Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać?

Dobry hosting to gwarancja szybkiego, sprawnego i bezawaryjnego działania strony WWW. Szukasz sprawdzonego hostingu? Nie wiesz, jaką usługę wybrać? Pamiętaj, że najważniejsze są potrzeby Twojego biznesu. Przeczytaj artykuł i poznaj rodzaje hostingu. Sprawdź, który z nich będzie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem. Dowiedz się też, jak mądrze wybrać hostingodawcę.

Hosting i domeny Hosting i domeny

Co to jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerze dla witryny i jej zasobów. Serwer ten działa 24/7. Dzięki temu strona WWW jest dostępna dla internautów przez cały czas, z każdego miejsca na świecie. W dowolnym momencie użytkownik może odwiedzić stronę, przeglądać ją i swobodnie z niej korzystać. Dane są zabezpieczone, regularnie też powstają ich kopie zapasowe. Hosting strony internetowej jest więc obok domeny niezbędnym elementem istnienia każdej witryny. Co ważne ta usługa zapewnia dostęp nie tylko do witryny internetowej, ale również poczty elektronicznej. Sama wydajność hostingu ma znaczenie dla SEO. Dlaczego? O tym przekonasz się w dalszej części artykułu.

Co obejmują usługi firm hostingowych?

Oprócz tego, że zasoby na serwerze podlegają całodobowemu monitoringowi, to są one też chronione przed zagrożeniami. Wirusy czy ataki hakerskie nie mogą zaszkodzić Twoim danym – kopie zapasowe generują się automatycznie. Pliki dobrze jest przechowywać poza siedzibą firmy, żeby zmniejszyć ryzyko ich utraty.

Nagłe awarie nie powinny zakłócić pracy strony czy korzystania z e-sklepu. Rolą hostingodawcy jest dokonywanie aktualizacji niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa serwera. Firmy hostingowe oferują przegląd sprzętu i przeprowadzają konieczne konserwacje. Po każdej weryfikacji urządzenia sporządza się protokół.

Zamów budowę strony!

Jaki hosting wybrać?

Dobry hosting daje gwarancję szybkiego i sprawnego działania strony. Wybór odpowiedniej usługi jest bardzo ważny. Hosting należy dobrać do potrzeb swojego biznesu. Niektórzy za kluczowe kryterium uważają cenę. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku hostingu nie zawsze drożej znaczy lepiej. Bywa tak, że klient płaci za coś, z czego tak naprawdę nie korzysta. Tani hosting też może być dobry. Czasem nie warto przepłacać.

Zastanawiasz się, jaki hosting wybrać? Wiele zależy od rodzaju branży i wielkości strony. Nie bez znaczenia jest to, na jakim jesteś etapie prowadzenia działalności oraz jakim budżetem dysponujesz. Aby wybrać mądrze, należy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i wymagania.

Jakie są rodzaje hostingu?

Wyróżnić można cztery główne rodzaje hostingu. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje zalety i wady. Każde z nich może być też przeznaczone dla innego rodzaju biznesu. Poniżej znajdziesz wszystkie z nich. Przekonaj się, który hosting najbardziej odpowiada wymaganiom Twojego przedsiębiorstwa.

Hosting - jak wybrać

Hosting współdzielony

Hosting ten jest trafną opcją dla małych firm i stron, które mają małą liczbę odwiedzin. Jak sama nazwa wskazuje, korzystając z tego rozwiązania, dzieli się miejsce na serwerze razem z innymi.

Zalety:

  • niski koszt,

  • gotowe rozwiązanie, brak konieczności posiadania wiedzy i umiejętności technicznych, hostingodawca zazwyczaj zapewnia wsparcie.

Wady:

  • brak kontroli nad hostingiem,

  • niebezpieczeństwo wynikające z dzielenia plików i baz danych z innymi,

  • ryzyko przeciążenia – witryna może wolniej się ładować.

