmowej witryny i biznesu.

Nie zapominaj przy tym, że to od dostawców usług zależy stabilność serwera, a tym samym ciągłość działania strony oraz konta hostingowego. Właśnie dlatego właściwy wybór usługodawcy jest tak ważny. Przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę kwotę, jaką możesz przeznaczyć na hosting internetowy oraz potrzeby firmowej witryny.

Ile wynosi cena hostingu?

Wspomnieliśmy już, że przy wyborze hostingu lepiej nie kierować się wyłącznie jego ceną. Dla każdego właściciela strony internetowej jest jednak bardzo ważne, ile musi wydać, aby zapewnić prawidłowe działanie witryny. Pamiętaj więc, że ostatecznie koszt ustala dostawca usług hostingowych.

Przed wyborem odpowiedniego pakietu musisz zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, aby przekonać się, co dokładnie oferują konkretni dostawcy. Niektóre firmy zapewniają darmowy hosting, jednak do tego typu propozycji warto podchodzić bardzo ostrożnie. Oczywiście nie zawsze droższy wariant okaże się lepszy.

To, ile kosztuje hosting stron WWW, zależy nie tylko od dostawcy hostingu, ale również od oferowanych parametrów czy rodzaju usługi. Te poznasz w kolejnej części artykułu.

VPS, serwer dedykowany, chmurowy czy współdzielony – rodzaje hostingu

Co jest ważne przy wyborze hostingu? Jedną z kluczowych kwestii może okazać się rodzaj usługi. Na rynku znajdziemy 4 najpopularniejsze rozwiązania.

Hosting współdzielony

Prowadzisz firmową stronę online o niewielu zakładach i modułach? A może poszukujesz hostingu dla niewielkiego sklepu internetowego? Ta atrakcyjna cenowo oferta sprawdzi się najlepiej w przypadku małych firm. Dużą zaletą jest również wsparcie techniczne usługodawcy. Niestety nie możesz liczyć na bezawaryjne działanie serwera – ze względu na charakter pakietu, może czasem dochodzić do przeciążenia.

Serwer dedykowany

Strony internetowe funkcjonują sprawnie i beproblemowo, gdy są postawione na solidnych fundamentach. W przypadku usługi hostingu dedykowanego możesz mieć pewność, że zyskujesz rozwiązanie, które można dopasować do własnych potrzeb i wymagań. Wybierając tę dosyć drogą opcję, otrzymujesz indywidualny serwer hostingowy, z którego możesz korzystać niezależnie od innych użytkowników.

Cloud hosting

Dobra firma hostingowa oferuje różne rodzaje usługi i pakietów. Wśród obecnie dostępnych rozwiązań największym zainteresowaniem cieszy się wirtualny serwer w chmurze, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. To, co go wyróżnia, to duża odporność na awarie, elastyczność i zaawansowane możliwości konfiguracji. Wysoka jakość idzie w przypadku Cloud Server w parze z dużym kosztem.

VPS (Virtual Private Server)

Znasz już różne rodzaje hostingu, ale nadal szukasz najlepszej opcji? A może zastanawiasz się, czy skorzystać z serwera współdzielonego lub dedykowanego? Na rynku znajdziesz rozwiązanie pośrednie!

Virtual Private Server, czyli hosting VPS to opcja, która gwarantuje dużą samodzielność pod względem konfiguracji, ale w przypadku awarii może wymagać przeniesienia bazy danych. Warto podkreślić, że w tym przypadku wydzielona część serwera wiąże się z osobnym adresem IP, co zapewnia lepsze działanie strony internetowej.

Hosting - co to jest

Na co zwrócić uwagę przy zakupie usług hostingowych?

Zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy hostingu? Pamiętaj, że w tym przypadku wiele zależy od rozmiaru Twojego biznesu i firmowej strony internetowej. A choć warto skupić się przede wszystkim na rodzaju usługi, to istnieje wiele innych ważnych parametrów.

Lokalizacja serwerowni

Czynnik ten ma duży wpływ na szybkość wczytywania się firmowej strony online i czas odpowiedzi na zapytanie klienta. Warto więc zadbać, aby wybrana przez Ciebie firma hostingowa miała fizyczne serwery zlokalizowane w Polsce.

Poziom bezpieczeństwa

Z pewnością chcesz zabezpieczyć własną stronę internetową wszelkimi dostępnymi sposobami. Pamiętaj więc, że pakiet hostingowy może zapewnić różny poziom ochrony. Weź więc przede wszystkim pod uwagę te firmy, które oferują regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych. Dodatkowo fizyczny serwer powinien mieć domyślnie zainstalowaną najnowszą wersję języka PHP.

Inne ważne czynniki przy wyborze hostingu

Dobra firma hostingowa to taka, która zapewnia:

  • jasność i transparentność wszelkich kosztów, które są związane z ceną hostingu strony,

  • priorytetową obsługę klienta oraz wsparcie techniczne w trakcie całego okresu współpracy,

  • możliwość personalizacji usługi oraz dostęp do różnych rozwiązań technologicznych,

  • wiele dodatkowych funkcji – od poczty e-mail we własnej domenie, przez szybkie bazy danych, po ochronę antywirusową.

Ze względu na potrzeby strony internetowej warto zwrócić również uwagę na zapewniany transfer, przepustowość łącza czy limity nakładane na użytkowników. Dla klienta usług hostingowych ważne będą również takie parametry jak np. uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera czy zgodność z RODO. 

Jak wybrać najlepszy hosting na firmową stronę internetową?

Chcesz zadbać o wysoką wydajność Twojej witryny? Już teraz nawiąż współpracę z WeNet. To rozwiązanie zarówno dla mniejszych, jak i większych stron firmowych. Doradcy oferują hosting internetowy, dzięki któremu serwis będzie ładować się szybko, sprawnie i bezawaryjnie. To zaś wpłynie na zadowolenie klientów oraz poprawę wizerunku marki.

Co otrzymasz w ramach pakietu hostingowego? Poza Polskim Data Center i szybkimi bazami danych możesz zyskać również pocztę w domenie internetowej, ochronę antywirusową, regularny backup i indywidualne wsparcie. A to wciąż nie koniec! Dostaniesz też do wyboru wiele wersji PHP, dzięki czemu uruchomisz zarówno starsze, jak i najnowsze wersje Twoich aplikacji.

Zamów już teraz darmową konsultację, a specjaliści pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.   

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.