Jeśli zaczynasz przygodę z biznesem w sieci, hosting współdzielony jest dobrym wyborem. W razie potrzeby możesz liczyć na wsparcie specjalistów. Jednak na szybkość działania strony lub e-sklepu nie masz do końca wpływu. Duża ilość klientów korzysta z współdzielonej przestrzeni, co zakłóca płynność aktywności w sieci. Co jeszcze wiąże się z tanim hostingiem stron?

Przy większym ruchu w witrynie, potrzeby się zwiększają. Wtedy dobrze jest podejść do ponownego wyboru hostingu. Pamiętaj, żeby upewnić się, że firma oferująca hosting zapewni Ci potrzebne wsparcie w czasie wzmożonej aktywności użytkowników Twojego serwisu. Wielkie okazje sprzedażowe (Black Friday, Cyber Monday) mogą być wyzwaniem dla hostingodawcy. Techniczne aspekty e-sklepu nie powinny psuć jakości obsługi klienta. Wszystko ma działać bez zarzutu, kiedy Ty skupiasz się na prowadzeniu biznesu.

VPS, czyli Virtual Private Server

Jest to rozwiązanie pośrednie. Mimo współdzielenia serwera z innymi użytkownik dostaje jego własną, wydzieloną część, a więc osobne zasoby w postaci pamięci RAM, wydajności CPU i pojemności na dysku. VPS jest dla stron z większą liczbą odwiedzin i osób, które mają pewną wiedzę, oczekują większej swobody i chcą mieć kontrolę nad hostingiem.

Zalety:

  • przystępna cena, zwłaszcza dla małych firm,

  • kontrola nad hostingiem,

  • świetna wydajność i lepsze działanie,

  • większy poziom bezpieczeństwa.

Wady:

  • w momencie ewentualnej awarii dane muszą być przeniesione, co wiąże się z ryzykiem czasowej niedostępności witryny.

Hosting VPS stanowi tańszy kompromis niż serwer dedykowany i wirtualny. Masz do dyspozycji własny adres IP, a strona internetowa cieszy się lepszymi parametrami. Jeśli jednak nie posiadasz wiedzy w obszarze zarządzania serwerem, zostają Ci jeszcze dwie możliwości: opłacić support techniczny lub zatrudnić własnego pracownika.

W ramach VPS większość firm hostingowych umożliwia zwiększenie zasobów serwera, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami. Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, to nie jest ona oczywista. Owszem, otrzymujesz osobistą przestrzeń roboczą, jednak wciąż należy ona mieści się w jednej samej maszynie. To znaczy, że istnieje jakieś ryzyko przepływu danych, a nawet spowolnienia działania strony. Kiedy inna witryna generuje większy ruch, możesz odczuwać to u siebie.

Serwer dedykowany

Tutaj mamy do czynienia już z bardziej indywidualnym rodzajem hostingu. Klient dostaje serwer na własny użytek, nie dzieli go już z innymi użytkownikami. Serwer dedykowany jest dla dużych firm i osób, które mają większe wymagania, potrzebują zaawansowanych rozwiązań, a przy tym są skłonni więcej zapłacić.

Zalety:

  • znacznie więcej możliwości, niezależność i zaawansowana kontrola nad stroną,

  • świetna wydajność,

  • gwarancja bezpieczeństwa.

Wady:

  • wysoka cena,

  • konieczność posiadania wiedzy technicznej.

Podobnie jak serwer VPS, hosting dedykowany oznacza dużą wolność w zarządzaniu swoimi danymi. Jednakże w tym przypadku nie ma mowy o spowolnieniach wywołanych działaniem innego serwisu. Masz pewność wysokiej ochrony wrażliwych informacji o Twoich klientach i użytkownikach Twojej strony. Możesz dostosować konfiguracje do siebie. Wybierasz własną pamięć, procesor, dysk czy oprogramowanie.

Co istotne, w przypadku serwera dedykowanego potrzebujesz mieć eksperta u boku, jeśli sam nim nie jesteś. W Twojej gestii bowiem jest zadbanie o bezpieczeństwo, migrację danych i interwencje w przypadku awarii. To wszystko wiąże się z niemałymi kosztami, na które nie każda firma może sobie pozwolić. Tak jak i na utratę potencjalnych klientów podczas zastoju serwisu.

Cloud Server

Serwer w chmurze to alternatywa dla fizycznych serwerów. Jest rozwiązaniem dla osób, które potrzebują bardziej zaawansowanej usługi i mają wiedzę.

Zalety:

  • spora elastyczność, zaawansowane możliwości konfiguracji,

  • odporność na awarie, w przypadku których serwer przenoszony jest w inne miejsce.

Wady:

  • wysoka cena,

  • konieczność posiadania wiedzy specjalistycznej do zarządzania i konfiguracji.

Ze względu na swoje atuty Cloud Server może być uznany za najlepszy hosting stron. Na początkowym etapie prowadzenia biznesu nie wydaje się jednak najkorzystniejszą opcją. Mimo tego warto wiedzieć o tym, że istnieje taka alternatywa dla przechowywania danych. Na pewno sprosta najwyższym wymaganiom. Jeśli nie znasz się na technologii, skieruj się po pomoc do profesjonalistów.

Kto powinien zdecydować się na serwer wirtualny? Na pewno właściciele dużych sklepów internetowych, którym zależy na płynności regularnych transakcji. Zasoby zgromadzone w chmurze nie podlegają awariom sprzętowym. Nie musisz się więc martwić o kwestie techniczne. Co jednak, jeśli usterki się zdarzą? Dane przejmuje inny wirtualny serwer, który obsługuje osobna maszyna. System sam wykrywa zmiany w ruchu na stronie. W razie przeciążenia przenosi zasoby do innego serwera. Ani Ty, ani Twoi klienci nie odczuwacie przerw w działaniu strony, kiedy trwają prace techniczne.

Serwerownie znajdują się w różnych miejscach. Łączysz się z tym, który jest najbliżej Twojego położenia. To przekłada się na lepszą wydajność hostingu. Ze względu na wysokie koszty nie poleca się tego rozwiązania początkującym przedsiębiorcom. Jego innowacyjność i niezawodność są satysfakcjonujące. Jeśli jednak masz prostą stronę, przestrzeń w chmurze może okazać się nadmiarowym wydatkiem.

Z czym wiąże się darmowy hosting?

Na początku działalności możesz szukać opcji, które pozwolą Ci nie nadwyrężać budżetu. To naturalne. Warto wiedzieć, na co możesz liczyć w przypadku darmowego hostingu. Mimo, że go nie opłacasz, dostawcy hostingu i tak szukają dla siebie źródła przychodu. Zwykle okazuje się, że są to po prostu reklamy, które wyświetlają się na Twojej stronie internetowej. Taka praktyka hostingodawców jest zrozumiała, jeśli spojrzeć na to, jak kosztowne jest utrzymanie sprawnego sprzętu i systemu.

Jaką jeszcze wadę ma darmowy hosting? Strona internetowa traci na parametrach. Ładuje się wolno, staje się chaotyczna, co przekłada się na złe doświadczenia użytkownika (User Experience). A, jak pokazują badania, 38% procent osób zrezygnuje z przeglądania witryny, która jest źle zaprojektowana. Dla uzupełnienia wspomnimy krótko, że w User Experience liczą się takie aspekty, jak:

  • estetyka (w tym brak zbędnych, rozpraszających elementów),

  • szybkość działania strony internetowej,

  • czytelność,

  • łatwość nawigacji,

  • responsywność (dostosowanie do urządzeń mobilnych),

  • brak błędów.

Ceny hostingu są różne. W WeNet możesz skorzystać z opcji płatności abonamentowej. Dzięki temu nie tracisz na profesjonalnym wizerunku, a jednocześnie dbasz o swój budżet. Warto rozważyć taką możliwość.

Rozwijaj firmę z nową stroną, jak Robert Korzeniowski >>>

Pamiętaj, że w przypadku darmowego hostingu nie możesz też liczyć na pocztę elektroniczną z własną, firmową domeną. Adres e–mail z nazwą firmy budzi zaufanie klientów. Dla dobrego wizerunku przedsiębiorstwa powinieneś o to zadbać. A z pocztą – również o pojemność i funkcjonalność skrzynki odbiorczej (dodatkowe opcje, np. kalendarz).

Do wad darmowego hostingu dochodzą awarie, które zakłócają pracę strony internetowej. To wszystko razem wzięte wpływa na odbiór Twojego biznesu. Nie warto ryzykować utratą wiarygodności, którą użytkownicy łączą z dobrą witryną. Darmowy hosting przydaje się do testów, nauki, ale nie jest odpowiedni do prowadzenia działalności online.

Na czym polega hosting WordPress?

Ten typ hostingu nie różni się od rozwiązań wymienionych wyżej. Może być jedynie lepiej dopasowany do strony klientów, zbudowanej w systemie Wordpress. Może być ułatwiona na przykład instalacja systemu, a środowisko sprzyjać lepszemu działaniu WordPressowych witryn internetowych.

Jakie cechy powinien mieć dobry hosting? Wybór usług hostingowych

Jeśli chcesz wybrać najlepszy plan hostingowy dla Twojego biznesu, zwróć uwagę na:

  • lokalizację serwerowni – firma powinna mieć swoje serwery na terenie Polski,

  • poziom bezpieczeństwa – hostingodawca powinien regularnie wykonywać backup danych (czyli kopie zapasowe); serwer powinien mieć domyślnie zainstalowaną najnowszą wersję języka PHP,

  • rozwiązania technologiczne firmy,

  • wsparcie techniczne i wzorową obsługę klienta podczas całego okresu współpracy,

  • możliwość personalizacji usługi,

  • pojemność dysku,

  • uptime – gwarantowany, nieprzerwany czas działania serwera,

  • szybkość łącza,

  • limit danych pobieranych podczas korzystania z witryny,

  • brak ograniczeń liczby domen,

  • ważne funkcje i dodatki, np. ochrona antywirusowa, poczta e–mail na własnej domenie,

  • jasność wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy,

  • możliwość uzgodnienia wygodnej formy płatności za usługę hostingową,

  • ewentualną dedykację pod konkretny CMS,

  • opcję dokupienia hostingu wraz z domeną.

Szukasz sprawdzonego hostingu? Kieruj się potrzebami swojej firmy. Zadbaj, aby Twoja strona WWW mogła działać bez zarzutów. Wejdź na WeNet.pl i zamów bezpłatną konsultację. Specjaliści dopasują ofertę do Twoich potrzeb i zapewnią niezbędne wsparcie techniczne. Czy możesz liczyć na certyfikat SSL? Czy oferta dotyczy też małych firm? Czy otrzymasz pocztę w domenie własnej strony internetowej? Odpowiedź brzmi: tak.

Pamiętaj, że to, jaki pakiet hostingowy wybierzesz będzie mocno oddziaływać na aktywność Twojego biznesu w sieci. Zadowolenie klientów jest istotne, bo to dla nich działasz. Jeśli nie zadbasz o ich satysfakcję, przejdą do konkurencji.

Jako właściciel potrzebujesz zadbać także o swój komfort. Częste awarie, długi czas ładowania strony, skomplikowany panel zarządzania serwerem mogą utrudnić Twoją codzienną pracę. Nie wszystkie konta hostingowe pozwalają zwiększać liczbę stron internetowych. Pozostaje Ci często ograniczyć się do jednej, prostej witryny.

Weź pod uwagę także to, że niektóre firmy hostingowe oferują klientom okres testowy (zwykle 14-dniowy). Warto z niego korzystać, by ocenić, czy rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania. Na koniec pamiętaj, by sprawdzić wiarygodność dostawców usług hostingowych. W Internecie powinny być dostępne opinie konsumentów, które pokażą Ci mocne i słabe strony konkretnego wyjścia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci określić Twoje potrzeby. Masz więcej pytań odnośnie do wyboru hostingu? Zadaj je doradcom internetowym WeNet. Przechowujemy bazy danych na dyskach SSD NVME, które cechują się najwyższą wydajnością. Odkryj możliwości, dzięki którym Twoja firma będzie się szybciej rozwijać!

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.